Třetí české vydání knihy Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme doprovází premiéru jeho seriálového zpracování

Třetí české vydání knihy Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme doprovází premiéru jeho seriálového zpracování

Tisk

Jsou svetla ktera nevidime200Od prvního vydání románu Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme v češtině uplynulo již osm let. Tato kniha získala v roce 2015 prestižní Pulitzerovu cenu za beletrii a jen v češtině se jí prodalo téměř padesát tisíc výtisků. Kromě několika dotisků se dočkala v roce 2020 druhého vydání. Nyní nakladatelství MOBA připravilo speciální filmovou obálku, a to u příležitosti premiéry minisérie v režii Shawna Levyho. Osudy nevidomé Francouzky Marie-Laure, jejího otce a mladíka Wernera, člena elitní vojenské akademie, začne vysílat Netflix od 2. listopadu. V hlavních rolích se představí Louis Hofmann, Aria Mia Loberti, Lars Eidinger, Mark Ruffalo, Hugh Laurie, Luna Wedler, Pascal Ulli, Lucas Herzog, Richard Sammel, Felix Kammerer a další.

 Na knize pracoval její autor Anthony Doer celých deset let a jedná se o dílo vskutku mimořádné. Na žebříčku bestsellerů The New York Times se kniha držela přes dvě stě týdnů a ve všech formátech se jí prodalo po celém světě více než patnáct milionů výtisků. Bestsellerem se stala také v České republice. Do češtiny ji z originálu All the Light We Cannot See přeložil Jakub Kalina.

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství? V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje ho věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo. Blíží se chvíle osudového setkání...

„Byli jsme přesvědčeni, že to bude úspěšný titul,“ říká Lukáš Kratochvíl z nakladatelství MOBA, které získalo práva na vydání knihy v České republice. „V zahraničí to byl a stále je bestseller, takových prodejů zdaleka nedosahují ani mnohé populární thrillery či erotické romány, tedy ryze komerční literatura. Kniha mě již po prvním přečtení nadchla, je to dokonale propracovaný a silný lidský příběh z doby druhé světové války,“ dodává.

Padesátiletý spisovatel Anthony Doerrje jedním z nejúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti. V roce 2007 jej literární magazín Granta zařadil mezi dvacetjedna nejvýznamnějších mladých amerických spisovatelů. Získal mnohá ocenění, např. prestižní ceny The Story Prize či Sunday Times EFG Short Story Award. Kromě jeho nejznámější knihy Jsou světla, která nevidíme měli čeští čtenáři možnost seznámit se s jeho díly Zeď vzpomínek (MOBA, 2016), Sběratel mušlí (MOBA, 2016), O dívce Grace (MOBA, 2017), Čtvero ročních období v Římě (2018) a Město v oblacích (MOBA, 2022).

Jsou svetla ktera nevidime

Říjnové tituly nakladatelství MOBA

 • František Niedl, Probuzená šelma, thriller
 • Håkan Nesser, Kdosi buší na dveře, severská krimi
 • Susanne Goga, Smrt v modré, historická detektivka
 • Ann Granger, Mrtvá z Depftfordu, viktoriánská detektivka
 • Zdeněk Šmíd, Cejch, román
 • Jan Bauer, Pařát smrtky, historická detektivka
 • Martina Novotná, Smrt hraje vrhcáby, historická detektivka
 • Laura Madeleine, Ozvěna skandálu, román pro ženy
 • Veronika Černucká, Oběšencův vrch, Edice Původní česká detektivka
 • Stanislav Češka, Odložená vražda, Edice Původní česká detektivka
 • Ladislav Beran, Ukradený důkaz, Edice Původní česká detektivka


Více informací:www.mobaknihy.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Lastočka: Poutavý životní příběh z 20. století

lastocka200Lastočka je název poslední knihy Jitky Závodné, kterou si vydala vlastním nákladem. Pokud máte rádi spisovatelky jako je Alena Mornštejnová, tak byste si ji neměli nechat ujít!

 

...

Divadlo

Studentský Cyrano z JAMU: beatbox a slam namísto alexandrínu

cyrano 200Příběh jednoho z nejslavnějších milostných trojúhelníků v novém přebásnění Martina Crimpa nabídne brněnské Studio Marta. Inscenace Cyrano bude mít premiéru 27. října v 19 hodin. Režisér Peter Smyczek a dramaturgyně Eva Kolomazníková o volné adaptac...

Film

Atlas mraků: touha po svobodě, důstojnosti a pravdě ovlivňuje lidský život

atlas mrakuU počátku filmu Atlas mraků stála mnohovrstevná kniha Davida Mitchella, která nyní vyšla také u nás, dokonce již ve druhém vydání. Film stejně jako kniha souběžně splétá celkem šest příběhů, časově i...