Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tisk

bunkr200V Přáslavicích v Olomouckém kraji mají lidé možnost navštívit jeden z největších zpřístupněných bunkrů v České republice. Jeho plocha je 10 000 m2 a pochází ze 70. let minulého století.

 

 

 

Bunkr je plně vybaven a v případě válečného konfliktu měl sloužit jako zodolněný telekomunikační bod. Návštěvníci vstoupí za jeho 1,5 metru tlusté zdi, kam se ještě nedávno nebylo možné bez patřičných bezpečnostních prověrek dostat. „Ukážeme Vám někdejší telekomunikační sály, kuchyně a místnosti pro obsluhu, záložní energetické zdroje, filtrační a dekontaminační komory a řadu dalších místností s technikou, která měla zajistit přežití osádky bunkru,“ uvádějí na webu.

bunkr 1

Historie bunkru

Bunkr byl budován armádou a dokončen a uveden do provozu byl v roce 1976. „Vznikl monstrózní objekt, který má dvě nadzemní a čtyři podzemní podlaží. Vybavený byl na tu dobu nejmodernější telekomunikační technikou včetně záložních zdrojů energie. Posádka by uvnitř vydržela bez zásahu zvenčí až deset dní,“ popisují. V roce 1991 došlo k odsunu sovětských vojáků a o deset později pak k odchodu aktivní posádky. V roce 2010 se areál bunkru dostal do soukromého vlastnictví a od té doby prošel a stále prochází proměnou. K úplnému odtajnění bunkru došlo v roce 2016 a v červnu 2022 byl tento objekt zpřístupněn veřejnosti.

O prohlídce

Prohlídka trvá kolem 60 minut a prohlídková trasa vede jednotlivými podzemními patry objektu, kde navštívíte:

• sály ústředen,
• technologické zázemí objektu, které sloužilo pro udržení bojeschopnosti při různé vnější chemické a radiační situaci,
• „baterkový sál“,
• sál záložních zdrojů,
• zázemí pro posádku včetně kuchyněk, jídelen, ložnic,
• sekci, kde na běžnou komunikaci dohlížela tajná policie.

Na místě se konají také tematické prohlídky a různé akce. Prohlídky se řídí například aktuálními svátky jako jsou Vánoce, nebo Velikonoce a mohou být také pohádkové přizpůsobené menším dětem, nebo temné a strašidelné pro dospělé. V nejbližší době se bude konat strašidelná dušičková prohlídka. Mezi kulturní akce patří promítání filmů nebo výstava dobových fotografií.

bunkr2

Vstupenky a důležité informace

Vstupenky je možné zakoupit pouze v prodejním formuláři na webových stránkách bunkru, nikoliv na místě.

Vstupné:

Děti do 6 let zdarma
Děti od 6 do 15 let 190,- Kč
Dospělí 250,- Kč
Senioři nad 65 let 190,- Kč

Tyto ceny neplatí pro kulturní či jiné doplňkové akce v bunkru.

bunkr3

Zdroj foto a více informací: https://www.bunkrpraslavice.cz/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Česká Lípa

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...


Literatura

Jakub Malovaný: Posedlost rozhovory vyústila v knihu

rozhovory jakub malovanyJméno Jakuba Malovaného většině z vás v tuto chvíli pravděpodobně nic neříká. Měli byste to napravit, obzvlášť pokud jste fandy Tří sester, Daniela Landy, Richarda Krajča nebo t...

Divadlo

Divotvorný hrnec – muzikál v barvách duhy

200hrnecMěstské divadlo Zlín zahájilo sezónu muzikálem od Voskovce a Wericha Divotvorný hrnec. Jak se s tímto kouzelným příběhem o hledání štěstí na konci duhy vypořádali, se dozvíte v tomto článku.

...

Film

Co mají Forman s Menzelem společného a co je rozděluje

formen menzel perexPánové Miloš Forman a Jiří Menzel proslavili českou kinematografii i v mezinárodním kontextu, prvních z nich se navíc prosadil i v Hollywoodu. Oba začínali v 60. le...