Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha

Napínavý detektivní příběh pro děti slavné švédské autorky vyšel jako audiokniha

lindgren 200Já prostě miluji knihy Astrid Lindgrenové! Její příběhy jsou přitažlivé a srozumitelné jak dětem, tak dospělým. Stačí si připomenout příběhy šesti dětí z Bullerbynu, Pippi Dlouhou punčochu, Lottu z Rošťácké uličky atd. A rozhodně nesmíme zapomenout na příběhy dětského detektiva Kalleho Blomkvista a jeho přátel.

Autorka píše tak typickým stylem, že ji okamžitě poznáte. Jednoduše, ale chytře, děj je plynulý, lehce meandrující, vždy s pointou, která v lidech rozeznívá jejich nejlepší niterní struny. Svět je srozumitelný, spravedlivý, zlo je nakonec vždy potrestáno a lidskost, odvaha a přátelství zvítězí. Při čtení nebo poslechu jejích vyprávění vždy omládnu a jsem znovu ta malá holka, která prožívá drobná i větší dobrodružství.

Svěřte případ Kallovi je určen větším dětem. Třináctiletý Kalle Blomkvist je totiž všímavý kluk, kterému hned tak něco neujde. Spolu se dvěma svými kamarády – Evou-Lottou a Andersem tvoří spolek rytířů Bílé růže. Ten má své úhlavní nepřátele v podobném bratrstvu Červené růže. Bojují spolu o velký poklad, totiž o Velkého bručouna. Veselé souboje autorka popsala v sérii příběhů: Detektiv Kalle má podezření, Svěřte případ Kallovi a Kalle Blomkvist zasahuje. V knížce Svěřte případ Kallovi naruší právě probíhající souboj skutečná vražda. A Eva-Lotta viděla vraha! Jde jí tak o život. Úkolem jejích kamarádů je ochránit ji a pomoci usvědčit vraha. Kniha vyšla poprvé v roce 1959. Nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991, vysílaná pod názvem Svěřte případ Bílé růži, dodala příběhu nový rozměr. V režii Karla Weinlicha vystupuje v roli Kalle Blomkvista Petr Hotmar, Evu-Lottu namluvila Irena Jeřábková a Anderse Jiří Luhan. Ve vedlejší roli se mj. objevuje Stanislav Zindulka. Všechny dialogy jsou velmi přirozené. Líbí se mi zejména neformální vztah dětí k strážmistrovi Björkovi. Co by za to naši městští strážníci a policisté dali! Jednotlivé skeče jsou vhodně přerušovány hudbou, čímž se stupňuje napětí a děj se oživuje. Celá nahrávka je přiměřeně dlouhá, takže ji vydrží poslouchat i neposednější děti.

Školní děti i jejich rodiče tenhle příběh určitě potěší. Poslech na dobrou noc před usnutím nebo třeba při nekonečném cestování na dovolenou v autě naše děti spolehlivě zabaví. Může to být tip na bezva vánoční dárek

Název/ název v originále: Svěřte případ Kallovi / Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt
Autor: Astrid Lindgrenová
Překlad: Olga Štrosová
Rozhlasová úprava: Helena Sýkorová
Interpreti: Pet Hotmar (Kalle), Jiří Luhan (Anders), Irena Jeřábková (Eva-Lotta), Tomáš Longa (Sixten), Jakub Dvořák (Jonte), Petr Březina (Benka), Jaroslav Konečný (strážmistr Björk), Jiří Samek (komisař Stenberg), Jiří Ornest (Klas), Stanislav Zindulka (poštmistr), Artur Šviha (děda Gren) a Zdeňka Tichá (paní Lisanderová).
Celkový čas: 52:58 minut
Kategorie: audiokniha
Typ: nahrávka Českého rozhlasu z roku 1991 pod názvem Svěřte případ Bílé růži.
Vydavatel: Radioservis, a. s., 2015
Hodnocení: 100 %

lindgren text

Astrid Lindgrenová (1907-2002)

Spisovatelka patří k nejúspěšnějším autorům literatury pro děti, její knihy byly přeloženy do desítek jazyků, mnohé byly zfilmovány. V roce 1958 jí byla udělena Cena Hanse Christiana Andersena, nejvýznamnější cena pro autory dětské literatury. Mezi její nejpopulárnější knihy patří Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Ronja, dcera loupežníka, Bratři Lví srdce nebo detektivky Svěřte případ Kallovi, Detektiv Kalle má podezření a Kalle Blomkvist zasahuje…

OBSAH:
1. Velký bručoun 14:14
2. Vražda 12:05
3. Bojar 13:06
4. „Válka" pokračuje 13:29

Celkový čas 52:58

Nahrávka: Českého rozhlasu z roku 1991 (pod názvem Svěřte případ Bílé růži).

Překladatel: Olga Štrosová
Interpret slova: Petr Hotmar jako Kalle , Jiří Luhan jako Anders , Irena Jeřábková jako Eva-Lotta , Tomáš Longa jako Sixten , Jakub Dvořák jako Jonte , Petr Březina jako Benka , Jaroslav Konečný jako strážmistr Björk , Jiří Samek jako komisař Stenberg , Jiří Ornest jako Klas , Stanislav Zindulka jako poštmistr , Artur Šviha jako děda Gren , Zdenička Tichá jako paní Lisanderová
Autor literární předlohy: Astrid Lindgrenová
Režisér pořadu: Karel Weinlich
Rozhlasová dramatizace: Helena Sýkorová
Rok vydání: 2015
Rok nahrávky: 1990
Copyright: ℗ Český rozhlas 1990

Zdroj foto: Radioservis, a.s.


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Češi jsou masožravci, kterým ale není jedno, co konzumují,“ říká Petra Plánková z pražské školy vaření Chefparade

skola vareni perexUmíte vařit? Pokud patříte mezi ty ne šťastlivce, kteří (stejně jako já) dokážou připálit i čaj, určitě si přečtěte následující rozhovor s Petrou Plánkovou, marketingovou ředitelkou školy vaření Chefparade. Dozvíte se ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Startuje nový ročník cen o nejlepší dětské audioknihy Ceny Bystrouška 2021

bystrouska 200Již potřetí se tento rok budou udílet ceny za nejlepší audioknihu pro děti Ceny Bystrouška, kde oceněné tituly vybírá dětská porota. Tou letošní se stává literárně-dramatický soubor HOP-HOP ze ZUŠ Ostrov z Karlovarského kraje. Patronkou Ce...


Literatura

Uhrančivý tanec podsvětím

Zoran Čirić hobo„Dýdžej“ Hobo je drsňák každým coulem, žije od mejdanu k mejdanu, svět má zalitý alkoholem a zakrytý dýmem z cigaret a jointů. Donedávna byl pouhým Zoxem a svou přezdívku Hobo používal jen v klubu, kde pouštěl hudbu....

Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

Petr Jákl pozval oscarového Michaela Caina do Karlových Varů a další film produkuje v zahraničí

Foto perex Michael Caine, foto © Stanislav Honzík (2)Nebylo snad sportovního fanouška, který by nesledoval olympijské hry, které byly pro českou výpravu velmi úspěšné. Se světem tohoto svátku sportovců je úzce spja...