Ocenění pro publikaci zlínského muzea

Ocenění pro publikaci zlínského muzea

Tisk

Gloria Musaealis 200Ve čtvrtek 25. května 2023 se v Obecním domě v Praze sešli zástupci českých muzeí a galerií na slavnostním udílení prestižních cen Gloria Musaealis udělovaných Asociací muzeí a galerií České republiky.

 

 

Uplynulý 21. ročník soutěže za rok 2022 vyhlásily Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií ČR a Český výbor ICOM. Do soutěže se přihlásil rekordní počet účastníků: 73 muzeí a galerií přihlásilo celkem 121 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2022 (57 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2022 (44 projektů) a Muzejní počin roku 2022 (20 projektů).

V hledišti Smetanovy síně nechyběli zástupci Zlínského kraje, protože o cenu se ucházelo Slovácké muzeum v Uherském Hradiště v kategorii „muzejní počin roku 2022“ s projektem „Cyrilometodějské centrum a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy“ a také Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které bojovalo o ocenění v kategorii „muzejní publikace roku 2022“ s knihou etnografky Jany Koštuříkové „PŘÍBĚH VIZOVICKÉHO PEČIVA“. Kniha je prvním souhrnným materiálem zachycujícím historii i současnost tohoto regionálního fenoménu lidové tvorby a vydána byla díky podpoře města Vizovice.

Gloria Musaealis obalka

S velkou radostí si zlínští muzejníci vyslechli rozhodnutí odborné poroty, která přiřkla nakonec knize o valašském figurálním pečivu druhé místo. Diplom z rukou ministra kultury ČR Martina Baxy převzala sama autorka, kterou na pódium doprovodila vedoucí odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje Romana Habartová a bývalá místostarostka Vizovic Alena Hanáková.

„Mohu jen zopakovat to, co jsem už mockrát řekl při jiných příležitostech, a sice to, že jsem na své kolegy opravdu moc pyšný,“ řekl po ceremoniálu ředitel muzea Pavel Hrubec. „Autorka strávila pečlivou přípravou publikace řadu let - nejen psaním, ale hlavně odborným etnografickým výzkumem, a na výsledku je vidět, že kniha vznikala s láskou.“

Gloria Musaealis 1

Řadou fotografií přispěl do publikace fotograf muzea Radim Ševčík, pracovní sešitek pro děti je dílem muzejní lektorky Adély Šimové a o grafickou podobu se postaralo zlínské Studio 6.15.

Chválou nešetřila ani radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová: „Tato kniha je krásnou ukázkou jednoho z mnoha výstupů muzejní práce. Tím, že se váže k svébytné regionální tematice, je o to cennější.“

Soutěž Gloria Musaealis má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví. V příštím roce plánuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně přihlásit do soutěže projekt výstavby a rekonstrukce objektů a památníku na Ploštině.

• I. místo – Cena Gloria Musaealis – Muzeum umění Olomouc za publikaci „Posvátné umění v nesvaté době: České sakrální umění 1948–1989“
• II. místo – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, příspěvková organizace, za publikaci „Příběh vizovického pečiva“
• III. místo – Galerie hlavního města Prahy za publikaci „Ivan Meštrović (1883–1962): Sochař a světoobčan“
• Zvláštní ocenění – Regionální muzeum a galerie v Jičíně za publikaci „Jičín v dějinách a plno otazníků


 

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

Historická detektivka od úspěšné autorky Diany Gabaldon

loed john200Historická detektivka od Diany Gabaldon, autorky světově úspěšné románové série Cizinka, čtenáře nezklame. Přeneseme se do Londýna osmnáctého století, do prostředí bohatých paláců a chudých příbytků, veřejných domů a páchnoucích nebezpečných temn...

Divadlo

Jak vnímáme divadlo v divadle i mimo ně

scenologie valentaVětšina knih o divadle zkoumá, jak se divadlo tvoří - nedávno byly na těchto stránkách probírány například dvě Hyvnarovy knihy o herectví. Nyní následují další dva svazky, nahlížené ovšem jakoby z opačné strany: sledují, jak diva...

Film

Návrat do budoucnosti: cestování časem

DVD Návrat do budoucnostiKoncepčně vychytaný film Návrat do budoucnosti (1985) představuje Michaela J. Foxe v jeho nejlepší roli. Škola života, kterou prochází, je stejná jak v roce 1985, tak i v r...