Tipy na čtení z přelomu srpna a září

Tipy na čtení z přelomu srpna a září

Tisk

euromedia 200Nenechte si ujít novinky z nakladatelství Euromedia Group!

 

 


Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma

Ve starověkém Římě byla mytologie nedílnou součástí různých aspektů společnosti, od náboženství přes politiku až po založení města. Dnes se s odkazem těchto příběhů můžeme setkat dříve, než se setkáme s příběhy samotnými, ať už je to v každodenní řeči, v umění 18. století vystaveném v Louvru nebo v dílech Williama Shakespeara.

Sklon Římanů přijímat mytologii jako součást historie vytváří určitou nejistotu ohledně historického základu postav vystupujících v těchto příbězích.

Tato kniha zkoumá mytologii od Romula a Rema a založení Říma po Lukrécii a období republiky, od Livia po Vergiliovu Aeneidu, od Dis Patera v podsvětí po Jupitera.

Martin J. Dougherty (*1969) je úspěšný britský spisovatel, který má na svém kontě řadu knih z oblasti beletrie (zejména v žánru sci-fi a fantasy) i literatury faktu. Vzhledem k tomu, že jeho znalosti z mnoha oborů lidské činnosti jsou velmi široké, je rovněž autorem mnoha naučných publikací na různá témata. Více se o něm můžete dozvědět na http://www.martinjdougherty.com/

Martin J. Dougherty: Římské mýty, přeložil Tomáš Alušík, vydává nakladatelství Universum, 224 stran

euromedia rimske myty

Nejslavnější rodinná sága Anne Jacobsové vrcholí

Augsburg 1939.

Rodinu Melzerových a jejich zaměstnance čekají těžké časy. Druhá světová válka vypukne co nevidět a je jasné, že se tím změní život všech obyvatel panského domu. Textilní továrna stojí těsně před krachem a Paul musí opět činit nepříjemná rozhodnutí. Navíc bez své ženy Marie.

Ta již od roku 1935 žije s jejich synem Leem v New Yorku a léta její nepřítomnosti zanechala stopy, i když Mariina láska k Paulovi stále trvá. Proto ji tvrdě zasáhne, když se dozví, že do Paulova života vstoupila jiná žena. Podaří se Marii získat milovaného manžela nazpět...? které nadcházejí.

Anne Jacobsová (*1941) se narodila a vyrůstala ve Wiesbadenu. Vystudovala hudbu, literaturu a jazyky, po ukončení studia působila jako profesorka na gymnáziu, nějakou dobu pracovala i v knihkupectví. Po svém otci Kurtu Sellnickovi, známém autorovi četných divadelních her, zdědila literární talent, a tak se už záhy po studiu pokoušela psát; zpočátku krátké příběhy, později divadelní hry, scénáře a posléze romány. Cesta k jejich uveřejnění byla dlouhá a trnitá, ale nevzdala to. Je přesvědčená, že každý rukopis, byť by skončil v šuplíku, má smysl a svým způsobem posune autora o kus dál. Do dnešní doby jí více než 20 románů v několika předních nakladatelstvích doma i v zahraničí, kde tradičně figurují mezi bestsellery. Mezi čtenářsky nejúspěšnější patří ságy Panský dům (2017 - 2022) a Venkovské sídlo (2019 - 2020). „Psaní je pro mě jako droga. Pracuji 6-8 hodin denně, o víkendech i o svátcích. Po dokončení každého románu si dám vždy jeden až dva týdny pauzu, a pak se s novým elánem pustím do rešerší na dalším projektu. Je to nádherné povolání, které mě naplňuje, obohacuje a přináší spoustu volnosti a radosti," říká autorka. Anne Jacobsová dnes žije jako úspěšná spisovatelka na volné noze nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, je vdaná a má dvě děti. Další informace naleznete na oficiálních stránkách autorky http://www.anne-jacobs.net/Ueber-mich/.

Anne Jacobsová: Panský dům - Shledání, přeložil Vítězslav Čížek, vydalo nakladatelství Ikar, 424 stran

euromedia pansky dum 6 shledani

Biografie nejlepšího fotbalisty současnosti

Kylian Mbappé je neobyčejný fotbalový talent a nejlepší fotbalista současnosti. I přes svůj stále ještě mladý věk má na kontě úctyhodné výsledky. Lépe si v jeho věku vedl jen Pelé, který v něm vždy viděl svého nástupce.

Mistr světa z roku 2018, nejlepší střelec šampionátu o čtyři roky později. V roce 2018, v necelých dvaceti letech, udělal velký přestup z Monaka do Paris Saint-Germain. Odolal vábení Realu Madrid a ve Francii překonává rekordy.

