Jindra Polák z Jelenů má před sebou největší oslavu narozenin v životě

Jindra Polák z Jelenů má před sebou největší oslavu narozenin v životě

Tisk

Jelen200Hostem prvního letošního Music Studia Live Frekvence 1 byla kapela Jelen. Do éteru zahrála živě skladby jako Klidná jako voda, Až příště přijdeš, Jediný, co chci nebo Rozlučková. Součástí vystoupení byl i rozhovor s frontmanem Jindrou Polákem, ve kterém prozradil nejen plány na oslavu 10 let kapely, ale zavzpomínal i na úplně první koncert nebo hraní na ulici.

 

V lednu slaví kapela Jelen již 10 let svého působení na české hudební scéně. Začátek rozhovoru se proto točil právě kolem oslav kulatého výročí. „Na oslavu 10 let to chce něco většího, než běžně děláme. Chystáme se proto nadělit si koncert v O2 areně. Vtipný je, že to úplně neplánovaně vyšlo na datum mých narozenin - 2. prosince. Klukům jsem za to poděkoval, protože ještě nikdy jsem neměl takhle velkou oslavu,“ řekl se smíchem Jindra Polák. Deset let kapely uteklo podle jeho slov rychle jako voda. Během této doby se jim podařilo splnit si spoustu snů, o kterých se jim původně ani nesnilo. Jako další narozeninový dárek si chtějí nadělit novou desku, na které pilně pracují a rádi by ji vydali ještě před létem. Nyní dohromady dávají nápady, hotové už mají dokonce i nějaké předvýběry, prozradil moderátorům Lubce Ponížilové a Mírovi Michálkovi.

Během návštěvy na Frekvenci 1 Jindra Polák také zavzpomínal na úplně první koncert kapely Jelen, na který dorazilo maximálně 20 lidí z řad kamarádů a rodiny. „Kocovinka druhý den ráno rozhodně byla. Tenkrát jsme slavili život obecně. Koncert byl strašně příjemný, navíc to bylo vtipný v malém klubu U Staré paní,“ pokračoval ve vyprávění. Později ještě doplnil: „Už tenkrát jsme věděli, že muzice chceme dát úplně všechno a chceme to dotáhnout co nejdále. Nikdy nezáleželo na tom, zda hrajeme pro 20 nebo 20 tisíc lidí.“

Jelen

Následně v rozhovoru se Jindra Polák rozpovídal o své dráze pouličního umělce, kterou odstartoval spolu s bratrem ještě v Irsku. Hrát na ulici začali hlavně ze zvědavosti, u nás se to tehdy nesmělo. I když ho to hodně bavilo, živit se tím nikdy nechtěl. Byla to ale pro něho velká škola. Na koncert přijdou lidé s cílem poslechnout si oblíbeného hudebního interpreta. Zatímco na ulici jsou lidé, kteří o muziku primárně nestojí. Pokud se mu nepodaří je zaujmout, tak ho bez povšimnutí obejdou a jdou dále. To je ten hlavní rozdíl mezi hraním na koncertě a na ulici, zdůraznil. Naštěstí se jim podařilo po nějaké době se dostat do komunity irských pouličních umělců. Což jim pak umožnilo hrát na různých srazech a setkáních, později pak i v klubech.

Naposled Jindra Polák s kapelou Jelen hrál na ulici během mini turné po Slovensku. „Párkrát jsme to udělali. Přijeli jsme do nějakého města, kde jsme hráli v klubu, když jsme měli čas, tak jsme vylezli na náměstí. Stoupli jsme si tam a začali hrát,“ uvedl. V té době je ještě nikdo moc neznal, takže to používali i jako pozvánku na koncert.

Album SAMOTA ROZKVETLA vznikalo potichu a zvolna

 

Nejstarší nahrávka pochází z doby před covidem (září 2018). Nejnovější, vztahující se k válce na Ukrajině, je z března 2022.

 

 

Michal Bystrov k albu říká:

 

Samota proklamovaná v názvu se ukázala být pouze částečnou vzhledem k přítomnosti milých hostů. Marek Dusil se účastnil celého procesu od začátku do konce, vždy nápomocen vyhrávkou, vokálem či radou. Nasmažil folkbluesovou kytaru do osmi skladeb, až třísky lítaly. Děkuju, kamaráde! Jan Řepka mi řekl: „Nehraj!" A zaranžoval dvě z mých balad plus dávný salonní hit Stephena Fostera, jako bychom byli v Durangu na natáčení westernu Pat Garrett a Billy Kid.

Komu čest, tomu čest, Honzo! Filip Pýcha, frontman skupiny Tajné slunce, si se mnou zazpíval duet v písni Čtvrtá sestra. Máš to u mě, příteli! Viktor Balogh vystřihl své basové party takořka na první dobrou, ale na to už jsme si tak nějak zvykli, že jo?

 

Úvodní písnička maká – a za to vděčím perkusistce Tamaře Nathové. Kapela Strašidelná loď se v kompletní sestavě potkala v jediné, zato vypečené chvilce – hudba Vojtěch Kouřímský, text je záznamem rozhovoru, který jsem vyslechl ve vlaku cestou do Valašského Meziříčí.

