Vstupte do barevného světa živočichů

Vstupte do barevného světa živočichů

Rajcatova zaba 200V nakladatelství Kazda vyšla další skvělá kniha o přírodě určená nejen pro děti a mládež. Jmenuje se Rajčatová žába a modrý drak a má podtitul Nejbarevnější zvířata naší planety a její autorkou je Andrea Köhrsenová.

 

 

 

Kniha začíná úvodem o barevné přírodě a vzniku barev. Zde je například uvedeno, že mnoho barev není produktem rostlin nebo zvířat, ale jde o světelné efekty nebo že barva vzniká v oku pozorovatele.

Následují dvojstrany zaměřené na různé druhy zvířat jako jsou ještěři, žáby, brouci, motýli, další hmyz, různé druhy ptáků a také ryby. Přibližně od půlky knihy se dvojstrany věnují zvířatům jednotlivých barev (bílá, černá, růžová, červená, žlutá, zelená, modrá a fialová), což je jak potěchou pro oko, tak také velmi zajímavé a fascinující.

Každá dvoustrana začíná krátkým textem představujícím daný druh nebo barvu a poté jsou na ni rozeseti nejrůznější barevní tvorové vždy s krátkým popisem o jejich vlastnostech a výskytu. Například u Datla zlatohrdlého je napsáno: "Kdo z datlovitých je nejbarevnější? Určitě ne u nás žijící strakapoud velký, ten je totiž převážně černobílý. Šanci zvítězit má ovšem tento malý datel z Jižní Ameriky!“ (str. 19)

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Poznejte nejbarevnější zvířata naší planety

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha napsána – autorka používá druhou osobu jednotného čísla a navozuje tak dojem, že s čtenářem přímo mluví. Přitom jej nepoučuje, ale spíše jej vede. „Na které zvíře si vzpomeneš, když se řekne růžová? Určitě je to plameňák! Nebo přece jen malé růžové selátko? Teď uvidíš, že růžových živočichů existuje mnohem víc!“ (str. 26)

Rajčatová žába a modrý drak je opravdu krásná kniha, díky které se jednoduchou formou seznámíte se spoustou nepříliš známých živočichů jako je například křižák obloukovitý, todi pestrý, pyskoun McCoskerův, slunéčko čtrnáctitečné nebo kořenoústka hrbolatá. Každý si zde zkrátka může najít svého oblíbence a v jiném titulu se o něm dozvědět více!

Andrea Köhrsenová se narodila v roce 1971. Vystudovala komunikační design na univerzitě Muthesius v Kielu. Několik let pracovala jako grafická designérka pro různé agentury v Hamburku. Pracuje jako nezávislá umělkyně a spisovatelka. Vydala několik velmi úspěšných knih pro děti.

Rajcatova zaba obalka

Rajčatová žába a modrý drak
Nejbarevnější zvířata naší planety
Autor: Andrea Köhrsenová
Překlad: Jana Čeřenová
Žánr: pro děti a mládež
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 40
Hodnocení: 90 %

https://www.knihykazda.cz/rajcatova-zaba-a-modry-drak/


 

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Mámin seznam s hořkým nádechem

St John Greene mamin seznamUž při čtení anotace k téhle knize jsem věděla, že to nebude lehké čtení. A taky že ne. „Mámě dvou malých synů před pár lety zjistili rakovinu v pokročilém stádiu a ona věděla, že se nemůže vyléčit. Když tušila, že se s...

Divadlo

Malebný Mikulov ožije od 13. do 17. července Letní scénou Divadla Bolka Polívky!

Divadlo perex V Amfiteátru Pod Turoldem v Mikulově se odehrají hned čtyři oblíbené inscenace z produkce Divadla Bolka Polívky a divadla Studio Dva, Agentury Point a Agentury Harlekýn. Diváci se mohou těšit 13.  a 14. července na DNA – komedii s autobio...

Film

Kina otevře charismatický Viggo Mortensen, vítěz Berlinale a francouzský humor

aerofilms Jeste mame cas 200Společnost Aerofilms uvede hned v prvním týdnu po znovuotevření kin režijní debut hvězdného Vigga Mortensena Ještě máme čas. Na velká plátna se také dostane vizuálně strhující film Služebníci, vítěz hlavní soutě...