Ale jaký je? Jaké má hodnoty a co ho utvářelo? Jak vysvětlit jeho neotřesitelné sebevědomí – jistotu, že uspěje? Toto pátrání, bohaté na rozhovory a dosud nepublikované zajímavosti, definuje hráče, jehož sláva se dnes rozšířila i mimo svět zelených trávníků. Neboť kromě jeho sportovních výkonů je to člověk, který budí vášně i v komerční sféře.

Kniha sleduje kariéru tohoto fotbalového fenoménu od jeho prvních driblinků na hřišti stadionu Léo-Lagrange v Bondy na předměstí Paříže až po hvězdné momenty v dresu Paris Saint-Germain a francouzské reprezentace.

Arnaud Hermant je po třinácti letech strávených v deníku Le Parisien-Aujourd’hui vedoucím reportérem deníku L’Équipe a pravidelně přispívá do pořadu na kanálech L’Équipe a Europe 1.

Arnaud Hermant: Fenomén Mbappé, přeložil Tomáš Havel, vydává nakladatelství Universum, 200 stran

euromedia fenomen mbappe

Paměti elitního agenta Mosadu

Argentina, 1960. Ulicemi Buenos Aires se řítí vůz. Uvnitř sedí čtyři izraelští tajní agenti a jejich vězeň: jeden z nejznámějších válečných zločinců nacistického Německa Adolf Eichmann. Agenti Mosadu potřebují dostat tohoto muže zpět do Izraele, aby ho mohli postavit před soud za válečné zločiny.

Jeden z těchto agentů Rafi Eitan v knize podrobně líčí svou účast na pátrání po nacistickém válečném zločinci a přináší nové poznatky o Eichmannově zatčení, únosu a následném soudním procesu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu později označil Ejtana za „jednoho z hrdinů izraelské rozvědky“.

Paměti jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu Rafiho Ejtana sepsal jeho syn podle vzpomínek, které otec dlouhá léta diktoval jednomu novináři pro dokumentační účely. Knihu stihl Rafi Ejtan před svou smrtí v roce 2019 ještě autorizovat.

Rafael „Rafi“ Ejtan (1926 – 2019) se narodil v Palestině v kibucu Ejn Charod do rodiny ruských sionistů. Jako dvanácti¬letý vstoupil do Hagany, později se stal příslušníkem její elitní složky Palmach. V tajných operacích pomáhal židovským uprchlíkům prchajícím před nacismem do Palestiny. Nejslavnější operací, které se v tomto období zúčastnil, byla likvidace britského radaru na hoře Karmel. Po založení bezpečnostní organizace Šin Bet se stal šéfem jejích operací a v této funkci se podílel na únosu Adolfa Eich¬manna. V šedesátých letech vedl operaci proti německým vědcům pracujícím na vývoji raketových systémů pro Egypt. Zapojil se rovněž do přípravy plánu na likvidaci iráckého jaderného programu, který vyvrcholil roku 1981 útokem izraelského letectva na irácký testovací jaderný reaktor v Osiraku. Spolupracoval též s britskou MI6 jako poradce v boji proti severoirským teroristům. Ve volném čase se věnoval sochařství a byl předsedou strany izraelských důchodců Gil. Zemřel v Tel Avivu ve věku 92 let a pohřben je v Netanje.

Rafi Ejtan: Jak jsem chytil Eichmanna, přeložila Gita Zbavitelová, vydává nakladatelství Universum, 336 stran

euromedia jak jsem chytil eichmanna

Život a doba komunisty Klementa Lukeše

České dějiny 20. století by nebyly úplné bez příběhu Klementa Lukeše (1926–2000). Po roce 1945 se nadchl pro politiku komunistické strany, která člověku se závažným zdravotním handicapem (byl nevidomý) dala nečekanou šanci: Svěřila mu školení stranických kádrů.

Jako vychovatel Antonína Novotného, Lubomíra Štrougala, Miloše Jakeše a dalších se Lukeš coby jeden z prvních dozvídal o závažných mentálních limitech tehdejších vládců. Od poloviny padesátých let patřil k předním revizionistům, ve snaze najít alternativu vůči stalinismu se inspiroval jugoslávským systémem podnikových samospráv. V roce 1961 byl označen za hlavu projugoslávského spiknutí; nový proces se Slánským a spol. se neuskutečnil jen proto, že Sovětský svaz už na tom neměl zájem.

Lukeš však jako opozičník pokračoval i nadále, v roce 1968, v Chartě 77, při organizaci samizdatu v 80. letech ap. Tehdejší režim měl jen málo tak schopných protivníků jako tohoto člověka, který se vzepřel předurčení k životu v neplnoprávné pozici.

Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr
Čte: Otakar Brousek ml.
Režie: Daniel Tůma
Datum vydání: 27.9.2023

Pavel Kosatík (*1962) je spisovatel a scenárista, zabývá se hlavně novodobou českou historií (19.-21. století). Studium na Právnické fakultě UK zakončil v roce 1986 doktorátem z právní historie. Potom pracoval v redakcích několika nakladatelství (mj. Čs. spisovatele) a periodik (mj. Mladé fronty Dnes a Reflexu). Od roku 1995 je autorem na volné noze. Vydal knižní životopisy T. G. Masaryka, Jana Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Pavla Tigrida, Jaroslava Preisse, Olgy Čáslavské, Emila Zátopka a dalších. Je také autorem esejistických knih, mapujících z různých úhlů pohledu náš národní osud: České snění, Čeští demokraté, České okamžiky, Česká inteligence a dalších. Pro Českou televizi napsal kromě řady dokumentů scénáře devítidílného cyklu České století. Nakladatelství Universum chystá k vydání jeho knihu o básníku Jaroslavu Seifertovi, román o automobilové závodnici Elišce Junkové a velký životopis hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Pavel Kosatík: Zápasy slepého muže – Život a doba komunisty Klementa Lukeše, vydává nakladatelství Universum, 224 stran

euromedia zapasy slepeho muze

Detektivka, jež inspirovala nejnovější film Kennetha Branagha

Na halloweenské party udeřil vrah, jehož totožnost dokáže odhalit pouze Hercule Poirot!

Během večírku plného her zazní z úst Joyce Reynoldsové troufalé tvrzení: Viděla jsem vraždu! Nikdo jí nevěří, pak ji však najdou utopenou.

Společně s přítelkyní Ariadne Oliverovou se Hercule Poirot vydává po stopách toho, kdo využil této démonické, strašidelné noci, jež stírá hranici mezi životem a smrtí, k hrůznému zločinu…

Tuto speciální edici, vydanou u příležitosti premiéry stejnojmenného filmu, uvádí předmluva autora scénáře Michaela Greena.

V českých kinech se film Přízraky v Benátkách bude promítat od 14. září.

Agatha Christie (1890–1976) patří k legendám tvůrců detektivek. Napsala téměř tři sta děl včetně divadelních a rozhlasových her, psychologických próz, sbírky poezie, souboru básní a povídek pro děti a Vlastního životopisu. Slavná tvůrkyně ikonických postav žánru krimi, Hercula Poirota a slečny Marplové, prožila dvě manželství (v roce 1919 se jí narodila dcera Rosalind), absolvovala cestu kolem světa a také několik archeologických výprav na Blízký východ. Za své dílo obdržela v roce 1971 titul Dáma britského impéria. Se zhruba dvěma miliardami prodaných výtisků knih (polovinou z nich v angličtině, druhou pak ve více než sto dalších jazycích) je nejvydávanější prozaičkou na světě – předčí ji jen Bible a Shakespeare.

Agatha Christie: Přízraky v Benátkách – 4. vydání s filmovou obálkou, přeložila Ivana Štěpánková, vydává nakladatelství Kalibr, 248 stran

euromedia prizraky v benatkach

Cesta, která vede do pekla...

Každý den si Travis Devine oblékne levný oblek, vezme si kufřík z umělé kůže a v 6:20 nasedne na příměstský vlak, aby odjel na Manhattan, kde pracuje jako analytik v nejprestižnější investiční firmě ve městě. Z okna vlaku hledí na honosné domy nejbohatších lidí a sní o tom, že mezi ně bude jednou patřit.

Po večerech poslouchá zprávy a připravuje se na další vyčerpávající den v tvrdé finanční sféře. Jednoho rána však jeho nudnou rutinu naruší anonymní e-mail: Je mrtvá.

Sara Ewesová, jeho spolupracovnice a bývalá přítelkyně, byla nalezena oběšená ve skladu – pravděpodobně šlo prý o sebevraždu... A aby toho nebylo málo, jistá nepříjemná návštěva Devinea vydírá, že pokud se nezúčastní tajného vyšetřování ve firmě, vyplave na povrch nehezké tajemství z jeho minulosti v armádě.

Tato konstelace jej zavede od pozlátka životů, které vídával jen z okna vlaku, do nejtemnějších zákoutí byznysových sil v zemi…

Spiknutí, korupce a vraždy aneb akční thriller číslo 1 dle New York Times!

