Hana Hindráková se kontroverzních témat nebojí

Hana Hindráková se kontroverzních témat nebojí

Tisk

hana hindrakova200Hana Hindráková, autorka čtivých románů z afrického prostředí, žije svůj splněný sen. Už od dětství věděla, že chce být spisovatelkou a vytrvale na tom pracovala. Nicméně přiznává, že odmítnutí nakladatelství dvakrát po sobě ji na několik let od psaní odradilo. V té době se raději soustředila na studium na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde si zvolila zaměření cestovní ruch a rozvojová studia. Tehdy se také poprvé dostala jako dobrovolník do Afriky, která si ji postupně úplně získala. Její láska k Africe vedla k založení neziskové organizace Fair, která se soustředila na rozvojovou pomoc v nairobských chudinských čtvrtích.

Léta zkušeností z pobytů v Keni však dovedla Hanu k názoru, že klasická pomoc není pro tuto subsaharskou zemi správnou cestou. Viděla jen natažené dlaně a podle svých slov si připadala jako chodící bankomat. Ukončit činnost neziskové organizace, které věnovala veškerý svůj čas, bylo jedním z jejích nejtěžších rozhodnutí. Nejnáročnější na tom byla obrovská ztráta iluzí. Hana se však nevzdala a našla způsob, jak pomáhat po svém a vymyslela projekt Dárky s myšlenkou. Přímo od obyvatel z keňských chudinských čtvrtí nakupuje originální ručně vyráběné šperky a ty prodává nejen během svých besed o Africe, ale také na e-shopu Africké příběhy. Díky Africe se také Hana vrátila zpátky k psaní. Inspirovaly ji vlastní zážitky i příběhy lidí, s nimiž se v Keni setkala.

Její první vydaná kniha Děti nikoho věnující se životu keňských dětí ulice, se v roce 2012 dostala do užší nominace na knihu roku na Databázi knih. Vzápětí s knihou Karibu Keňa vyhrála soutěž Mám talent, pořádanou nakladatelstvím Euromedia. Přidávají se romány Dobrovolnice a Očarovaná. Kniha Smrtící byznys, která se zaměřuje na problematiku falešných léků dovážejících se z Číny do Afriky, vzbudila čtenářský i mediální rozruch. Mezinárodní úspěch přinesla Haně Hindrákové kniha Nezlomný, která byla přeložená do angličtiny a pod názvem Unbreakable vydaná známým keňským nakladatelstvím Moran Publishers. Hana Hindráková se tak v roce 2018 stala první českou spisovatelkou publikovanou v Keni. Následovaly romány Svítání nad savanou, Bouře nad savanou a autobiografický cestopis Můj africký příběh, který je prozatím její poslední vydanou knihou.

Lidé si její knihy oblíbili nejen kvůli napínavým příběhům a rychlému spádu děje, ale i z důvodu výběru témat. Autorka, která do Keni létá už od roku 2005, má díky svým zkušenostem a kontaktům rozhodně co říct. Mnohým z jejích knih předcházel i důkladný terénní průzkum a jejím hlavním cílem není vytvořit jen několik napínavých hodin pro čtenáře, kdy se nemůže odtrhnout od děje knihy, ale rovněž ho i seznámit s konkrétním
závažným tématem, které není příliš známé. Autorka prostřednictvím beletrie upozorňuje na palčivé problémy černého kontinentu a rozhodně se nebojí kontroverzních témat.

Stejné je to i v případě knihy Obchodníci s dětmi, která bude na pultech českých knihkupectví od 13. listopadu 2023. Tento román odehrávající se na Zanzibaru, v Keni a v Nigérii poodhaluje šokující problematiku afrických adopcí, která je spojená s tzv. baby factories, továrnami na výrobu dětí. Do nich jsou unášeny mladé africké ženy a poté jsou brutálně znásilňovány za účelem otěhotnění. Jejich děti jsou nakonec určené pro černý trh. Další děti, které se prodávají na adopce, jsou kradeny matkám ulice nebo zranitelným rodičům, kteří nemají prostředky na to, aby se dovolaly svých práv. Rodiny v Evropě či ve Spojených státech amerických tak vůbec netuší, že si adoptovaly dítě, které už rodinu má. Jenomže kde je poptávka, tam je i nabídka.

hana hindrakova obalka

Autorka prozrazuje, že její další dvě knihy, které budou následovat po románu Obchodníci s dětmi, budou přinejmenším stejně kontroverzní.

Medailonek:

Hana Hindráková pochází z Trutnova, po vysokoškolských studiích založila vlastní neziskovou organizaci a přes deset let působila jako dobrovolnice v tomto sektoru. V rámci realizace projektů rozvojové spolupráce se několikrát dostala do africké Keni a od roku 2018 pomáhá prostřednictvím projektu Dárky s myšlenkou. Keňu si velmi oblíbila a umístila sem děj většiny svých románů. Miluje cestování, společenský tanec, čtení, turistiku a besedy se čtenáři. Více najdete na jejích webových stránkách www.hindrakova.cz, www.africkepribehy.cz a www.darkysmyslenkou.cz.

hana hindrakova

Zdroj foto: Eva Turnhöferová, zdroj obálky knihy: archiv Hany Hindrákové

Více informací na:
https://www.obchodnicisdetmi.cz
https://www.hindrakova.cz
https://www.africkepribehy.cz
https://www.mujafrickypribeh.cz

Sociální sítě:
https://www.facebook.com/africkepribehy
https://www.instagram.com/hana_hindrakova
https://cz.linkedin.com/in/hana-hindráková-mezihoráková-32817641


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Pojďte chovat slepice

slepice 200V lednu vyšla u nakladatelství Esence publikace Slepice v druhém, opraveném a revidovaném vydání. Kniha s podtitulem Výběr a chov slepic krok za krokem bude pomocníkem hlavně pro začínající chovatele.

...

Divadlo

Herec Jan Mazák oslaví životní jubileum

Jan Mazak200Nezaměnitelný hlas a soustředěné herectví – to jsou typické znaky Jana Mazáka, který ve čtvrtek 30. června 2022 oslaví své šedesáté páté narozeniny.

...

Film

Filmy z karlovarského festivalu

54kviff 200Letošní karlovarský filmový festival skončil a oceněné tituly jsou již známy. Nebudu se k nim vracet, protože zajímavější než snímky ze soutěžních sekcí, zpravidla druhořadé, méně přínosné i přitažlivé, jsou díla uváděná mimo soutěž. Soustředí...