Dobrý parťák je při cestování důležitý
Banner

Dobrý parťák je při cestování důležitý

cinou nahoru i dolu 200V nakladatelství Pointa vyšla první kniha nadšené cestovatelky Katky Stibalové a já už teď doufám, že nešlo o její poslední titul.

 

 

 

 Autorka v úvodu zdůrazňuje, že Čínu nechce ospravedlňovat, ale chtěla ji zažít na vlastní kůži. „Nikoho nechci nenávidět jen proto, že se narodil v té či oné zemi. Jen proto, že má šikmé oči nebo černý rozplácnutý nos. A nikoho nechci odsoudit jen proto, že mi to řekl někdo druhý,“ píše zde a přiznává, že si ji i nějakým zvráceným způsobem zamilovala.

„Kajda“, jak Kateřině všichni říkají, nechtěla do Číny cestovat sama a jak popisuje, tak známí a kamarádi jí „došli“. Proto se rozhodla hledat na cestovatelské seznamce. S Davidem se poprvé setkala v kavárně až když měli koupené letenky, takže už nebylo cesty zpět. Jedná se o zvláštní, a především velmi nemluvnou osobnost fixovanou na svou GPS: Kvůli němu Kajda zažívá perné chvíle, ale čtenář se pobaví.

Vyprávění mi bylo sympatické už od prvních stránek, s Kateřinou jsem často soucítila a na mysl mi tanulo hned několik vzpomínek na rozhovory s některými lidmi, kdy jsem se také chtěla „vykecat“, ale druhé straně to bylo jedno. Obzvlášť při cestování je toto nežádoucí a není vůbec divu, že knihu doplňují úryvky z e-mailů, které Kateřina zasílala domů. Shrnují proběhlé události a čiší z nich autorčin nadhled.

„Ten pocit, že jedu do světa s někým, kdo mi pomůže se netratit, se nenávratně rozplynul. Snažím se ze všech sil černou šmouhu z mozku vyhnat, když se z vedlejší postele ozve: „Tak co?“
U nás doma si po ráno říkáme: dobré ráno, ahoj nebo jak ses vyspala. Na otázku: „Tak co?“ nevím, co odpovědět. Ticho…“ (str. 22)

Jedná se o cestopis, takže v knize nechybí spousta zážitků z navštívených míst a také fotografie z nich. Kateřina se s Davidem podívala například k Velké čínské zdi, na vrchol Hua Shanu, Tibetu nebo Lhasy. Nádherné pohledy skýtala Soutěska skákajícího tygra a úplně něco jiného zažila pak Kateřina sama v Hongkongu.

Čtení mě moc bavilo, zasmála jsem se u něj i zjistila něco nového, a navíc se kochala místy, kde se zřejmě nepodívám, což jsou ve výsledku věci, které od cestopisu očekávám. Navíc si od Kajdy ráda něco přečtu i v budoucnu a věřím, že už vyrazí s někým „lepším“ po boku!

Kateřina Stibalová už více než deset let pracuje jako novinářka v České televizi, pro kterou točí reportáže. Nejdřív pro pořad Černé ovce, pak pro Gejzír a nakonec i pro 168 hodin. Píše scénáře pro publicistiku i pro takzvanou zábavnou tvorbu. Její největší životní radostí je plnění snů. Řada jich nevyšla, ale některé naštěstí jo. Třeba že chce hodně cestovat, že se chce stát maminou, mít fajn muže a bydlet v přírodě. Před dvěma lety založila cestovatelský blog Spolu cestou. V psaní cestopisů se našla a pomyslný šuplík začal v průběhu let přetékat. A tak se zrodil velký sen o vydání vlastní knihy.

cinou nahoru i dolu

Čínou nahoru a dolů
Autor: Kateřina Stibalová
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Hodnocení: 85 %

https://www.pointa.cz/project/91427852-8de6-11ea-a5de-001dd8b72061


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Jakub Urban se po letech vrací na parník Tyrš a slibuje návrat do zlatých časů taneční muziky

Urban perexUž v sobotu 4. července znovu vypluje parník Tyrš, tentokrát bude jeho kapitánem DJ Jakub Urban. Vystudovaný právník a pravidelný florbalista je hlasem radia City a tuzemské diskotéky brázdí už osm let.  Jelikož se netají velkým žánrovým rozptyle...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Pojďte chovat slepice

slepice 200V lednu vyšla u nakladatelství Esence publikace Slepice v druhém, opraveném a revidovaném vydání. Kniha s podtitulem Výběr a chov slepic krok za krokem bude pomocníkem hlavně pro začínající chovatele.

...

Divadlo

Teenagerský muzikál Andílci za školou si odbyde svoji premiéru 22. října

andilci z skolou laurinova 5angelsNový teenagerský muzikál Andílci za školou bude mít premiéru 22. října. Režie se ujal Filip Renč, hudbu složil Michal David a texty si vzal na sta...

Film

Seriál Terapie je výzvou pro tvůrce, herce i diváky

terapie serial magicboxDiváci, kteří rádi sdílejí osudy seriálových hrdinů, ale zároveň dávají přednost zápletkám s hlubším podtextem, nabízejícím poučení a inspiraci, jistě uvítali projekt HBO Česká republika, seriál s názvem TERAPIE