Orloj a betlémy v Kryštofově Údolí
Banner

Orloj a betlémy v Kryštofově Údolí

krystofovo udoli orlojNa severu Čech nedaleko Liberce se nachází malebné údolí, které je jako stvořené pro návštěvu v předvánočním období. Obec Kryštofovo Údolí se totiž pyšní expozicí betlémů a krásným pohyblivým orlojem, na který se přicházejí podívat lidé z celé republiky i ze zahraničí.Orloj v Kryštofově Údolí není klasickým astrolábem, i když tvůrci orloje některé úpravy později nevylučují. Orloj je osazen 22 řezbovanými figurami, ze kterých je 18 pohybových. Levý horní výklenek je osazen sv. Barborou, pravý výklenek sv. Kryštofem. Mezi výklenky jsou věžní hodiny. Pod těmito hodinami je umístěn ponocný, který zvedáním trubky k ústům a kolem něhož obíhá pejsek, zahajuje v celou hodinu chod pohybových figur. Pod tímto ponocným je reliefní luneta představující život na vesnici jejíž součástí jsou 4 pohybové figury. Po tzv. krmení dochází k otevření oken a prochází pohyblivé procesí dvanácti apoštolů. Ćas je řízen přes satelit, na jižní stěně jsou připravovány sluneční hodiny.

Čekání na chvíli, kdy je orloj v pohybu, si výletníci mohou ukrátit návštěvou místního dřevěného, raně barokního kostelíka Svatého Kryštofa z roku 1686 či Muzea lidových betlémů. To se nachází téměř hned naproti orloji, v patře nad restaurací U Kryštofa, a nově se rozrostlo o půdní prostory s výstavou vánočních artefaktů, hraček a historie obce. O prostor se dělí s příležitostnými expozicemi výtvarníků z okolí.

krystofovo udoli betlem

Na prostranství naproti hostinci U Kryštofa je každoročně, od roku 1999, stavěn takzvaný Jírův betlém. Vytvořil jej světoznámý maloskalský výtvarník Josef Jíra (1929-2005) a promítl do něj své představy o významu narození Páně. Postavy jsou nahrubo vyřezány z dřevěných desek, některé z nich měří až dva metry. Slavnostní otevření a nasvícení se koná vždy v sobotu před první adventní nedělí, letos tedy 1. prosince 2012 od 17:00 hodin.

Nad Kryštofovým Údolím se klene majestátní čtrnáctiobloukový viadukt se železnicí, zvolíte-li cestu vlakem, otevře se vám malebný pohled do údolí s roubenkami a spoustou zeleně, případně sněhu.

Pokud vám po prohlídce místních atraktivit a procházce obcí vyhládne, můžete si pochutnat třeba na vyhlášené husí pečínce s různými druhy knedlíků a zelí v penzionu Eva nebo U Uhlířů. Tu je však nutno objednati předem.

Výlet do Libereckého kraje si můžete zpestřit návštěvou aquaparku Babylon nebo unikátní dominanty, vysílače Ještěd. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou v okolí Kryštofova Údolí upravovány trasy pomocí sněžného skůtru.

krystofovo udoli orloj

Zdroj informací a foto: www.krystofovoudoli.eu, www.orloj-betlemy-chaloupka.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Extrémní a tápající postavy v chytrém divadle, které občas bolí

200 tvarPřinášíme vám rozhovory se třemi členy souboru OLDstars, složeného ze studentů pražských uměleckých škol, kteří ztvárňují hlavní role v představení TVÁŘ V OHNI (Feuergesicht) Maria von Mayenburga – Annou Peřinovou (Olga), Jeníkem Tylem (Pavel) a Ma...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

cestou do pekla chci potkat andela 200Do mého počítače se dostala e-kniha mladého spisovatele Davida Hájka určená „dospělým čtenářům, milujícím cizí neštěstí“ s názvem Cestou do pekla chci potkat anděla

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Amores Perros – velkolepá, i když poněkud drsná podívaná

amoresperros 200Láska je v literatuře, filmu, písních opěvována jako něco nádherného, kouzelného, něco, o co stojí usilovat a bojovat. Proto považuji docela za odvahu dát jako podtitulek filmu Amores Perros „láska je kurva“. Režisér Alejandro Gonzáles I...