Vyprávění, které pomáhá. Nejčtenější česká prozaička současnosti oživila zvířecího maskota Nadace Terezy Maxové dětem
Kultura21.cz

Vyprávění, které pomáhá. Nejčtenější česká prozaička současnosti oživila zvířecího maskota Nadace Terezy Maxové dětem

Teribear200Teribear je méďa-hrdina a také maskot Nadace Terezy Maxové dětem, která už čtvrt století hledá domov nejmenším bez rodiny. V audioverzi pohádky Aleny Mornštajnové červenému plyšovému medvídkovi vdechl život herec Hynek Čermák. Podíl z jejího prodeje poputuje na konto nadace.

 

Spisovatelka a překladatelka Alena Mornštajnová se do širšího povědomí zapsala především svojí tvorbou pro dospělé čtenáře. Nedávno ale představila v pořadí již sedmou knihu, tentokrát určenou nejmladším dětem. V nádherném příběhu o přátelství, odvaze i bytostné potřebě někam a k někomu patřit oživila medvídka Teribeara, dlouholetého maskota nadačního úsilí Terezy Maxové. Krátce po knižním vydání si děti příběh plyšového médi můžou také poslechnout. Vydavatelství OneHotBook přináší audioverzi načtenou hercem Hynkem Čermákem. Za mikrofon usedla i sama Tereza Maxová, která načetla věnování v úvodu pohádky.

Z jedenácté krabice, která Tomově mamince nedopatřením vypadla v zahradě u lesa, vylezlo malé chlupaté stvoření. Je to medvídek Teri, příjmením Bear, dohromady Teribear – ale červený, a proto se obává, že mezi lesní zvířenu tak docela nepatří. Aby nemusel přespávat v krabici jako bezdomovec, urychleně se poohlíží po lepším pelíšku. Do hnízda hodné veverky Simonky při své nešikovnosti nevyšplhá, ale třeba líp pořídí v zoo, kde pátrá u blahosklonné žirafy Žofie, legračních manželů Brtníkových i Simončina brblavého bratránka Filipa. Brr, klec očividně nebude to pravé… Odhodlaný, přátelský a věčně dobře naložený medvědí tulák vyzkouší i cirkus, byť pro kočovný život artisty nemá ideální vlohy. Poradí mu protřelá liška Eliška či potrhlá drbna Andrea Sojková, kde by se mu žilo úplně nejlíp?

Na zvukovou verzi své knihy se těšila i sama Alena Mornštajnová, o níž je známo, že audioknihy ráda poslouchá. „Když jsem se dozvěděla, že knihu o červeném medvídku Teribearovi bude namlouvat Hynek Čermák, napadlo mě, že bych ráda viděla výraz v jeho obličeji v momentě, kdy mu čtení navrhli. Hynek je prostě prototyp chlapa a medvídek Teri zase malá chlupatá červená kulička měkká na dotek. Výběr interpreta byl v každém případě skvělý, jelikož do příběhu vnáší další lehce humorný nádech. Obzvlášť v pasážích, kdy namlouvá role ženských postav – veverky Simonky nebo paní Sojkové –, je i díky jeho interpretaci o zábavu postaráno,“ komentuje spisovatelka volbu dramaturgů vydavatelství.

teribear

Alena Mornštajnová (* 1963) je rodačka z Hranic na Moravě, která vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Zprvu pracovala jako lektorka a překladatelka, v současnosti žije ve Valašském Meziříčí a věnuje se především psaní. Debutovala románem Slepá mapa (2013). Její rodinné ságy Hotýlek (2015) a zejména Hana (2017) se setkaly s pozitivními ohlasy jak u čtenářů, tak u kritiky. Roku 2018 se jedna z nejoblíbenějších současných spisovatelek stala dvojnásobnou vítězkou ceny Česká kniha, když román Hana vyhlásily za nejlepší domácí prózu uplynulého roku nejen odborná, ale i studentská porota. Následující bestseller Tiché roky (2019) se stal absolutním vítězem ankety Kniha roku – Čtení tě mění. Roku 2021 autorka publikovala v domovském nakladatelství Host variaci na alternativní dějiny státu nazvanou Listopád. Oslovuje však i začínající čtenáře: vedle moderní pohádky Strašidýlko Stráša (2018) i v knížce Teribear: Tajemství modré krabice či v připravované hříčce Kapka Ája (obě 2022).

