Vítěz Pražského jara zahraje německé klasiky

Vítěz Pražského jara zahraje německé klasiky

Tisk

viva Sao200Francouzsko-nizozemský violista Sào Soulez Larivière v Šumperku představí díla německých skladatelů - Paula Hindemitha, Maxe Regera a Johanna Sebastiana Bacha.

 

 

Ve výstavní síni Vlastivědného muzea Šumperk zazní 11. února skladby Paula Hindemitha Sonata 1937 pro violu sólo, Suita č.1 Op131d Maxe Regera a houslová Partita č. 2 BWV1004 Johanna Sebastiana Bacha.

Hindemithova sonáta je navzdory úzkostné době, ve které vznikla (v Německu byli u moci nacisté), nejpřímější a nejlyričtější ze všech. Komplexnost skladby dá vyniknout všem stránkám violisty, především té virtuózní. Naproti tomu jsou skladby Maxe Regera komponovány v pozdně romantickém stylu, kdy posluchačům neunikne téměř varhanní zvuk jeho skladeb, Suita č. 1 pro sólovou violu není výjimkou. Proti těmto skladbám stojí ve druhé polovině koncertu Bachova houslová Partita č. 2 d moll (verze pro violu) se světoznámou Chaconnou v závěru.

Sào Soulez Larivière vyhrál loňský ročník mezinárodní soutěže Pražské jaro v kategorii viola. Narodil se v Paříži v roce 1998 a nejprve začal hrát na housle. V mladém věku získal stipendium ke studiu u Natashy Boyarsky na Yehudi Menuhin School v Anglii. Poté, co při hraní komorní a orchestrální hudby objevil violu, rozhodl se na konci školních let věnovat se výhradně tomuto nástroji.

Jeho hudební vývoj hluboce obohatila spolupráce s mnoha významnými hudebníky, jako jsou Jean Sulem, Nobuko Imai, Antoine Tamestit, Boris Garlitsky a Steven Isserlis.

Nyní žije Sào v Berlíně, kde získal bakalářský titul na Hudební univerzitě Hanns Eisler“ V současné době dokončuje program odborných studií na Kronberg Academy, kde také získal magisterský titul. Jeho studia financuje Leberova nadace. Na podzim 2023 byl Sao jmenován profesorem hry na violu na Mozarteum University Salzburg.

viva Sao plakat

Vstupenky na koncert jsou dostupné na www.klasikaviva.cz nebo na www.goout.cz nebo v běžných předprodejích.

Pro pravidelné návštěvníky koncertů je stále otevřen Klub přátel KLASIKA VIVA. Jeho členové mohou díky členské kartičce kupovat vstupenky na koncerty KLASIKA VIVA se slevou až 50 %. Členství v Klubu lze zařídit na https://klasikaviva.cz/klub-pratel-kv/. Žáci ZUŠ mají na koncerty v klášterním kostele a ve výstavní síni VM vstup zdarma.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Mám, co jsem si zasloužil

gottw perex„Mám, co jsem si zasloužil.“Poslední slova Rudolfa Slánského jsou pravdivým a mr...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Horký letní den s aktéry filmu Tajemství a smysl života

tajemstvi zivota a smysl 200Píše se sobota 3. srpna roku 2013. Budím se v časných hodinách, celý natěšený, že dnes strávím příjemné dopoledne/odpoledne s herci áčkového formátu na place natáčení filmu Tajemství a smysl života