Dobrý parťák je při cestování důležitý
Kultura21.cz

Dobrý parťák je při cestování důležitý

cinou nahoru i dolu 200V nakladatelství Pointa vyšla první kniha nadšené cestovatelky Katky Stibalové a já už teď doufám, že nešlo o její poslední titul.

 

 

 

 Autorka v úvodu zdůrazňuje, že Čínu nechce ospravedlňovat, ale chtěla ji zažít na vlastní kůži. „Nikoho nechci nenávidět jen proto, že se narodil v té či oné zemi. Jen proto, že má šikmé oči nebo černý rozplácnutý nos. A nikoho nechci odsoudit jen proto, že mi to řekl někdo druhý,“ píše zde a přiznává, že si ji i nějakým zvráceným způsobem zamilovala.

„Kajda“, jak Kateřině všichni říkají, nechtěla do Číny cestovat sama a jak popisuje, tak známí a kamarádi jí „došli“. Proto se rozhodla hledat na cestovatelské seznamce. S Davidem se poprvé setkala v kavárně až když měli koupené letenky, takže už nebylo cesty zpět. Jedná se o zvláštní, a především velmi nemluvnou osobnost fixovanou na svou GPS: Kvůli němu Kajda zažívá perné chvíle, ale čtenář se pobaví.

Vyprávění mi bylo sympatické už od prvních stránek, s Kateřinou jsem často soucítila a na mysl mi tanulo hned několik vzpomínek na rozhovory s některými lidmi, kdy jsem se také chtěla „vykecat“, ale druhé straně to bylo jedno. Obzvlášť při cestování je toto nežádoucí a není vůbec divu, že knihu doplňují úryvky z e-mailů, které Kateřina zasílala domů. Shrnují proběhlé události a čiší z nich autorčin nadhled.

„Ten pocit, že jedu do světa s někým, kdo mi pomůže se netratit, se nenávratně rozplynul. Snažím se ze všech sil černou šmouhu z mozku vyhnat, když se z vedlejší postele ozve: „Tak co?“
U nás doma si po ráno říkáme: dobré ráno, ahoj nebo jak ses vyspala. Na otázku: „Tak co?“ nevím, co odpovědět. Ticho…“ (str. 22)

Jedná se o cestopis, takže v knize nechybí spousta zážitků z navštívených míst a také fotografie z nich. Kateřina se s Davidem podívala například k Velké čínské zdi, na vrchol Hua Shanu, Tibetu nebo Lhasy. Nádherné pohledy skýtala Soutěska skákajícího tygra a úplně něco jiného zažila pak Kateřina sama v Hongkongu.

Čtení mě moc bavilo, zasmála jsem se u něj i zjistila něco nového, a navíc se kochala místy, kde se zřejmě nepodívám, což jsou ve výsledku věci, které od cestopisu očekávám. Navíc si od Kajdy ráda něco přečtu i v budoucnu a věřím, že už vyrazí s někým „lepším“ po boku!

Kateřina Stibalová už více než deset let pracuje jako novinářka v České televizi, pro kterou točí reportáže. Nejdřív pro pořad Černé ovce, pak pro Gejzír a nakonec i pro 168 hodin. Píše scénáře pro publicistiku i pro takzvanou zábavnou tvorbu. Její největší životní radostí je plnění snů. Řada jich nevyšla, ale některé naštěstí jo. Třeba že chce hodně cestovat, že se chce stát maminou, mít fajn muže a bydlet v přírodě. Před dvěma lety založila cestovatelský blog Spolu cestou. V psaní cestopisů se našla a pomyslný šuplík začal v průběhu let přetékat. A tak se zrodil velký sen o vydání vlastní knihy.

cinou nahoru i dolu

Čínou nahoru a dolů
Autor: Kateřina Stibalová
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Hodnocení: 85 %

https://www.pointa.cz/project/91427852-8de6-11ea-a5de-001dd8b72061


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Karla Kubíková: „Během psaní Hájovny jsem byla Lindou, ženou pod zámkem.“

karla kubikova 200Karla Kubíková žije ve středních Čechách a svůj profesní život strávila ve školství. Vydala knihy Rafanda (2007) a Samoživitelka (2008). V roce 2009 získala první místo v soutěži RWE za nerealizovaný TV scénář Dvě Františky. Zúčastnil...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Dopisy Kafkovi

200litDopisy Kafkovi Ireny Obermannové mi opravdu hodně potrápily mysl. Zpočátku jsem nevěděla, jak se k obsahu postavit. Nechápala jsem souvislosti a snažila jsem se vpravit do děje, ale moc mi to nešlo. Ale potom jsem si nechala text volně plynout do mozkový...

Divadlo

Rukojmí bez rizika

IMG 20170814 193557V letním období jsou v kamenných divadlech prázdniny, ale milovníci divadelních představení kvůli tomu smutnit nemusí, protože se mohou kulturním zážitkům oddávat mimo ...

Film

Filmy ze střední Evropy

filmy stredni evropy klipPod střechou Maďarského kulturního střediska v Praze se od čtvrtka 25. října do neděle 28. října 2012 pořádá přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa. Přiblíží zajímavá díla nejen ...