Přednáška i bezplatné prohlídky. Památník Tomáše Bati láká na Den architektury

Přednáška i bezplatné prohlídky. Památník Tomáše Bati láká na Den architektury

Tisk

den architektury 200Památník Tomáše Bati ve Zlíně se 28. září 2024 již tradičně zapojí do festivalu Den architektury. Ve spolupráci se Zlínským architektonickým manuálem návštěvníkům nabídne komentované prohlídky a přednášku, která přiblíží dílo autora památníku Františka Lýdie Gahury z jiné perspektivy. Vstup na prohlídky i přednášku bude zdarma.


„Zlínská architektura se řadí mezi témata, která rezonují nejen u odborné veřejnosti. V programu Dne architektury se proto zdejší stavby a památky objevují pravidelně. Konkrétně Památník Tomáše Bati je vlajkovou lodí baťovského stavitelství, proto by jej účastníci festivalu neměli minout,“ sdělila Martina Hladíková, náměstkyně primátora.

Památník bude v den akce otevřený od 9:30 do 17:00, přičemž 45minutové prohlídky budou začínat vždy v každou celou hodinu – první v 10:00 a poslední v 16:00 hodin. Na poslední prohlídku pak naváže od 17:00 v Infopointu památníku přednáška Romany Junkerové, studentky magisterského ročníku na Katedře dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci. Přednáška ponese název „Strom a jeho kořeny: František L. Gahura a jeho Společenský dům v Lutíně“.

František L. Gahura je spojený především s budováním továrního komplexu firmy Baťa a s architektonickým rozvojem města Zlín. Je ovšem také autorem regulačního plánu obce Lutín a mnoha staveb, které v této hanácké obci poblíž Olomouce navrhoval pro průmyslovou továrnu firmy Sigma a Chema. „Mezi těmito stavbami zaujímá zvláštní místo Společenský dům, který vyniká stylovou analogií vůči zlínské architektuře. Zejména třetí generace Sigmundů se u Bati inspirovala nejen racionálně vedenou politikou podnikání, ale také odpovědností k sociální péči o své pracovníky, rozvojem kultury a architekturou svých továren, obytných domů a veřejných budov,“ přiblížila obsah přednášky Junkerová.

den architektury 1

Zvolené téma reaguje na motto letošního (celkem již čtrnáctého) ročníku Dne architektury, kterým je „Proces proměny“. Osobnost Františka Lýdie Gahury se totiž zdá být jasně spjatá zejména s firmou Baťa a se Zlínem. „Romana Junkerová ve své badatelské práci ale dokázala potvrdit autorství také u veřejných staveb v Lutíně, kromě úřednických domů se jedná o zmíněný společenský dům, který se v Gahurově portfoliu téměř neobjevuje. Junkerová byla navíc oceněna v rámci celostátní soutěže Paragone a téma rozšířila v rámci své magisterské práce. Je skvělé nalézt zlínské paralely i v jiných regionech,“ uvedla Lucie Šmardová ze Zlínského architektonického manuálu.

Přednáška i komentované prohlídky památníku mají omezenou kapacitu, a proto organizátoři doporučují rezervaci místa předem. Tu je možné provést osobně nebo on-line na webu www.pamatnikbata.eu. Volnou vstupenku si v takovém případě stačí vyzvednout před začátkem prohlídky či přednášky v Infopointu památníku.

 den architektury 2

Zdroj foto: Jan Salač


 

Přihlášení



NEJ za měsíc

Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Exkluzivní rozhovor s Káčou Černou, talentovanou stvořitelkou Feny Art!

bodypaint perexTato sympatická třiadvacetiletá Plzeňačka se dosud věnovala především kresbám a malbám portrétů. Ovšem to nebylo zdaleka to jediné, čemu se tato umělkyně upsala. Její značka se otiskla i do látky. Kus Feny Artu si tedy člověk nemusí jen pov...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...


Divadlo

Divadelní Rock for People

Letošní, 18. ročník Rock for People byl beze sporu výjimečný po všech stránkách a jen tak někdo na něj nezapomene. Jedním z těch unikátů byla i rozsáhlá divadelní scéna s bohatým programem. Na některých festivalech se čas od času najde prostor ...

Film

Sedmý syn

sed perexČas se krátí a do českých kin se neúprosně blíží nový fantastický film Sedmý syn. Dílo dle knižní předlohy si na starosti vzal ruský režisér Sergej Bodrov, který je známý především díky filmům Kavkazský zajatec, či Nomád. Jak zvládl ukočírovat směsici...