Krajina roztavených zvonů. Poutavý povídkový román Jana Štiftera

Krajina roztavených zvonů. Poutavý povídkový román Jana Štiftera

Tisk

Krajina roztavených zvonů

Krajinu roztavených zvonů nemůžete přečíst jinak než s neustále pozvednutým obočím nad tím, jak může být něco tak zatraceně dobré. Je to opravdová lahůdka pro milovníky literatury. Autora Jana Štiftera jsem neznala, ale po tomto literárním zážitku si ráda od něj přečtu další knihy. Jeho novou knihu vydalo nakladatelství Vyšehrad. O čem tedy je?

V prvé řadě musím říct, že i graficky poutavá obálka a vlastně i celá kniha s ilustracemi Ditty Kůtové dokresluje úžasnou atmosféru při čtení a postarala se o skvělý zážitek čtenáře. V knížce se setkáte s několika lidskými osudy napříč časem, a to od roku 1832 až po dalekou budoucnost. Všechny příběhy jsou brilantně a velmi poeticky napsané, přesto jim to neubírá na ději, v němž přes dramatičnost a silně emočně zabarvené popisy nechybí ani humor. Například v roce 1832 bojuje vesnický lékař Jan Soukup s cholerou, v roce 1930 se volí v hospodě starosta na základě toho, který z kandidátů při světle petrolejek pozná holou zadnici své manželky, v roce 1955 se zase dozvídáme jaká rodinná tragédie se udála na konci války, rok 2069 se týká zrození člověka. Myslím si, že kniha má velký přesah a ocenila bych ji opravdu velmi vysoko. Ráda čtu historicky laděné knihy, ale často se setkávám s tím, že se autoři jen marně snaží při psaní napodobit tehdejší atmosféru a nejsou zrovna moc přesvědčiví i při používání dobových výrazů, takže to mnohdy působí jako pokus či paskvil. Při čtení Štiftera však tento pocit nemáte. On píše tak, jako by tam přímo byl a všechno viděl na vlastní oči a slyšel na vlastní uši. Použité výrazy, dokonalá znalost historie a vykreslení každého detailu, který tam prostě sedí jako zadnice na hrnec, mě naprosto uchvátily.

Rozhodně doporučuji!

Krajina roztavených zvonů

Anotace:

Dvě staletí příběhů. Povídková mozaika bouřlivé rodinné historie.

Jak daleko sahá paměť jedné rodiny? Ve vyprávění sedmi mužů se odvíjí pohnutý příběh prorůstající dvěma staletími. Lékař v roce 1832 se připravuje na nejdůležitější životní zkoušku, když do Čech přichází dosud nepoznaná epidemie. Chlapec v roce 1955 pátrá po tom, co se v jeho rodině přihodilo na konci druhé světové války. Nejmladší generace se chce odpoutat od společenských konvencí a zařídit se po svém. Kniha jako rodokmen, slova jako most mezi generacemi. Vstupte na něj… a kráčejte opatrně.

O autorovi:

Jan Štifter (*1984) absolvoval kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice. Působil v redakcích MF DNES a Lidových novin, v týdeníku MF Sedmička pracoval jako šéfredaktor. V roce 2013 založil lifestylový magazín Barbar! Za román Sběratel sněhu získal řadu ocenění, včetně Ceny čtenářů České knihy, novelu Café Groll adaptovalo Jihočeské divadlo. V nakladatelství Vyšehrad vydal též knihu povídek Světlo z Pauliny a venkovskou románovou kroniku Paví hody. Vedle prózy se věnuje odborným textům především z oblasti nejjižnějších Čech. V Trhových Svinech organizuje literární festival Svinenské čtení. S rodinou žije v Českých Budějovicích, s manželkou Evou mají čtyři děti.

Název: Krajina roztavených zvonů
Autor: Jan Štifter
Ilustrace: Ditta Kůtová
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2024
Počet stran: 200
Hodnocení: 100%

https://www.ivysehrad.cz/tituly/89632213/krajina-roztavenych-zvonu/

 

 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Matthew Fox: Skrytá spiritualita muže

skryta200Nádherné čtení na téma: Muži přece nejsou „problémem, který je třeba vyřešit“, ale hlubokým, nevyzpytatelným tajemstvím. Jsem si jista, že kniha se bude lépe číst otevřeným mužům bažícím po pochopení svého vnitřního světa, ale i pro ženy je to zajíma...


Literatura

Už se nikdy nevrátí - mrazivý švédský thriller

uz se nikdy nevrat perexTahle knížka má v podtitulku napsáno „Mrazivý švédský thriller“. A to tedy opravdu je! DAST MAGAZINE ji zhodnotil takto: „Je to napínavé od první až do poslední stránky. Spisovatel stupňuje ďábelské drama, při kterém ...

Divadlo

Hra Albion má silný příběh, mnohovrstevnatost i výborné herecké obsazení

albion200Návrat do krajiny svého dětství a po mnoha letech se zabydlet ve venkovském domě se zpustlou zahradou, kterou chce vrátit do dřívější podoby, to je příběh hlavní hrdinky Audrey Waltersové. Divadelní hra Mika Barletta Albion, držitele prestižního ocen...

Film

Bajkeři nejsou příliš originální, ale pobaví

bajkeri 200Letní komedie Bajkeři vstupuje v těchto dnech do našich kin a slibuje slušnou porci zábavy i romantiky. Ale jak už tomu u podobných filmů bývá, jen pro určitou sortu lidí.

...