Janek Ledecký: Vinyl je krásná věc. Jsou tam fotky, povídání i texty
Kultura21.cz

Janek Ledecký: Vinyl je krásná věc. Jsou tam fotky, povídání i texty

janek ledecky 200Český zpěvák, kytarista a skladatel Janek Ledecký byl hostem Music Studia Live Frekvence 1. Do éteru zahrál živě vypalovačku Právě teď, Na konci duhy a cover od Boba Marleyho Redemption Song. Hostem dalšího Music Studia Live Frekvence 1 bude ve středu 25. května od 9 hodin zpěvák Michal Hrůza.První rozhovor pro média dal Janek Ledecký ještě v rámci skupiny Žentour, zavzpomínal na začátek návštěvy na Frekvenci 1. Skupina Žentour se původně jmenovala Hemenex, ale komunistům to připadalo moc americké Na rozehřátí jako první skladbu zahrál na kytaru roky prověřený hit Právě teď. Historicky nejúspěšnější písnička Proklínám ani nebyla nasazená jako singl, ale z nějakého důvodu a k velkému překvapení všech si začala žít vlastním životem. Janek Ledecký k ní řekl: „My jsme ji nyní zařadili na výběr písniček do alba Symphonic, který jsem natočil s Filharmonií Hradec Králové pod dirigentskou hůlkou Hanze Sedláře. K této poslední verzi Proklínám je i oficiálně nový videoklip po 30 letech.“ Zpěvák je velmi pyšný v klipu na moment, kdy zkombinovali záběry i zvuk z živého turné z roku 2019. S celým symfonickým orchestrem současně zpívá plný sál v Rudolfinu, podle slov zpěváka mu v ten okamžik běhá doslova mráz po zádech. Na turné měl jako hosta Ivana Hlase. Právě od něho se kdysi naučil, že čeština je nádherný jazyk, a že se v něm dá dělat i rokenrol. Do té doby si myslel, že to nejde.

Hudba se podle Janka Ledeckého v dnešní době šíří mnoha způsoby, když něco vydává, tak to chce udělat jako komplet se vším všudy. „Lidi si to pustí na Spotify, ale vinyl je krásná věc. Jsou tam fotky, povídání i texty. Vždy tam mám ještě něco navíc jako bonus. QR kódy vedou na videoklipy.“ Jako další plánuje album 1+1, což je vždy on a někdo, nebo on s kytarou. Písničky budou dle jeho slov „svléknuté“ do naha.

janek ledecky1

Pro Janka Ledeckého je 2022 rokem kulatých výročí. Před 40 lety přišel na konkurs do Žentouru, 30 let se věnuje sólové dráze a k tomu má 60 na krku. Protože hrozně rád hraje koncerty, tak si k životnímu jubileu nenadělil jeden velký koncert, ale rovnou sérii 6 mini festivalů. Grafiku mu dělá syn Jonáš, který je uznávaným kreslířem. S ním společně připravil i knížku pro děti a rodiče Verše potrhlé. Slaví s ní obrovský úspěch, za půl roku se dočkala už třetího dotisku. Označil ji jako jeden z nejúspěšnějších projektů posledních dvou dekád „Oslíkův QR kód vzadu na knížce vás převede do audio verze knížky, kterou namluvili kamarádi od Marka Ebena přes Ivanu Chýlkovou, Jitku Čvančarovou, Marka Taclíka, Davida Matáska, Davida Gránského po Pavlu Tomicovou. Jednu namluvila i Ester Ledecká,“ pochlubil se se do éteru.

V rámci Music Studia Live Frekvence 1 bývá zvykem, že jako poslední song zahrají hudebníci nějaký známý cover. Janek Ledecký si vybral skladbu Redemption Song od Boba Marleyho. Na závěr rozhovoru ještě prozradil plány do budoucna, kterých má spoustu. Chystá trojalbum Vážené dámy, vážení pánové. Na prvním Vážené dámy budou všechny písničky, které kdy napsal pro ženy. V šuplíku má dva muzikály, jeden se jmenuje Frajeri a druhý Nezapomeňte na Shakespeara.


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

VHRSTI vydává první autobiografický komiks u nás

Vhrsti perexZeptáte-li se někoho, co je nejdůležitější věc na světě, odpoví buď bez váhání, že zdraví – jak jinak – nebo bude přemýšlet a přemýšlet a odpověď nedostanete. Alespoň já tuhle zkušenost mám. Sama neumím odpovědět, protože důležitých věcí znám spo...

Divadlo

RockOpera Praha natáčí videoklip s Evou Urbanovou a Kamilem Střihavkou

rop eva kamil 200Spojení RockOpery Praha a Evy Urbanové dostane nové obrysy. Holešovické divadlo totiž chystá nový videoklip k očekávané premiéře opery Trója, v níž se operní pěvkyně chopí role bohyně lovu Artemis. Klip vznikne ke skladbě Přísahej a t...

Film

Filmy ze střední Evropy

filmy stredni evropy klipPod střechou Maďarského kulturního střediska v Praze se od čtvrtka 25. října do neděle 28. října 2012 pořádá přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa. Přiblíží zajímavá díla nejen ...