Paco Calvo a Natalie Lawrencová: Planta sapiens

Paco Calvo a Natalie Lawrencová: Planta sapiens

Tisk

Planta Sapiens200Paco Calvo, vůdčí osobnost filozofie rostlinné signalizace a chování, předkládá v knize Planta sapiens zcela nový pohled na biologii rostlin a vysvětluje, jak rostliny pohánějí technologický rozvoj: od robotiky přes umělou inteligenci až po řešení ekologické krize. Především však dokládá, že rostliny nejsou jen pouhé suroviny – jsou to aktivní živé organismy s vlastními zájmy. Dokážou si pamatovat, učit se a disponují inteligencí, která jim umožňuje chovat se adaptivně, flexibilně, účelně a předvídavě. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 1. prosince 2022.

 

 

Kniha Planta sapiens je sondou do vnitřního světa rostlin. Je určena těm, kteří věří, že rostliny mohou být inteligentní, i těm, kteří si myslí, že to prostě není možné. To, co se v knize dočtete, zpochybňuje dosavadní předsudky všech. Pokud se na rostliny podíváme novým způsobem, může to zásadně změnit celé naše chápání světa. Dokážeme-li pochopit, jaké je to být rostlinou, mohli bychom mít z okolního světa mnohem víc. Schopnosti rostlin vědci dokumentují už desítky let. Prokázali, že rostliny spolu komunikují, manipulují ostatními druhy a provádějí důmyslné pohyby. Fascinující výzkumy rostlinné inteligence nám odhalují, jak chytré rostliny jsou.

„Planta sapiens znamená – po vzoru našeho vlastního druhu – ‚rostlina rozumná‘. Už dlouho se snažím porozumět prožitkům organismů, které se od nás významně liší: odhalit podstatu inteligence rostlin. Tato kniha je vyvrcholením dvaceti let náruživého zkoumání rozmanitého paralelního světa, který existuje vedle toho našeho. Kniha Planta sapiens otevírá pohled do rostlinné říše jako nikdy předtím. Změní váš pohled na jiné formy života, takže rostliny budete vnímat jako spojence při řešení globálních problémů, ne jako zelenou kulisu. Poznáte rostliny jako učitele, od kterých se můžete učit o své vlastní mysli. Pokud se naučíte dívat se na rostliny jinak, budete ohromeni tím, co objevíte,“ uvádí autor knihy Paco Calvo.

Autoři:

Paco Calvo je profesor filozofie vědy působící v Laboratoři minimální inteligence (MINT Lab) na Murcijské univerzitě ve Španělsku, kde zkoumá ekologické základy a možnosti inteligence rostlin. Provádí experimentální studie na pomezí rostlinné neurobiologie a ekologické psychologie a přednáší po celém světě na téma rostlinné inteligence.

Natalie Lawrencová je spisovatelka a ilustrátorka s magisterským i doktorským titulem z historie a filozofie vědy, která se pyšní dalším titulem ze zoologie na Cambridgeské univerzitě. Její práce se objevily v časopisech BBC Wildlife, Aeon Magazine či Public Domain Review. Vystupuje na TED konferencích a vyskytla se v podcastu
BBC Woman’s hour.

Planta Sapiens OBALKA

Planta sapiens
Autoři: Paco Calvo a Natalie Lawrencová
Ilustrace: Natalie Lawrencová
Překlad: Vojtěch Ettler
Počet stran: 288
Formát: 135 × 208 mm
Vazba: pevná
Originální název: Planta Sapiens: Unmasking Plant Intelligence
Nakladatelství KAZDA
Datum vydání: 1.12.2022

Více informací: www.knihykazda.cz


 

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Literatura

Příručka mladých svišťů dostala (bohužel) nový háv

prirucka mladych svistu 200Příručky mladých svišťů vycházely v devadesátých letech a nakladatelství Egmont je zřejmě chtělo přivést zpátky do módy a vydalo ji jako další knihu z edice Kačeří příběhy.

 ...

Divadlo

Láska je až dvanáctá síla ve vesmíru, po gravitaci a vteřinovém lepidle

moskyti 200Městské divadlo Zlín uvedlo v české premiéře hru Moskyti od Lucy Kirkwood. Tato hra měla premiéru v v londýnském National Theatre v roce 2017 a mluvilo se o ní jako o události sezony a dodnes je považována za jeden z nejvýraznější divadelních te...

Film

Festival Všemi směry očima manažerky Marie Pokorné

altBěhem minulého týdne jste mohli zaznamenat článek o chystaném netradičním publicistickém festivalu Všemi směry, který se uskuteční 12. dubna v pražském Rock Café. Pozvání přijalo mnoho odborníků z oboru, ...