 

Tři básně Jaroslava Vrchlického, které jsem zhudebnil, mi promluvily z duše.

 

Znepokojivý obrázek, použitý na obalu desky, namaloval v devíti letech můj syn Honzík. O grafický design se opět postarala Anna Wdowka. Speciální, obří poděkování si zaslouží David Titěra, nejen tvůrce epesního soundu všech našich dosavadních nahrávek, ale i nadaný mandolinista a houslista. Díky, padres, za vaše nápady.

 

A nezapomeňte: zlý časy už se nevrátí.
 

Michal Bystrov

SAMOTA ROZKVETLA

 

hosté:

Marek Dusil

Filip Pýcha

Jan Řepka

Strašidelná loď

 

01. VÍ TADY VŮBEC NĚKDO, O CO KRÁČÍ? (PODZIM 2021) – feat. Marek Dusil

Hudba a text Michal Bystrov

02. VÁŽNEJ HŘÍCH

Makes A Long Time Man Feel Bad

Hudba neznámý autor, text Michal Bystrov

03. NA ŠPATNÝM MÍSTĚ VE ŠPATNEJ ČAS – feat. Jan Řepka a Marek Dusil

Hudba a text Michal Bystrov

04. KDOS V NOCI ZPÍVAL NA ULICI – feat. Marek Dusil

Hudba Michal Bystrov, text Jaroslav Vrchlický

05. ZE STARÉ JSEM, HOCHU, ŠKOLY

Hudba Michal Bystrov, text Jaroslav Vrchlický

06. ČTVRTÁ SESTRA – feat. Filip Pýcha

Hudba a text Michal Bystrov

07. JEŠTĚ MI O MNĚ NĚCO POVĚZ – feat. Marek Dusil

Hudba a text Michal Bystrov

08. HRA NA PRAVDU – feat. Marek Dusil

Hudba a text Michal Bystrov

09. KOKAIN – feat. Marek Dusil

Cocaine Blues

Hudba neznámý autor, text Michal Bystrov

10. VÁLKA SVĚTŮ – feat. Strašidelná loď

Hudba Vojtěch Kouřímský, text Michal Bystrov

11. SLUNCE NA LEDĚ – feat. Marek Dusil

Hudba a text Michal Bystrov

12. PŘIJEL JSEM K DÍVCE – feat. Jan Řepka a Marek Dusil

Hudba a text Michal Bystrov

13. PEER GYNT

Hudba a text Michal Bystrov

14. TVRDOŠÍJNOST

Hudba Michal Bystrov, text Jaroslav Vrchlický

15. ZLÝ ČASY (UŽ SE NEVRÁTÍ) – feat. Jan Řepka a Marek Dusil

Hard Times (Come Again No More)

Hudba Stephen Collins Foster, text Michal Bystrov

 

MICHAL BYSTROV: zpěv (1-15), šestistrunná kytara (1, 2, 4, 5, 7, 13, 14), dvanáctistrunná kytara (6, 9, 11), foukací harmonika (2, 3, 6–10, 12), tamburína (6). VIKTOR BALOGH: basová kytara (1, 4, 6, 8, 10). MAREK DUSIL: šestistrunná kytara (1, 3, 7–9, 11, 12, 15), vokály (4). VOJTĚCH KOUŘÍMSKÝ: šestistrunná kytara (6, 10). TAMARA NATHOVÁ: perkuse (1, 10). FILIP PÝCHA: zpěv a šestistrunná kytara (6). JAN ŘEPKA: šestistrunná kytara (3, 12, 15). DAVID TITĚRA: mandolína (4, 6, 15), housle (4, 6, 10, 15).

 

Zvuk: David Titěra. Natočeno mezi lety 2018 a 2022 v Praze na Vinohradech. Cover art: Jan Bystrov. Design: Anna Wdowka.

Vydáno vlastním nákladem v roce 2022

 


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Nepolapitelný nájemný vrah si říká Tesseract

200litTen, komu se říká Tesseract, je opravdu dobrý. Dokáže ovládnout vlastní smysly, na každou akci se důkladně připravuje a snaží se o co nejmenší ztráty na civilistech. Vždy jde jen po svém objektu, za jehož vraždu dostane žold. Přestože zabíjí na zakázku, je mi sympatický. Zdá se, že jeh...

Divadlo

Kočár plný neřesti i ctnosti

valmont 200Láska k jedné osobě na celý život a věrnost k tomu? Pro vyznavače volnomyšlenkářství je tato životní filozofie naprosto nepřípustná. Libertinové se právě naopak velmi rádi pouští nejen do neřízených sexuálních dobrodružstvích, ale také do milostný...

Film

Šokující příběh zmizelých dětí odhaluje srbské drama Stehy

stehy perexŠvadlena Ana před mnoha lety ztratila svého prvorozeného syna. Prý umřel krátce poté, co se narodil. Ana tomuhle tvrzení uvěřila, protože neměla důvod nevěřit. Když se však objevilo několik náznaků, že by její chlapeček mohl být naživu, nezávahala...