V bludišti jménem Alzheimer se můžete ztratit navždy

V bludišti jménem Alzheimer se můžete ztratit navždy

Tisk

AlzheimerI když je Alzheimerova nemoc zlehčována vtipem o Němci, který pořád někam schovává “ty věci”, jedná se o skutečně kruté onemocnění, které bývá srovnáváno s rakovinou. Někteří odborníci uvádějí, že Alzheimer může být daleko větším strašákem než vážné nemoci, které ohrožují pacienty na životě. Alzheimer je totiž navždy a člověk postupně ztrácí sám sebe bez možnosti se v tom bludišti někdy najít.

Obsáhlou publikaci připravil kolektiv autorek - psycholožek, kterým není lhostejné, co prožívá člověk s Alzheimerovou nemocí a především to, jak se cítí jeho blízcí. V knize najdete veškeré potřebné informace, od počáteční diagnózy a příznaků až po možnosti léčby, terapie a konečné paliativní péče. Dozvíte se, jak probíhá přirozené stárnutí, a jak se pozná, když už něco není v pořádku, jaký je rozdíl mezi Alzheimerovou nemocí a demencí a kde hledat účinnou pomoc. Nechybí ani zajímavé informace o lidském mozku, neurologické a psychiatrické poznatky, právní ochrana klientů či možnosti psychoterapeutické pomoci. Kniha je určena příbuzným a blízkým nemocných osob, ale také studentům či odborníkům z oblasti zdravotnické, sociální péče nebo psychologické péče. Publikace je také doplněna konkrétními příběhy z praxe.

Zajímavé a velice přínosné jsou kapitoly o tom, jak pečovat o své duševní zdraví, rozvíjet svou všímavost a život v přítomnosti. Dále také jak trénovat paměť a pracovat se svými vzpomínkami, jak zpomalit proces rozvoje Alzheimerovy nemoci. Knížka může velice dobře posloužit všem, kteří se o tuto problematiku zajímají nebo se s nemocí setkali ve svém životě, například u svých blízkých.

Ukázka z knihy:

Neurovědní a psychologický výzkum již několik desítek let zkoumá vliv schopnosti ukotvit svou mysl v přítomnosti. Jedná se o tzv. všímavost (anglicky mindfulness), tedy schopnost uvědomovat si, co se právě děje, schopnost být v přímém kontaktu se životem “tady a teď” kolem nás a prožívat jej naplno. Naše mysl má přitom tendenci od toho všeho, co se právě teď děje, odbíhat. Velmi ráda se toulá mezi vzpomínkami, plány do budoucna, obavami či úvahami nad problémy. A tak se snadno stane, že člověk jde po staré známé cestě domů a po příchodu si uvědomí, že se chtěl vlastně ještě někde stavit. V průběhu cesty mu pozornost úplně unikla k myšlenkám, cestu domů tak sledoval zcela automaticky, jako by ho vedl nějaký autopilot. Tendence naší mysli se takto toulat je sice zcela přirozenou součástí našeho života, zároveň se ale ukazuje, že nadměrné setrvávání v tomto stavu může být spojeno s některými neuropsychiatrickými onemocněními, včetně úzkosti, depresivní poruchy i Alzheimerovy nemoci.

Název: V bludišti jménem Alzheimer: Na co v ordinaci nebývá čas
Autor: Hana Marková, Kateřina Čechová, Adéla Fendrych Mazancová
Žánr: populárně naučná
Vydáno: 2019
Stran: 432
Vydalo nakladatelství: Albatros Media a. s.
Hodnocení: 90 %

Alzheimer

https://www.albatrosmedia.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

BluEye: „Důležité je jít proti proudu a odlišit se“

blueye 200Skromný a sympatický mladík, který je znám i za hranicemi naší malé země, avšak na ulici byste ho přehlédli, protože mnohdy třeba ani nevíte, že jste slyšeli nějaký track zrovna od něj – to je BluEye, ostravský trancový DJ a producent, který na scé...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Recenze knihy Strach

strach200Nová kniha slovenského spisovatele Jozefa Kariky slibuje mrazivý thriller plný napětí. Sám autor uvádí, že chtěl do příběhu vložit pořádnou dávku strachu, o čemž svědčí i tvrzení, že pokud po dopsání kapitoly nemusel sám usínat s rozsvíceným světlem, ...

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

Dějiny filmové hudby pro každého

dejiny filmove hudbyV téměř každém filmu slyšíme znít hudbu, ať již pochází z nějakého zdroje, který lze v kontextu obrazu rozpoznat, nebo naopak tvoří toliko zvenčí dodávaný zvukový doprovod, který v obraze nemá žádnou reálnou oporu. Hudba je r...