Nechť Moonspell nikdy nevymřou

Nechť Moonspell nikdy nevymřou

moonspell 200Podmaniví gotičtí melancholici z Portugalska v březnu vydali nové album, kterým chtějí konkurovat jejich minulé – a kritiky opěvované – dvojdesce Alpha Noir/Omega White. Povedlo se jim překonat úspěchy z minula a zamířit ke hvězdám?

 


Moonspell fungují na hudební scéně již řadu let a jejich hudba je s každou deskou krapítek jiná. Každé album má to svoje a spousta lidí si cení hlavně jejich rané tvorby. Jen velmi těžko je lze zaškatulkovat, hrají něco na pomezí gothic metalu, dark metalu a metal rocku. Jejich sestava je velmi stabilní a až na pár výjimek: Fernando Ribeiro – zpěv, Ricardo Amorim – kytara, Pedro Paixão – klávesy + kytara, Aires Pereira – basa a Miguel Gaspar – bicí.

Diskografie nabízí alba s rozličnými náměty i různorodou hudbou: Wolfheart (1995), Irreligious (1996), Sin/Pecado (1998), The Butterfly Effect (1999), Darkness And Hope (2001), The Antidote (2003), Memorial (2006), Night Eternal (2008), dvojalbum Alpha Noir/Omega White (2012) a konečně Extinct (15. 3. 2015).

moonspell band

Musím pochválit obal alba, kde se snoubí uhrančivá kombinace hororu a krásy, který má na svědomí Seth Siro Anton. Deset nových písní (na deluxe verzi 14) značí odminula opět jistý posun. Zpěvák k tomu řekl: „Extinct vzešel z bolesti dospělého člověka. Podle nás to není zábavné, ani chytré, ale aspoň se snažíme být upřímní.“

Několik písní mě chytlo, ale zbytek mýma ušima prošuměl do ztracena. Existenciální otvírák mě naladil na dobrou notu a slova We started wanting to be ourselves until we are no more mi dlouho rezonovala v uších. I eponymní Extinct přinesl Moonspell ve skvělé formě a řekla bych, že někde tam, kde minulá deska skončila. Je zde cítit nepopiratelný styl těchto temných náladotvůrců. Podobně je tomu i u The Last Of Us, kde se ukrývá lehká návyková melodie. Ještě pochválím poslední píseň, francouzskou La Baphomette, která je velmi krátká (2:47), ale zároveň elegantní kabaretní pecka, jež mě naprosto uhranula (ostatně jako všechny závěrečné písně této kapely). Co mě nezaujalo, to je třeba až příliš epická Domina, nebo poklidná Funeral Bloom bez sebemenší známky nějaké silnější emoce. The Future Is Dark na mě zapůsobila jako hudební – nepříliš vlídné - zamyšlení nad budoucností.

Moonspell poslouchám již řadu let a vrcholem jejich novodobé tvorby pro mě bylo právě album Alpha Noir/Omega White. Extinct mi přijde podobně osobitý, ale ne natolik, aby mě dostal do kolen. Novinka osloví romantické duše s citem pro krásu v ošklivosti a určitě i posluchače gothických romancí.

moonspell cover

Název nosiče: Extinct
Interpret: Moonspell
Žánr: dark metal, gothic rock
Skladby: 01.  Until We Are No More (Breathe), 02. Extinct, 03. Medusalem, 04. Domina, 05. The Last Of Us, 06. Malignia, 07. Funeral Bloom, 08. A Dying Breed, 09. The Future Is Dark, 10. La Baphomette
Stopáž: 45:37
Vydavatelství: Napalm Records
Hodnocení: 85  %

www.moonspell.cz

www.napalmrecords.com 


Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem spíš orientovaný na naše zpěvandule, říká Martin Fritsch alias Miss Angelika

angelika 200Dělat travesti show, kdy během jednoho večera uvidí publikum na jevišti celou plejádu známých hvězd, není žádná legrace. Něco o tom ví brněnský rodák Martin Fritsch, který už od konce devadesátých let vystupuje jako Miss Angelika. Zatímco v min...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...


Literatura

Konec zpráv o modré planetě – pamflet, který se tváří jako vědecký text

 konec zprav o  modre planeteJednomu by se skoro až nechtělo věřit, že globální oteplování je tématem, které působí mnohdy jako rozbuška, relativně spolehlivě staví barikády mezi zastánce a odpůrce, mezi jejichž tábory létají ostrá slova jako ostrá munice v nefalšo...

Divadlo

Festival Lávka River Stage plave po Vltavě!

lavka river stage provazochodkyneV úterý 31. srpna proběhla vyprodaná premiéra festivalu Lávka River Stage, kterou sledovali z bezprostřední blízkosti návštěvníci klubu Lávka i stovky turistů přímo z Karlova mostu!<...

Film

The Circle – Sdílet znamená starat se

circle perex„Vědět je dobré. Vědět všechno je lepší.“ Svět je plný neomezených možností. Žádné války, žádné nemoci. Největší high-tech společnost The Circle nezná problém, který by nedokázala vyřešit. Její technologie mají moc změnit svět.