Zahájení kulturní akce V. Národní setkání hudebních souborů seniorů se blíží

Zahájení kulturní akce V. Národní setkání hudebních souborů seniorů se blíží

narodni setkani 200Jedinečná pražská událost věnovaná hudebním souborům seniorů je za dveřmi. Už v pátek 30. září se uskuteční zahájení pátého ročníku Národního setkání hudebních souborů seniorů (NSHSS), které pořádá Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci se Zpěváckým spolkem Hlahol.

 

Akce se koná ve dnech 30. září a 1. října 2022, během kterých mohou návštěvníci zažít nabitý program. Celá událost bude zahájena streamovanou odbornou diskusí v pátek 30. září od 18:00 v sále pražského Hlaholu. Diskuse se zaměří na témata vázající se k seniorským sborům a obecně k aktivnímu životu ve stáří a bezvěké společnosti. Na debatu naváže Zahajovací koncert od 19:00, který posluchačům nabídne kombinaci živých vystoupení a hudebních video nahrávek pěveckých sborů.

Druhý festivalový den započne setkáním na Slovanském ostrově ve 13:00, kde jednotlivé sbory krátce představí svůj repertoár a následně si všichni společně zazpívají. Oslavy Mezinárodního dne seniorů v rámci NSHSS budou pokračovat Velkým koncertem od 16:00 v sále pražského Hlaholu. V rámci tohoto koncertu bude udělena Cena Bedřicha Smetany, která je nejvyšším národním sbormistrovským oceněním za celoživotní záslužnou činnost v oblasti sborového zpěvu. Letošní laureátkou ceny byla zvolena sbormistryně Magda Martincová.

narodni setkani2

Celkem na akci vystoupí 12 seniorských hudebních uskupení z celé České republiky: Academic senior Špalíček (Cheb), Dobrovan (pěvecký sbor města Dobrovice, z.s.), Jirkovské seniorky (Jirkov), Krnovský dámský sbor LEGATO (Krnov), Pěvecký klub seniorů Retro (Praha), Pěvecký soubor Dolinka (Havlíčkův Brod), Pražský pěvecký sbor Smetana, Sbor Elpida (Praha), Smíšený pěvecký sbor Uničov, Senior Melody (Louny), Seniorský pěvecký sbor Matylda a Tylda (Liberec) a Veselí zpěváci (Remedium Praha). Jako host se zúčastní i dívčí pěvecký sbor Chorus Puellaris (Černošice).

narodni setkani 1

Pátý ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů pořádá Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci se Zpěváckým spolkem Hlahol. Festival je realizován s podporou Ministerstva kultury, Nadace Český hudební fond, Nadace život umělce, Městské části Praha 1. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, 1. místostarosty Městské části Praha 1 Petra Burgra, předsedy Výboru pro kulturní výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP Jana Wolfa, děkana Pedagogické fakulty UK prof. PeadDr. Michala Nedělky, Dr. a sbormistra a pedagoga prof. PeadDr. Jiřího Koláře.

Vstup na všechny události NSHSS je za dobrovolné vstupné. Na sobotní koncert ve Velkém sálu Hlaholu však veřejnost, vzhledem k omezené kapacitě, žádáme o rezervaci místa na e-mailu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na tel. +420 608 986 230.

narodni setkani logo

Více informací:
Web: Seniorské sbory
Událost na Facebooku: V. Národní setkání hudebních souborů seniorů


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Znovuotevřený zámek Třešť nabízí nejen elegantní ubytování a wellness, říká Pavla Pěkná

pavla pekna200Co má společného zámek v Třešti se spisovatelem Franzem Kafkou a k čemu zámek slouží, na to odpověděla v následujícím rozhovoru ředitelka zámeckého hotelu Pavla Pěkná. Sama o znovuotevřeném novorenesančním sídle tvrdí, že to byla láska na pr...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Nadia Terranova: Sbohem, přízraky: Komorní příběh ze Sicílie

sbohem prizraky 200Ucítíte sicilské horko na kůži, otevřete okenní křídla svého pokoje a nadechnete se přímořského vzduchu. A s ještě větší palčivostí prožijete niterný příběh ženy, která už by dávno měla být dospělá. Ujel jí vlak? Už nikdy nebude m...

Divadlo

Říjnové premiéry v Městských divadlech pražských: temná lovestory a básně v novém světle

MDP 200Na říjen si Městská divadla pražská připravila dvě premiéry. V Komedii uvádí inscenaci 100 nejkrásnějších českých básní, ve které zazní vedle nejznámějších veršů i básně současných autorů. Na scéně Rokoka se představí divadelní adaptace Posedlosti, filmov...

Film

Herecký koncert Jana Wericha v krásné dvojroli

cisaruv-pekar 200Historická komedie Císařův pekař a Pekařův císař (1951) byla už v té době barevná, a přitom natočena tak dokonale, že dějový spád celého filmu nenudí ani dnešní, takzvaně uspěchané době. Režisér Martin Frič