I tlusté odborné časopisy by mohly zaujmout
Banner

I tlusté odborné časopisy by mohly zaujmout

Tisk

kino ikon perexSpecializované časopisy, mnohdy čtvrtletníky nebo jen pololetníky, se k běžnému čtenáři téměř nedostanou. Jednak o jejich existenci neví, a i kdyby věděl, sotva by našel nějaké místo, kde se prodávají, a i kdyby takové místo objevil (třeba v některém knihkupectví či přímo v redakci dotyčné tiskoviny), zhrozil by se nad často nesrozumitelným, „vědeckým“ jazykem, kterým jsou psány.


Do jisté míry to platí i pro teoretické časopisy věnované filmu. V Česku vychází Iluminace, která upřednostňuje obtížně učtitelné studie na témata co nejvíce odtažitá či pro běžného uživatele pramálo záživné (protože na hranici srozumitelna) – třeba v prvním letošním čísle se skví dvacetistránkový článek nazvaný Médium, které myslí sebe sama, proložený spoustou odkazů na další „učenou“ literaturu. Nebo lze přidat rozsáhlou analýzu před půlstoletím natočeného, avšak dnes již pozapomenutého stylizovaného počinu Vražda ing. Čerta: text o obtížně stravitelném, pozérském filmu je psán snad ještě nestravitelněji.

Na Slovensku si počínají uživatelsky vstřícněji. Tamní téměř třísetstránkový časopis Kino-ikon se častěji věnuje záležitostem, které jsou čtenářům daleko bližší, dokonce by i vysloveného laika mohly zajímat. Třeba v letošním čísle 1 vyšla stať věnovaný filmovému zpodobnění dodnes sporného slovenského státu v období 1938-l945, svobodného jen z vůle německé Třetí říše. Poválečné pohledy na toto choulostivé období podléhaly samozřejmě ideologickým změnám, podoby vyžadované v 50. letech či za normalizace se zajisté lišily od svobodomyslných obrazů, jaké můžeme nalézt třeba v oscarovém Obchodu na korze (na přiloženém snímku) nebo v prostřední „povstalecké“ povídce z triptychu Zbehovia a pútnici, uvolněného do kin až po pádu komunistického režimu.

kino ikon obchod na korze

Redakce Kino-ikonu, která pravidelně zveřejňuje i české příspěvky (aniž by je překládala), si tentokrát stanovila, že celou desítku textů bude věnovat nejrůznějším aspektům provázejícím souvztažnost práva a filmu. Nalezneme tu jak vysloveně právnické rozbory, tak třeba zamyšlení, jak se „vyšší princip právní“ uplatňoval proslulý literární (i filmový a televizní) detektiv Hercule Poirot. Jmenovitě se jedná o Vraždu v Orient expresu, kde vykonání trestu vzali do svých rukou sami postižení, když úřední spravedlnost selhala – a slovutný detektiv se notně ošívá, než jim přizná oprávněnost takového počínání. Ostatně od zobecňujících úvah autoři rádi utíkají k jednotlivinám, na nichž ukazují obtíže s vymáháním práva (ať již se jedná o Bočanovu pohádku S čerty nejsou žerty, Langův stařičký, nicméně stále působivý thriller Vrah mezi námi nebo Třeštíkové dokument René, připomenut je rovněž tzv. opičí proces, týkající se sporu, zda ohledně původu člověku má pravdu Bible nebo Darwin, jak to úchvatně předvedl Stanley Kramer v dramatu Kdo seje vítr), nechybí ani rozprava o zobrazení justice a jejích neduhů v protestních italských filmech, jaké vznikaly na přelomu 60. a 70. let minulého století.

kino ikon 1-2018

A vedle rozsáhlejších textů nalezneme i drobnější články, někdy recenzi, jindy zamyšlení – a díky těmto upozorněním lze třeba zjistit, že existují knihy, o nichž sotvakdo má nějakou potuchu, například na Právnické fakultě bratislavské univerzity loni vyšel nepochybně podnětný spisek Právne aspekty cenzúry československého filmu v období normalizácie. V Kino-ikonu však mají své místo i články řekněme vzpomínkového rázu, jmenovitě třeba na nedávno zesnulého režiséra Juraje Herze. A jsou to texty v lecčems objevné, přinášejí cenná svědectví, zprostředkují osobností zkušenosti. Jsou o to cennější, že je sepsali zahraniční odborníci, nezatížení nutkavou potřebu každého tuzemského tvůrce vyzdvihovat a chválit, aby nebylo nedejbože ublíženo.

Za pozornost rovněž stojí příloha nazvaná Frame (to je anglický výraz, označující - mimo jiné - filmové okénko), sestavená ze studentských příspěvků – tentokrát o filmech Ingmara Bergmana, od jehož narození letos uplynulo rovné století, jednak o školních snímcích, s nimiž se představili budoucí filmaři, dosud rovněž studenti. Je jasné, že na Slovensku dorůstá jak nová generace jak filmových kritiků či teoretiků, tak umělců, zasahujících nejen do hraného, ale také animovaného filmu. Možná neuplyne mnoho času, než se svými pracemi seznámí širokou veřejnost.

Kino-ikon 1/2018
Šéfredaktor: Martin Kaňuch
Vydaly Asociácia slovenských filmových klubov, Vysoká škola múzických umení, Slovenský filmový ústav
Bratislava 2018, 290 stran
http://www.klapka.sk/casopisy/kino-ikon-1-2018


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Nela Kyselová: „Teď je ze mě autenticky venkovský blogger, a považte, od loňska dokonce i spisovatel.“

nela kyselova 200Nela Kyselová se narodila roku 1989 v Českých Budějovicích. Už od základní školy dovedla dle mínění učitelů obratně zacházet s písmenky. Během studia na gymnáziu v Pelhřimově začala pracovat jako externí redaktorka místního Deníku, kter...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Filmový festival Locarno uvede ve světové premiéře český animovaný film O krávě

Vizual O kraveKrátkometrážní animovaný snímek O krávě se probojoval do soutěžní sekce Pardi di domani na 76. ročníku filmového festivalu v Locarnu. Režisérkou tohoto originálního díla je talentovaná animátorka a ilustrátorka Pavla Baštanová, která ve spolup...


Divadlo

Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

pernstejnlove-200Na pět červencových dnů od 25. do 29. července se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, kte...

Film

Kritiky očekávaný film Dítě číslo 44 míří do kin

44 perexFilm Dítě číslo 44 s podtitulem Jak najít vraha v zemi, kde vraždy neexistují, se točil před dvěma lety v Praze a také v dalších českých městech. Na natáčení se významně podílelo pražské filmové studio Barrandov, kde v...