David Baldacci (*1960) je světově proslulým autorem bestsellerů a patří mezi nejslavnější spisovatele. Jeho knihy vycházejí ve více než pětačtyřiceti jazycích a ve více než osmdesáti zemích, ve světě se jich prodalo již přes 150 milionů výtisků. Některá jeho díla byla adaptována i pro film a televizi. Spolu se svou ženou je také zakladatelem neziskové organizace Wish You Well Foundation, která se věnuje podpoře gramotnosti po celé Americe. Žije ve své rodné Virginii a zve čtenáře, aby ho navštívili na jeho osobní stránce https://www.davidbaldacci.com/ či na stránce jeho nadace https://www.wishyouwellfoundation.org/

David Baldacci: Vlak v 6:20, přeložil Pavel Pokorný, vydává nakladatelství Kalibr, 408 stran

euromedia vlak v sest dvacet

Novinka od autorky románu Malý život

Autorka moderní klasiky Malý život představuje svůj nový román Do ráje: odvážný, brilantní, zahrnující tři století a tři alternativní verze Ameriky. Román o milencích, rodině, ztrátě a neuchopitelném příslibu utopie.
V alternativní verzi Ameriky z roku 1893 je New York součástí Svobodných států, kde lidé mohou žít a milovat, koho chtějí (nebo to tak alespoň vypadá). Mladý a křehký potomek významného rodu se brání zasnoubení s vhodným nápadníkem – přitahuje ho okouzlující, ale nemajetný učitel hudby.

Na Manhattanu v roce 1993, který sužuje epidemie AIDS, žije mladý Havajec se svým mnohem starším a zámožnějším partnerem, kterému tají své pohnuté dětství i osud svého otce.

A v roce 2093, ve světě zmítaném epidemiemi a ovládaném totalitní vládou, se nemocí poznamenaná vnučka slavného vědce snaží zorientovat v životě bez něj – a odhalit, kam se pravidelně vytrácí její manžel.

Tyto tři části se spojují ve strhující a důmyslnou symfonii, v níž se opakující motivy a prvky vzájemně prohlubují a obohacují: dům na Washingtonově náměstí v Greenwich Village, nemoci a jejich léčba, která si žádá strašlivou daň, bohatství a bída, slabí a silní, rasa, definice rodiny i národa, nebezpečná spravedlivost mocných i revolucionářů, touha najít své místo v pozemském ráji a postupné pochopení, že takový ráj nemůže existovat. Nejen postavy, ale i tyto verze Ameriky spojuje to, jak se vyrovnávají s vlastnostmi, které nás dělají lidmi: Se strachem. Láskou. Studem. Touhou. Osamělostí.

Do ráje je román „fin de siecle“ (franc. označení epochy přelomu 19. a 20. století) s obdivuhodným literárním účinkem, ale především je to dílo emocionálního génia.

Síla knihy je v tom, jak hluboce Hanya Yanagihara chápe palčivou lidskou touhu chránit ty, které milujeme – partnery, milence, děti, přátele, rodinu, a dokonce i spoluobčany – a bolest, která přijde, když je ochránit nedokážeme. Spisovatel Michael Cunningham o knize řekl: „Do ráje je transcendentální vizionářský román ohromujícího rozsahu a hloubky. Román tak mnohovrstevnatý, tak bohatý, tak aktuální, tak plný radostí a hrůz – čistého tajemství lidského života –, je nejen vzácný, ale i revoluční.“

Hanya Yanagihara (*1974) je americká spisovatelka pocházející z Havaje. Upozornila na sebe již debutovým románem The People in the Trees (Lidé ve stromech) v roce 2013. Světového úspěchu dosáhla s dílem Malý život o dva roky později (č. 2017). Rozsáhlý román provázely nadšené recenze v The New Yorker, Wall Street Journal, London Review of Books a jinde. Zároveň se text dočkal i masivní čtenářské odezvy: vyvolal tisíce spontánních reakcí na sociálních sítích. Autorka bodovala mezi finalisty National Book Award a na shortlistu Man Bookery ceny. Vyhrála Kirkus Prize, cenu vlivného literárního magazínu založeného roku 1933 (ocenění je udíleno od roku 2014). Hanya Yanagihara žije v současné době v New Yorku. Její nejnovější knihou je letošní román To paradise (Do ráje).

Hanya Yanagihara: Do ráje, v překladu Petry Diestlerové vydává nakladatelství Odeon v edici Světová knihovna – svazek 274, 608 stran

euromedia do raje


Více informací: www.euromedia.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Životní příběh „Křečka“ Hammonda

hammond na hrane 200Nakladatelství XYZ ve spolupráci s Albatros Media dostala po šesti letech na český trh knihu Na hraně: Můj životní příběh od Richarda Hammonda. Ten je především hvězdou televizního pořadu o autech Top...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

Evoluce: Krotitelé sci-fi hmyzu

altFilm Evoluce se od svého vzniku v roce 2001 těší stálé oblibě a nezestárnul dodnes. I na béčkové počítačové animaci totiž můžeme vidět, jak by se život vyvíjel, kdyby nešlo o náhodu, ale jakýsi akcelerovaný záměr.

...