Light design ozáří Smetanovu síň v monumentálním koncertu Pražských symfoniků

Light design ozáří Smetanovu síň v monumentálním koncertu Pražských symfoniků

Tisk

fok hudba 200Světelný klavír, tedy hudbou ovládaná světelná projekce, rozzáří Smetanovu síň Obecního domu. Unikátní light design, jehož autorem je Lukáš Dřevjaný, bude součástí velkolepé symfonické básně Prométheus z pera Alexandra Skrjabina. Pražští symfonikové tedy provedou dílo tak, jak expresivní autor zamýšlel. Koncerty pod taktovou Andreje Borejka se uskuteční 11. a 12. ledna 2023 ve Smetanově síni Obecního domu.

 

Pražští symfonikové svůj první abonentní koncert roku 2023 pojali velkolepě. Díla čtyř slovanských autorů vyvrcholí uvedením symfonické básně Alexandra Skrjabina Prométheus: Báseň ohně, ve které autor propojil hudbu a světelné efekty (tzv. „světelný klavír“).

Právě světelný design je nedílnou součástí tohoto díla. Pražští symfonikové si na doporučení Signal Festivalu pozvali specialistu na spojení světla s hudbou Lukáše Dřevjaného, známého jako oxoo, který ozáří Smetanovu síň a dodá tak koncertu nový rozměr.

„Vycházíme z původního notového záznamu, do kterého autor zapsal speciální part světelné klaviatury. Každá nota znamená jednu barvu a dohromady vyjadřují změny nálad v průběhu skladby. Studoval jsem i původní nákresy, jak by taková klaviatura mohla vypadat a prvotní nákres pracoval s různobarevnými lampami promítanými na plátno. My místo plátna využíváme celý prostor Smetanovy síně. Ve své tvorbě pracuji s audioreaktivitou, což znamená, že signály ze zvuku přenáším do světel. Tím můžeme do světelného designu promítnout dynamiku celého orchestru, čímž posouváme Skrjabinovu původní vizionářskou myšlenku do moderní doby,“ říká autor light designu Lukáš Dřevjaný.

fok hudba2

V záplavě barev se v Prométheovi na pódiu setká obrovský orchestr, klavír, varhany i sbor. Za klavír usedne Yulianna Avdeeva, jedna z nejvyhledávanějších klavíristek současnosti. O zpěv se postará Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Kozubíka. Na pódium Smetanovy síně Obecního domu se vrátí vážený host orchestru, dirigent Andrej Borejko, který vždy zaručuje vytříbenou dramaturgii večera.

Pražské koncerty se uskuteční 11. a 12. ledna 2023 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Se stejným programem se Pražští symfonikové vydávají o den dříve na zájezd do Brucknerhausu v rakouském Linci.

fok hudba Avdeeva

Hudba tajuplných příběhů

10. 1. 2023, 19:30 | Brucknerhaus, Linz
11./12. 1. 2023, 19:30 | Smetanova síň, Obecní dům
MIECZYSŁAW KARŁOWICZ
Smutný příběh op. 13

SERGEJ PROKOFJEV
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll op. 16

MILOSLAV KABELÁČ
Mysterium času, passacaglia pro velký orchestr op. 31

ALEXANDR SKRJABIN
Prométheus: Báseň ohně, symfonická báseň op. 60

Yulianna AVDEEVA | klavír

PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR
Lukáš KOZUBÍK | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Andrej BOREJKO | dirigent

Lukáš DŘEVJANÝ | light design

fok hudba 1

Vstupenky a více informací: https://www.fok.cz/cs/hudba-tajuplnych-pribehu

FB událost: https://www.facebook.com/events/360003522861691/360003526195024/


 

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Tři ženy, tři muži a jeden geniální příběh...

Pan Jones 200Na pulty českých knihkupectví se díky ostravskému nakladatelství Domino dostal už druhý román Angličanky Lucy Diamond. Nese název Já a pan Jones, má 371 stránek a naprosto úžasnou obálku. Musím říct, že tuhle knížku jsem očekávala s velkým nap...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

Vlci na hranicích jdou do kin!

Vlci na hranicich - PLAKAT (2)Vlci jsou zpět! Před více než dvěma staletími byli vlci na Broumovsku vyhubeni, teď se do přírody pomalu vracejí, a mění tak životy mnoha lidí. Dokument Vlci na hranicích portrétuje jejich problematické...