Vychází osobně laděné nové album Nikol Bókové ve hvězdném obsazení

Vychází osobně laděné nové album Nikol Bókové ve hvězdném obsazení

Nikol Bokova 200Třetí autorské album klavíristky a skladatelky NIKOL BÓKOVÉ vychází teprve rok po předchozím albu Unravel (2020) a dva roky po debutovém Inner Place (2019), za které byla nominována na Cenu Anděl. Hudební obsazení tohoto alba je autorčiným splněným snem – jejími spoluhráči jsou zde světoznámý hráč na lesní roh RADEK BABORÁK, přední český jazzový kytarista DAVID DORŮŽKA, uznávaný a Anděly ověnčený kontrabasista a skladatel JAROMÍR HONZÁK a bubeník MICHAL WIERZGOŃ, spoluhráč Nikol na obou předchozích albech. Výrazné osobnosti z obou hudebních světů, které Nikol ve své tvorbě osobitě a citlivě propojuje – světa klasické hudby a jazzu.

Materiál alba čerpá z veskrze osobních zdrojů. Jeho název PROMETHEUS odkazuje ke starořeckému mýtu, avšak jednotlivé skladby evokují osobní témata, zážitky a prožívání spojené s odchodem milované blízké osoby, který vzniku alba bezprostředně předcházel. Autorkou všech skladeb je sama NIKOL BÓKOVÁ. Hudba na albu PROMETHEUS vykresluje obrazy, emoce a střípky vzpomínek a opět přináší silné melodie a napětí ve střídání temp, které jsou typické pro autorčinu tvorbu. Hudební světy a zvuk jednotlivých nástrojů se zde propojují velmi přirozeně a intuitivně. Důkazem toho je i fakt, že celé album bylo nahráno během dvou krátkých dnů bez jakékoli předchozí společné přípravy.

David Dorůžka, oceňovaný autor, interpret a vyhledávaný sideman mnoha českých i zahraničních jazzových sestav, o spolupráci s Nikol říká: „Bylo mi ctí zúčastnit se natáčení. Nikol představuje zjev na české hudební scéně, a to především díky spojení fenomenální klavírní techniky a křišťálového zvuku s improvizačními a kompozičními schopnostmi, které lze jen velmi těžko zařadit do žánrových škatulek. Imponují mi umělci, kteří kráčejí nevyšlapanými cestami a Nikol je jedním z nich.“Podobně na tvorbu Nikol nahlíží i Jaromír Honzák: „Neznám nikoho jiného, kdo by jako interpret dokázal tak přirozeně překračovat hranici mezi evropskou vážnou hudbou a světem jazzu. V něm je Nikol přesvědčivá nejen jako interpret, ale i jako autor osobité a silné hudby. Přizváním k natáčení alba Prometheus jsem byl velmi poctěn!“

Pro Radka Baboráka, který má na kontě desítky alb ze světa klasické hudby, byla účast na albu PROMETHEUS vůbec prvním krokem do jazzového žánru a jak on sám naznačuje, jeho spolupráce s Nikol nekončí: „Spolupráce s Nikol Bókovou a bandem, který vzniknul pro realizaci tohoto projektu, byla pro mne výzvou a muzikantskou radostí. Nejenže jsem potkal a poznal nové kolegy, se kterými jsme si padli do noty, ale ještě jsem zažil zrození zcela nového, emočně bohatého díla. To je nyní zakonzervováno na nahrávce, na kterou se opravdu těším. A vím, že s Nikol to nebyla jednorázová spolupráce. Už tento týden zazní jedna z částí Promethea v nové podobě pro 7 lesních rohů a varhany na koncertě.“

Nikol Bokova Prometheus obalka

Nahrávání alba proběhlo ve Studiu Sono ve spolupráci se zvukovým mistrem Milanem Cimfem, mastering alba provedli Adam Karlík a Pavel Karlík. Autorem grafického designu obalu je Jonatan Kuna ze Studia Najbrt, autorem fotografie Nikol Bókové na obalu alba a portrétních promo fotografií je Jan Vala. Album vychází 21. května 2021 na CD a v digitálních formátech MP3 a WAV (pouze download), později také na LP. Album je distribuováno společností Supraphon a v prodeji je také ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz. Album PROMETHEUS vydává label Animal Music s podporou Ministerstva kultury, v rámci „Edice Animal Music 2021“ podpořené grantem hlavního města Prahy.

Nikol Bóková je jednou z nejtalentovanějších mladých autorek na současné jazzové scéně, která ve své tvorbě čerpá ze své původní profesní průpravy klasické pianistky, a originálně v ní propojuje žánr jazzu, klasické hudby, ale i popu a minimalismu. Během tří let nahrála tři studiová alba, která se setkala s pozitivními ohlasy kritiků. Debutové album INNER PLACE získalo nominaci na Cenu Anděl, následující UNRAVEL se umístilo na 2. místě ankety hudebních kritiků „Česká jazzová sklizeň“. Kromě vlastní autorské tvorby se Nikol nadále věnuje sólovému vystupování a spolupráci s orchestry. Její repertoár sahá od baroka až k soudobé hudbě, pravidelně vystupuje s předními českými tělesy, koncertuje po Evropě, přednáší recitály na hudebních festivalech a také se věnuje nahrávání klasických skladeb pro Český rozhlas. Společně s vizuálním umělcem Janem Valou je spolutvůrkyní projektu CATAPLASM, jehož obsah propaguje také v rámci donátorské platformy Patreon. Propojuje v něm svět klasické hudby s vlastní tvorbou, vytváří masterclassy, klavírní lekce pro začátečníky, videoklipy a audiovizuální projekty, ve kterých dává nahlížet do svého hudebního světa a tvůrčího procesu. Její vlastní jazzové trio tvoří kontrabasista MARTIN KOCIÁN a bubeník MICHAŁ WIERZGOŃ, kteří jsou rovněž členové kapely Purple is the Color.

Zdroj foto: Obal © Jonatan Kuna (Studio Najbrt), 2021, foto © Jan Vala, 2021

Více informací:
www.animalmusic.cz
www.nikolbokova.com


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Lou Fanánek Hagen: „Kostým Ringo Starra ve mně nevyvolává žádný nadšení, protože nemám rád Beatles“

altSkupina Tři sestry má nové kostýmy, své vlastní pivo a léto plné koncertů před sebou. Jak se ke všemu staví jejich zpěvák Lou Fanánek Hagen si můžete přečíst v tomto rozhovoru.  

 

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Legrace v začarované třídě

zacarovana trida perexTak tuhle knihu napsala Ivona Březinová fakt parádně! Začarovaná třída je přesně to, co jsem hledala. Potřebuji obdarovat synovce, který je teprve prvňáček. Věřím však, že příběhy dětí, které ...

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti: „Budem hrát zas. A pořád víc.“

shakespearovske slavnosti 200Letní shakespearovské slavnosti zahájí předprodej do Prahy, Brna a Ostravy ve středu 3. června v 10:00. Vstupenky bude možné zakoupit na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a nově v síti Ticketmaster.

...

Film

Jarní smršť České televize: Dokument a publicistika

smrst200V první části našeho třídílného seriálu nazvaného „Jarní smršť České televize“ jsme představili stěžejní novinky z české a zahraniční hrané tvorby, jež se na kanálech České televize v současnosti již objevují, nebo jejich čas teprve přijde. V tomto díle...