Garrick Ohlsson a Alena Hron vystoupí s Pražskými symfoniky

Garrick Ohlsson a Alena Hron vystoupí s Pražskými symfoniky

Tisk

fok Ohlsson200Legendární klavírista Garrick Ohlsson se 18. a 19. října vrací k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK, aby provedl Beethovenův 5. klavírní koncert zvaný „Císařský“. Dirigovat bude mladá česká dirigentka Alena Hron, která letos předvedla svůj oslnivý talent při úspěšném debutu s orchestrem FOK na Pražském jaru. Garricka Ohlssona čeká kromě orchestrálního programu také klavírní recitál v pražském Rudolfinu v sobotu 21. října, čímž zároveň odstartuje letošní cyklus Světová klavírní tvorba FOK.

Letos pětasedmdesátiletý sólista zasvětil klavíru celý život. Na konzervatoř v americkém Westchesteru šel studovat již ve svých osmi letech a jako třináctiletý byl přijat na prestižní Juilliard School v New Yorku. Jeho repertoár je obrovský; v současnosti zahrnuje více než osmdesát klavírních koncertů. S Pražskými symfoniky pravidelně vystupuje od roku 1975. O jeho koncertě s FOK v roce 2018 napsal časopis Harmonie: „Technicky byl naprosto ‚nad věcí‘, jeho vláčné ruce s dlouhými prsty mnohdy jako by se ani nedotýkaly kláves. I nejnáročnější pasáže hrál s obdivuhodnou lehkostí a působil dojmem, že nemusí vynaložit vůbec žádnou námahu na to, aby se mu klavír rozezněl v plném lesku.“

Na programu orchestrálního koncertu 18. a 19. října je dále Pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Dirigentka Alena Hron na pozvání k opětovnému setkání s Pražskými symfoniky reagovala slovy: „Mám velkou radost, že mohu navázat na spolupráci s orchestrem FOK z Pražského jara, tentokrát se zcela odlišným repertoárem. Bude to nové dobrodružství, moc se těším na celý zkouškový proces a na spolupráci s Garrickem Ohlssonem. Setkání s touto legendou v prostředí Beethovenova Pátého klavírního koncertu pro mě bude velkou inspirací, tím jsem si jistá. A k tomu Čajkovskij – moje srdeční záležitost!“

Cyklus Světová klavírní tvorba letos nabízí opravdu prvotřídní výběr sólistů: Po Garricku Ohlssonovi usedne za Steinway v Rudolfinu Ivo Kahánek, Yulianna Avdeeva, Fazil Say, klavírní duo Sivan Silver a Gil Garburg a nebude chybět ani posluchači oblíbený a s Pražskými symfoniky velmi spřízněný Lukáš Vondráček.

Koncerty se konají pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Ohlsson se vrací k FOK, nejen k orchestru, ale i svým recitálem. Je to dobře, neboť každý jeho koncert je svátek, zvláště když v letošním roce slaví své 75. narozeniny. A kde jinde slavit, ve známém prostředí, kde jej orchestr FOK hostí od roku 1975! Rovněž dílo pro klavír a orchestr je nanejvýš slavnostní; Beethovenův Císařský koncert je pro Ohlssonovo mistrovství jako stvořený. Podobně jako Čajkovského Pátá pro citlivé i vášnivé ruce dirigentky Aleny Hron, která s Pražskými symfoniky letos úspěšně debutovala na Pražském jaru. Tím ovšem „Festival Ohlsson“ nekončí – pro jeho fanoušky vrcholí v sobotu 21. října sólovým recitálem v Rudolfinu! Jeho program symbolicky vypráví Ohlssonův příběh: vítězství v chopinovské soutěži v roce 1970, celoživotní zájem o Beethovena korunovaný nahrávkou všech jeho sonát, evropsko-americký původ, stejně jako u pozoruhodné skladatelky Ursuly Mamlok, a samozřejmě Schubertova Fantazie, věrná průvodkyně všech klavírních poutníků.“

fok Ohlsson1

Program orchestrálních koncertů

GARRICK OHLSSON 18. a 19. října 2023 od 19:30, Obecní dům

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Symfonie č. 5 e moll op. 64

Garrick OHLSSON | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Alena HRON | dirigentka

Program klavírního recitálu

GARRICK OHLSSON – KLAVÍRNÍ RECITÁL 21. října 2023 od 19:30, Rudolfinum

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Sonáta č. 6 F dur op. 10 č. 2
URSULA MAMLOK
2000 not
FRANZ SCHUBERT
Fantazie C dur op. 15 „Poutník“ D 760
FRYDERYK CHOPIN
Impromptu op. 36, Variace op. 12, Fantazie op. 49, Balada op. 23

Zdroj foto: Dario Acosta

Více informací:

Anglická anotace orchestrálního koncertu
https://www.fok.cz/en/garrick-ohlsson
Anglická anotace recitálu
https://www.fok.cz/en/garrick-ohlsson-piano-recital
Garrick Ohlsson
https://garrickohlsson.com/
Alena Hron
https://alenahron.cz/
www.fok.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Odhalte díky Planetariu krásy vesmíru

planetarium 200V březnu v nakladatelství Albatros Media vyšla další nádherná kniha z edice Račte vstoupit do muzea tentokrát zaměřená na vesmír. Nese název Planetarium a opravdu stojí za to.

 

...

Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

Scandi 2022 nabídne průřez současnou i dávnou skandinávskou tvorbou

Scandi perexSCANDI, první tuzemská filmová přehlídka, uspořádaná v letošním roce nejen v sedmi pražských kinech (a jednom virtuálním), ale také v dalších dvaceti českých, moravských i slezských městech, přibližuje skandinávské kinematografie. Odehraje se mezi...