Hynek Čermák (* 1973) po studiu DAMU prošel postupně plzeňskými, kladenskými a metropolitními činohrami až na jeviště Dejvického divadla, kde září od roku 2010. Filmoví a televizní režiséři ho zpravidla obsazují do rolí drsných chlapíků, kteří mají jen místy něžnější jádro (Četnické humoresky, Muži v naději, Santiniho jazyk, Ve stínu, Cirkus Bukowsky apod.). Nejvýraznější příležitost mu poskytly dvě řady seriálu Rapl titulní rolí majora Kuneše a na opačné straně zákona filmová dilogie Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan, v níž ztvárnil mafiána Krawiece. Za postavu policisty ve filmu Nevinnost získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Další polohy prokazuje např. v seriálech Dabing Street, Čtvrtá hvězda a Zkáza Dejvického divadla nebo ve filmech Americké dopisy, Svatá čtveřice, Po strništi bos, Díra u Hanušovic, Národní třída či Poslední aristokratka. Uplatňuje se též jako fotograf a hudebník.

teribear cermak

Tereza Maxová (* 1971) je česká topmodelka původem z Pardubic, která působí ve světovém modelingu aktivně už téměř dvě desetiletí. Svou tvář propůjčila mj. značkám Chanel, Karl Lagerfeld, La Perla, Donna Karan nebo Hermés a objevila se na titulních stranách módních časopisů Vogue, Elle, Marie-Claire, Glamour ad. Ani na vrcholu kariéry neztratila kontakt s reálným světem. Po návštěvě pražského kojeneckého ústavu (1997) zahájila charitativní práci pro opuštěné a znevýhodněné děti z ČR. Její nadace si klade za cíl umožnit každému dítěti, které je dosud odkázáno na ústavní výchovu, aby žilo a vyrůstalo v harmonickém a láskyplném rodinném prostředí. Více na www.terezamaxovadetem.cz

Teribear obalka

Alena Mornštajnová: TERIBEAR – TAJEMSTVÍ MODRÉ KRABICE
Účinkují Hynek Čermák a Tereza Maxová
Délka: 1 hod 44 minut

Více informací: https://onehotbook.cz/collections/all/products/teribear-tajemstvi-modre-krabice


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Komentovanou výstavu považuji za velmi důležitou součást prezentace, tvrdí malíř Jaroslav Jerry Svoboda

svoboda 200Pražský malíř Jaroslav Jerry Svoboda má za sebou řadu výstav doma i v zahraničí. Jeho díla se nacházejí v soukromých sbírkách v Číně a Holandsku, vystavoval v Kanadě a USA. Tvoří na pomezí neosymbolismu, semifigurativního expressionismu a postmodern...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Staré řecké báje a pověsti

Baje a povesti 200To, co je napsáno na zadní straně obalu, je do puntíku pravda: „Staré řecké báje a pověsti jsou převyprávěny tak, aby jim snadno porozuměly i malé děti. Audiokniha ve formátu MP3 je ideální na cesty autem, jako pohádka před spaním n...


Literatura

Leonardo da Vinci: Génius všech dob

Leonardo da vinci perexNakladatelství Práh vydalo životopisný bestseller o největším géniovi všech dob, jakým byl bezesporu renesanční umělec a myslitel Leonardo na Vinci. Autorem je několikrát oceněný americký novinář a spisovatel Walter Isaacs...

Divadlo

Nová sezona zlínského divadla bude plná žen, snů, zázraků a kouzel

mestske divadlo zlin200

Pestrý výběr z klasické i soudobé, světové i české dramatické tvorby opět nabídne divákům v příští sezoně Městské divadlo Zlín. Na Velkém sále uvede po Řeku Zorbovi dal...

Film

Navštivte Přehlídku netradičního filmu 2013

pnf logo 200Mladá Boleslav bude již po čtvrté hostit Přehlídku netradičního filmu (PNF), zaměřenou na nahotu a sexualitu v médiích. Přehlídka se uskuteční v termínu od 26. do 28. září 2013 v Divadelním sále Domu Kultury v Mladé Boleslavi.