Život sněhové vločky. V Česku bude promítán nový kurdský film

Život sněhové vločky. V Česku bude promítán nový kurdský film

Tisk

zivot vlocky perexV pátek 9. června od 18. do 21. hodin bude v kině Pilotů (Donská 168/19, Praha 10-Vršovice) promítán nový film kurdského režiséra Kazima Öze "Život sněhové vločky". Událost společně s kinem pořádá Kurdské občanské sdružení v ČR.

 

Děj filmu přibližuje Jana Kunšteková Maříková, která má velkou zásluhu na tom, že se dostal do České republiky i na překladu do češtiny:

Poslední podzimní dny padá v Trabzonu, tureckém městě na pobřeží Černého moře, sníh jako nikdy předtím, a silnice jsou nesjízdné. Miase a Adar, kteří navštěvují stejnou vysokou školu, dokonce stejnou fakultu, ale nikdy se předtím nepotkali, se právě v ten den setkávají na autobusové zastávce během marného čekání na autobus, který má zpoždění.

zivot vlocky

Zamilují se do sebe – příslovečně na první pohled. Miase, která je dcerou turecké rodiny z Trabzonu a Adar, syn kurdské rodiny z Hakkari vynechávají přednášky, scházejí se každý den, chodí hodiny po městě a třicet jedna prosincových dní prožívají romantický milostný příběh. V noci na Silvestra Adar náhle zmizí.

Miase se takřka po roce vydá na cestu a zamíří do Dersimu, aby našla Adara. Tento film vypráví příběh Miase, která týden hledá svého milence v horách Dersimu.

Jsme svědky její bolesti a proměnlivých emocí, jejího nenaplněného milostného příběhu, pod všudypřítomným sněhem. Film se bude promítat za přítomnosti režiséra. Po skončení promítání bude Kazim Öz mluvit o tomto i svých dalších filmech a odpovídat na otázky diváků.

Redakce


 

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

Romantika se vším všudy: Francouzská lekce

francouzska lekce200V červnu vydalo nakladatelství Metafora romantický příběh Tashy Boyd Francouzská lekce a musím přiznat, že takto si představuju pohádkový příběh o lásce. Něco na způsob toho, jak Popelka potká svého prince, ale má to příjemný dě...

Divadlo

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na té...

Film

Čtvrtý ročník přehlídky 3Kino záhy započne

3dBěhem prvních pěti listopadových dnů (1.-5.11.2017) se v pražských kinech Atlas a Evald pořádá již počtvrté přehlídka 3Kino – spatříme na čtyřicet převážně nových až nejnovějších filmů, zpravidla u nás dosud neznámých, natočených v tuzemsku  i u našich nejbližších sousedů,  na Slovensk...