Ve Zlíně zazní Mahlerova Sedmá

Ve Zlíně zazní Mahlerova Sedmá

Tisk

mahler200Začátkem února rozezní sál zlínského Kongresového centra monumentální Symfonie č. 7 Gustava Mahlera, kterou Filharmonie Bohuslava Martinů za řízení svého šéfdirigenta Roberta Kružíka provede vůbec poprvé ve své šestasedmdesátileté historii.

 

 

Mahlerova „Sedmá" pochází z roku 1905, tedy z období, v němž u skladatele přetrvávaly negativní stav y beznaděje, temnoty a prázdnoty. Pětivětá kompozice do jisté míry navazuje na finále autorovy předchozí symfonie, avšak zpočátku se pří liš lehce nerodila. V létě roku 1904 se skladateli podařilo zhotovit jednu z částí s tím, že práce na symfonii měly soustavně pokračovat, aby byly dokončeny v létě roku následujícího. Za tímto účelem Mahler odcestoval z Vídně ke své rodině k jezeru Wörthersee. Značný tlak na dokončení díla však u Mahlera vedl k jistému tvůrčímu bloku, a skladatel se tak dle vlastního vyjádření doslova mučil s komponováním až do pozdních nočních hodin. A ni výlet do Dolomitů nedopomohl k zahájení skladebného procesu. Teprve po návratu k Wörthersee se Mahler konečně dočkal políbení tolik vzývané tvůrčí múzy, a to údajně při veslování přes tamější proslulé jezero. Jak skladatel později uvedl, „když jsem poprvé pohladil veslo, napadlo mě téma úvodu k první větě." Zbytek symfonie pak dokončil za pouhé čtyři týdny.

Symfonie č. 7 je mohutnou kompozicí typického mahlerovského rázu, v níž se silně odrážejí skladatelovy filozofické úvahy a niterné potřeby. Její proud prochází od pomyslného hlasu přírody přes zápasy duše s temnotou a pochybnostmi, noční vidiny a výjevy z Mahlerova dětství až po finále plné naděje a vznešeného, byť patrně poněkud sarkastického jasu. Podobně jako v některých svých předchozích symfoniích, i v „Sedmé" Mahler využil ne zcela tradičních hudebních nástrojů orchestru – jako například kravských zvonů, tenorové tuby, kytary či mandolíny.

Premiérového uvedení Mahlerovy Symfonie č. 7 se v září roku 1908 ujal stočlenný orchestr České filharmonie pod vedením samotného autora.

mahler

MAHLER / SEDMÁ
2. 2. 2023, 19:00 hod., Kongresové centrum, Velký sál

Robert KRUŽÍK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů
Gustav MAHLER
Symfonie č. 7 e moll

Vstupenky a více informací:

https://www.filharmonie-zlin.cz/1072a-b4-mahler-sedma
https://www.filharmonie-zlin.cz/


 

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Je to na beton?

beton perexBeton je stavební materiál skládající se z pojiva a plniva, ze kterých po zatuhnutí vznikne umělý slepenec, tolik k vysvětlení k betonové hmotě.

 

...

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Zimní příběh nemá se zimou nic společného

Zimni pribeh 200Film Zimní příběh (2014) je tak trochu mýtický, romantický i poetický. Herci Collin Farrell a nevinná Jessica Brown Findlay v něm prožívají nečekaně zajímavé a originální romantické sit...