Východočeské muzeum v Pardubicích představuje Příběh města
Banner

Východočeské muzeum v Pardubicích představuje Příběh města

pardubice5 200Na pardubickém zámku, v němž sídlí Východočeské muzeum, je od května pro návštěvníky zpřístupněna nová stálá expozice nazvaná Pardubice – příběh města. Vystavené unikátní exponáty a historické dokumenty pocházejí ze sbírek muzea a mapují hlavní vývojové etapy dějin Pardubic od 13. století do vzniku samostatného Československa v roce 1918.

 

Nová historická expozice je výsledkem pětileté práce týmu historiků, restaurátorů a konzervátorů pardubického muzea. V rámci projektu se také zrekonstruovala a otevřela kaple Tří králůči prostor pro archeologickou expozici a byl pořízen nový navigační systém zámku. Celkové investice se vyšplhaly na 29,6 milionů korun, z toho 11,9 milionu zaplatil Pardubický kraj.

V prvním patře přivítá návštěvníky věžní hodinový stroj z pardubického zámku, který pochází z přelomu 17. a 18. století a na věži se nacházel do 70. let minulého století. První písemná zmínka o Pardubicích pochází z roku 1295, kdy papež Bonifác VIII. potvrdil zdejší klášter cyriaků (Řád křižovníků s červeným srdcem). Následují autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí, například gotický meč z Krchleb. Z renesance a doby pánů z Pernštejna uvidí návštěvníci jako největší zajímavosti pozůstatky dřevěného pernštejnského vodovodního potrubí, měšťanský terakotový portál či dochovanou koženou obuv. Zaujme také model tehdejší podoby hradu Kunětická hora.

pardubice1

Období baroka zastupují například hodiny pardubického hodináře Františka Bielauscheka či monumentální plastiky Ignáce Rohrbacha - svatý Jan Nepomucký, Bůh Otec a svatý Florián. Zajímavým dokladem vývoje města Pardubic je rozměrná olejomalba Svatý Florián nad Pardubicemi z 1. poloviny 18. století. Obraz neznámého autora zachycuje oblíbeného světce, ochránce proti požáru. V Pardubicích, které prošly v historii několika devastujícími požáry, byla jeho přímluva velmi žádoucí. Na vedutě města je zachyceno opevnění starého města i Bílá brána, která strážila přístup do města z východu. Zbořena byla roku 1840.

pardubice2

Expozice připomene také významné osobnosti neodmyslitelně spjaté s městem – arcibiskupa Arnošta z Pardubic, pány z Pernštejna, stavitele železnic Jana Pernera a prvního českého letce Jana Kašpara. Jsou jim věnovány předměty svázané s jejich životem a působením. Unikátní je model pomníku Arnošta z Pardubic, jehož originál stojí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladsku, kde je pohřben. K Janu Pernerovi se váže detailně zpracovaná maketa lokomotivy Böhmen, se kterou v roce 1845 dorazil do Pardubic z Olomouce při zahajovací jízdě Severní dráhy císaře Ferdinanda. Jana Kašpara připomíná dílna a části jeho letounů.

pardubice3

Pokoj s efektní dochovanou celoplošnou florální výmalbou je dokladem toho, jaká mohla být atmosféra soukromého měšťanského bytu v závěru 19. století. Na pardubickém zámku sloužily některé z prostor jako byty běžných lidí až do 50. let 20. století. V tomto pokoji údajně bydlel ve 20. letech malíř Jan Šír, který se podílel na restaurování nalezených stropů a nástěnných maleb na zámku. Další jedinečný exponát, ruchadlo bratranců Veverkových, získal pardubický Hospodářský spolek z hospodářství Hladinových ve Starém Hradišti a následně jej věnoval Musejnímu spolku. Patřičnou autenticitu mu dodávala ústní tradice, že radlici vykoval přímo Václav Veverka.

pardubice4

Samozřejmě nechybí vývoj řemesel a průmyslové výroby, historie pardubického školství či spolkového života.  Autoři nezapomněli ani na tradici parforsních honů a Velkou pardubickou, ani na existenci největší válečné nemocnice v Evropě zvané Karanténa, která během 1.světové války mohla pojmout až deset tisíc zraněných vojáků.
Součástí expozice jsou též interaktivní infoboxy, které poskytují doplňující informace o exponátech, událostech a významných osobnostech i vědomostní kvízy k ověření znalostí návštěvníků. Na návštěvníky čeká také jeden žertík od restaurátorů.

Pardubice – příběh města
Místo: Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp.2,  Pardubice, denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
Zdroj foto: www.vcmp.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Klára Cibulková: „Stvořit hlasem představu“

Klara Cibulkova 200Ve vydavatelství OneHotBook právě vyšla audiokniha DNA od islandské autorky Yrsy Sigurðardóttir. Namluvila ji herečka Klára Cibulková, se kterou vám nyní přinášíme rozhovor.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jablonecká radnice se dočká oprav interiérů

radnice200Postupná rekonstrukce památkově chráněné historické budovy jablonecké radnice pokračuje nejen opravami fasád a výměnou oken, ale také úpravami interiérů, které se vrací do původní podoby.Postupná rekonstrukce památkově chráněné historické budovy jab...

Z archivu...


Literatura

Caryn Sangster, Amy Edwards: Moudrost čaker

moudrost 200V lidském těle je sedm hlavních čaker, které se jeví jako otáčející se kola energie. Reagují na naše emoce, zdravotní stav i na okolí, ve kterém se pohybujeme. Stav našich čaker je ukazatelem našeho fyzického i duševního zdraví a právě tato útlá kniha a výkladové karty nám ...

Divadlo

Starci na chmelu. Nejslavnější český muzikál se vrací do kin

starci 200Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

...

Film

Tři tisíce na měsíc, exekuce, azyláky. Dokument o životě samoživitelek a samoživitele

Samozivy 200Samoživy. Takový název nese nový dokumentární film režisérky Olgy Sommerové, díky němuž máme možnost seznámit se s příběhy devíti žen, které vychovávají své děti samy, bez partnera a bez alimentů, a jednoho muže, jenž si osvojil čtyři děti, kte...