Violoncellista Vilém Vlček a klavírista Marek Kozák vystoupí 19. prosince společně v Anežském klášteře v rámci cyklu Obrazy a hudba FOK. Uvedou díla Bohuslava Martinů a Vítězslavy Kaprálové. Začátek koncertu zpestří krátká přednáška edukátorky Moniky Švec Sybolové k promítanému obrazu Suzanne Valadon: Květiny před oknem z roku 1930.
„S Markem jsem sice již několikrát hrál, ale nikdy ne na koncertě. Tento koncert tudíž bude naší první oficiální spoluprací a moc se na to těším! Marek je skvělý klavírista a hudebník a jeho schopnost poslouchat a vnímat sám sebe, ale i ostatní je opravdu pozoruhodná a inspirující!“ říká Vilém Vlček.
Vilém Vlček v roce 2023 zvítězil ve dvou prestižních mezinárodních soutěžích, ve violoncellové soutěži Krzysztofa Pendereckého v Krakově a v Mezinárodní instrumentální soutěži v Markneukirchenu. V témže roce se stal držitelem Ceny Jiřího Bělohlávka. Zkušenosti z oblasti komorní hudby získal během svého působení v Kukal Quartetu, jako stipendista Akademie komorní hudby a v neposlední řadě spoluprací s řadou uznávaných interpretů, jako jsou například Leonidas Kavakos, Steven Isserlis, Sergio Azzolini, Rainer Schmidt, Claudio Martinez Mehner, Tomáš Jamník nebo Alfred Brendel. V právě probíhající sezóně ho čeká mimo jiné vydání jeho debutového nahrávacího projektu, jež obsáhne kompletní díla Bohuslava Martinů pro cello a klavír (Supraphon).
Marek Kozák je oceňovaným klavírním sólistou a zároveň vyhledávaným komorním hráčem. Jeho hudebními partnery jsou v této sezóně kromě Viléma Vlčka například sopranistka Simona Šaturová, violoncellista Václav Petr nebo houslista Jan Novák. Marek Kozák v únoru 2023 odehrál kouzelný recitál v řadě Světová klavírní tvorba FOK v Rudolfinu a v říjnu tohoto roku sklidil úspěch na abonentním koncertě Pražských symfoniků pod taktovkou Petra Altrichtera, a to ne náhodou, protože se stejným orchestrem a dirigentem se stal laureátem soutěže Pražského jara.
Koncert je pořádán ve spolupráci s Národní galerií Praha jako součást výstavy École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž, která právě probíhá ve Valdštejnské jízdárně. Národní galerie Praha poskytuje návštěvníkům koncertů z cyklu Obrazy a hudba, kteří se prokáží zakoupenou vstupenkou, slevu 50 % na vstupné do výstavy nebo expozice, v níž je vystaveno dílo, které je předmětem přednášky.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Řekne-li se „čeští umělci v meziválečné Francii“, každému se dnes vybaví především jména František Kupka a Toyen. Řeklo-li se totéž uměnímilovnému Pařížanovi dvacátých let, vybavil si v prvé řadě jména Georges Kars nebo Othon Coubine. Ač to tak na první pohled nevypadá, jde také o české rodáky. Stejně jako u Bohuslava Martinů či Vítězslavy Kaprálové. Prosincový koncert se koná při příležitosti výstavy École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž, která od listopadu 2024 do března 2025 ozdobí Valdštejnskou jízdárnu. Hudební pendant v Anežském klášteře vykouzlí violoncellista Vilém Vlček a klavírista Marek Kozák.“
Program
Vilém Vlček & Marek Kozák
19. prosince od 19:30, klášter sv. Anežky České
Bohuslav Martinů
Sonáta č. 3 pro violoncello a klavír
Variace na Rossiniho téma
Vítězslava Kaprálová
Dubnová preludia op. 13
Variace na zvony kostela St-Etienne-du-Mont op. 16
Vilém Vlček | violoncello
Marek Kozák | klavír
Zdroj foto: Michael Romanovský
Vstupenky a více informací:
https://www.fok.cz/cs/Vlcek-Kozak
Výstava École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž
https://www.ngprague.cz/udalost/3917/ecole-de-paris-umelci-z-cech-a-mezivalecna-parizska-skola
< Předchozí | Další > |
---|