Jedlová v Lužických horách – turistika, běžky i sjezdovky
Banner

Jedlová v Lužických horách – turistika, běžky i sjezdovky

jedlova 200Jednou z typických dominant Lužických hor na severu Čech je Jedlová hora, která se svou nadmořskou výškou 774 m řadí na třetí místo za Luž a Pěnkavčí vrch. Díky dobré dostupnosti autem i vlakem se stala oblíbeným cílem turistů z širokého okolí, kteří jsou po výšlapu odměněni pohledem na štíhlou siluetu místní rozhledny. Příznivci zimních sportů se mohou vyřádit v místním ski areálu a spoustu kalorií mohou spálit i zdoláváním kilometrů na upravených běžeckých tratích.

Zvolíte-li cestu vlakem a patříte-li mezi turisty a běžkaře, je pro vás ideálním výchozím místem nádraží Jedlová. Přímo odtud vedou jak běžecké tratě po hřebenech, tak značená turistická stezka až na vrchol. Rychlou chůzí se dostanete nahoru zrhuba za půl hodiny, vycházkovým tempem asi za hodinu. Vyhlídková věž s cimbuřím, zdobeným špičatou věžičkou, bývá v mrazivých dnech obalena námrazou, která jí propůjčuje něžný a křehký vzhled. Ale věž je postavena z kamene a v poměrně nedávných dobách prošla rekonstrukcí, takže je skutečně bytelná stejně jako točité dřevěné schodiště, které vás dovede spolehlivě až na ochoz. Odtud je, při dobré viditelnosti, krásný výhled po celých Lužických horách. Hned vedle rozhledny je budova hostince, kde se vymrzlí turisté mohou ohřát a občerstvit.

jedlova3

Vrchol Jedlové byl až do druhé světové války velmi významným a oblíbeným výletním místem. V roce 1943 ale z hostince odešli poslední obyvatelé a opuštěné stavby začaly chátrat. Od konce 60. let, kdy se zřítilo schodiště, byla rozhledna nepřístupná a pozdější pokusy o její rekonstrukci nebyly úspěšné. Teprve v říjnu 1992 byla uzavřena smlouva se stavební firmou Josefa Krejčího z Rumburka, která ještě na podzim rekonstrukci věže zahájila. Za podpory jiřetínského obecního úřadu a s přispěním okolních měst a obcí byla rozhledna podle starých plánů opravena a 3. července 1993 podruhé slavnostně otevřena.

Na otevření sousedního hostince, jehož rekonstrukce byla již zcela v režii manželů Krejčových, si návštěvníci museli počkat až do 18. srpna 1995. (www.luzicke-hory.cz)

jedlova

Ski areál Jedlová nabízí dobré podmínky pro lyžování i snowboarding. Dvě sjezdové tratě o celkové délce 1200 m jsou opatřeny vlekem s kotvami pro 2 osoby. Pohodu při večerním lyžování si můžete vychutnat na dobře osvětlené sjezdovce od 16:30 do 19:00 hodin.

Je zde připravena i lyžařská škola včetně nového, 70m dlouhého dětského vleku. Vás nebo vaše děti zde naučí lyžování i snowboarding. Z parkoviště, kde můžete zanechat své auto, vás ke sjezdovkám odveze místní skibus, za který dospělí zaplatí 20,- korun a děti jej mají zdarma.

Jedlová je vyhledávaným místem milovníků bílé stopy. Celková délka upravovaných a značených tratí je cca 7km. Pro milovníky bruslení je zde běžecký areál pro bruslení o délce 700m. Ve spolupráci se svazkem obcí Tolštejn se připravuje jejich modernizace, značení a pravidelná úprava. Do budoucna je v plánu propojení areálu s běžeckým areálem v sousedním německém Jonsdorfu.

Aktuální informace včetně ceníku lyžování najdete na www.sport-jedlova.cz .

Věřím, že přiložené, aktuální fotografie vás nalákají k poznávání tohoto kraje plného romantických míst. Výlet na Jedlovou můžete ještě zkombinovat s návštěvou nedalekého Tolštejna či Jiřetína pod Jedlovou a jeho křížové cesty.

jedlova2

Foto: autorka článku


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Výtvarnice Iveta Autratová: „Výzva je pro mě všechno, co jsem ještě nenakreslila a co se mi líbí“

autratova200Začtěte se do rozhovoru s výtvarnicí a ilustrátorkou Ivetou Autratovou. Je autorkou naší hlavičky, tudíž můžete zjistit, jak kresba vznikala a co tomu předcházelo. Důležitým prvkem rozhovoru jsou i zvířata, která paní Au...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Jak vychovávat děti – zásady úspěšné vladařky

MACHIAVELLI 200Každý, kdo někdy vychovával děti, ví, co je to za dřinu a kolik emočně náročných situací a případně žaludečních vředů může taková adrenalinová aktivita otevřít. Suzanne Evansová, matka čtyř dětí, o tom ví své. Získala dokt...

Divadlo

Zlínské divadlo hlásí Osobní poplach

osobni poplach 200Úspěšnou knihu zlínského spisovatele Josefa Holcmana Osobní poplach oživí na jevišti Městské divadlo Zlín.

...

Film

Do kina Ponrepo přicházejí slavné dokumenty Tráva a Čang

trava cang 200Pražské kino Ponrepo, studnice nedávných, dávných i pradávných filmů, otevírá nový cyklus nazvaný vizuální antropologie. Hodlá v něm představit proslulé dokumenty o zvycích a obyčejích exotických národů, přinášející svědectv...