Vydejte se prostřednictvím knihy do Jižní Ameriky
Banner

Vydejte se prostřednictvím knihy do Jižní Ameriky

Tisk

jaguar v kocovine200Jaguár v kocovině je název knihy malíře a přírodovědce Jana Dungela, která vyšla v nakladatelství JOTA. Je plná poutavých fotografií, nádherných kreseb, a hlavně zajímavých zážitků.

 

 

Jak uvádí anotace, tak kniha je souborem reportáží z malířských cest Jana Dungela po Jižní Americe. Autor v nich čerpá ze svých pracovních deníků a čtenářům přibližuje pozoruhodná setkání nejen s divokými zvířaty, ale také s místními obyvateli a jejich kulturou. To vše na pozadí několikaletého natáčení dokumentů, které mají zachytit současný stav neotropické přírody – její krásu, utrpení i naději na záchranu.

Kniha začíná úvodem a dále je členěna do devíti kapitol, které jsou dále děleny pomocí podnadpisů. Texty však nejsou příliš dlouhé, protože jsou protkány impozantními fotografiemi nejčastěji od Radany Dungelové a také autorovými kresbami. Přiznávám, že jsem na nich často mohla oči nechat a například u těch s ary a dalšími papoušky jsem manželům Dungelovým i záviděla a přála si tam být s nimi. A o jaguárech ani nemluvě!

Moc se mi líbilo, s jakou úctou Jan Dungel píše o zvířatech, ale také jak přistupuje k místním a podobně. Díky tomu jsem se dozvěděla spoustu nového a pro mě zajímavého. Také mě opravdu bavilo nahlédnout pod pokličku tvorby filmových dokumentů a často jsem se i zasmála.

„Potřebujeme loď!“ volám podrážděně a stručně.
„Na co?“ odpovídá Bayron klidně a stručně.
„No přece abychom chytili tu anakondu. Jen ať jim proboha, neuteče!“
„Ale chlapi ji už dávno chytli, mají ji na korbě auta a jedou sem…“
Pohlédnu na Vladimíra a vysvětluji situaci.
„Ale přece jsme chtěli natočit ten lov, jak ji chytáme, měříme a tak. K čemu nám je blbý had na korbě auta. To je úplně na hovno!“ lamentuje.
„Heleď, uděláme to stejně jako posledně. Prostě ji zase někam pustíme, a znovu chytneme, neboj, to bude OK,“ snažím se uklidnit rozrušeného kameramana. Zaraženě kráčí zpět k farmě, kroutí hlavou a já zaslechnu již jen tiché, spíš jen tak pro sebe řečené: „Všechno je to na prd.“ (str. 122)

Pokud máte rádi Jižní Ameriku, a především její faunu, rozhodně byste si tuto knihu neměli nechat ujít! Já si ji přečetla se zájmem a určitě se brzy podívat na nějaké Dungelovy dokumenty.

Jan Dungel (* 1951) vystudoval biologii na Masarykově univerzitě v Brně, ale krátce po ukončení studií se rozhodl pro povolání malíře, ilustrátora a grafika na volné noze. Ilustroval na sedmdesát knih o přírodě a pohádek pro děti. Mnohé z nich byly publikovány v České republice, ale také v Německu, Holandsku, Anglii, Francii, Polsku, Kolumbii, Venezuele… Je autorem či spoluautorem několika knih pojednávajících o tropické přírodě Jižní Ameriky (Jak se maluje prales, Po krk v pralese, Džungle uprostřed bažin, Ptáci: Barvy pralesa – Nakladatelství JOTA, 2022, Jaguár v kocovině – Nakladatelství JOTA, 2024). Kresby zvířat a rostlin, které v Jižní Americe během uplynulých třiceti let namaloval, vystavoval v ČR a dalších zemích Evropy i Jižní Ameriky. Zasazuje se o ochranu přírody a zdravé životní prostředí, a to nejen výstavami, ale také spoluprací na filmových dokumentech, pořadech v televizi či rozhlase i jako dlouhodobý člen správní rady ekologické nadace Partnerství.

jaguar v kocovine

Jaguár v kocovině
Autor: Jan Dungel
Žánr: cestování, příroda
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2024
Počet stran: 256
Hodnocení: 80 %

https://www.jota.cz/jaguar-v-kocovine.html#kniha


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dominik Landsman: „Baví mě i naprosto nesmyslná přirovnání typu byl veliký jak mrtvý tučňák.“

dominik landsman200

Dominik Landsman (* 14. října 1985) je český spisovatel. Autor vystudoval na Vysokém učení technickém v Brně obor Finance podniku, následně pracoval jako realitní makléř. V době, kdy dostal v zamě...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...


Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...