„Kniha Smrtící byznys je dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta“

„Kniha Smrtící byznys je dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta“

Tisk

hindrakova 200Spisovatelka Hana Hindráková před pár dny vydala knihu Smrtící byznys týkající se tématu falešných léků, o kterou jste nedávno soutěžili na našem webu. My jsme toho využili a položili spisovatelce několik otázek.



Smrtící byznys se týká falešných léků, kdy jste se rozhodla napsat knihu na toto téma? A kdy jste se poprvé setkala s touto problematikou?

Pokud mám odpovědět upřímně, dozvěděla jsem se o tomto tématu úplně náhodou. Celé to začalo tak, že mě před dvěma roky oslovila jedna paní, která strávila v Ugandě několik let jako dobrovolnice a chtěla sepsat svůj příběh, nebo alespoň něco na jeho motivy beletristickou formou. Sešly jsme se a ona mi o všem povyprávěla. Její příběh byl zajímavý, ale ne dostatečně na to, aby utáhl hlavní dějovou linii v knize. Domluvily jsme se, že se zkusím podívat po nějakém zajímavém tématu, které by její příběh doplnilo. A tak jsem začala hledat informace a narazila jsem na problematiku falešných léků. A protože ráda píši o závažných problémech černého kontinentu, okamžitě mě to zaujalo. Říkala jsem si, že to bude dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta, protože jak jsem zjistila, většina lidí o falešných lécích nikdy neslyšela. Stejně tak jako do té doby já. Příběh se nakonec od vyprávění oné paní vcelku dost odklonil, ale protože jsme se na začátku domluvily, že se jedná o tvůrčí proces, tak to nevadilo.

Můžete našim čtenářům a těm, co knihu ještě nečetli, přiblížit tento problém?

Jedná se o léky, které do rozvojových zemí dováží především Čína. Podle Světové zdravotnické organizace jde o jeden z největších problémů celosvětového zdravotnictví a odhaduje se, že v nejchudších zemích je třicet až šedesát procent léků falešných. V lepším případě obsahují místo účinné látky mouku, nebo cukr, v horším případě jed na krysy, nemrznoucí kapalinu, leštidlo na parkety, rtuť a jiné těžké kovy či chemikálie. Někdy obsahují jen trochu účinné látky, aby prošly základními testy, což je mnohdy horší, protože to vytváří resistenci na pravé léky.

Co bylo pro vás na psaní nejtěžší?

Nejtěžší pro mě bylo srovnat se s tímto tématem psychicky, abych o tom vůbec dokázala psát. Ze začátku mi přišlo naprosto neuvěřitelné, že něco takového vůbec existuje a byla jsem zhnusená z toho, jak se obchoduje s lidskou chudobou. Velkým hnacím motorem pro mě bylo vědomí, že o problematice falešných léků se moc neví, a že kniha by mohla mezi lidmi udělat slušnou osvětu.

A kde jste čerpala nejvíce informací? Kniha Smrtící byznys vznikla za přispění Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Světové zdravotnické organizace, Interpolu a dalších institucí. Jak konkrétně vám pomohli?

Než jsem začala psát, věnovala jsem se sběru informací a přípravě knihy, která mi zabrala téměř půl roku. Se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jsem byla v kontaktu přes emailovou poštu. Jakmile jsem něco potřebovala ohledně problematiky falešných léků, napsala jsem tam a téměř vzápětí mi přišla odpověď. Co se týče Světové zdravotnické organizace, čerpala jsem především z jejích studií. Další organizací byla National Drug Authority Uganda, která se věnuje tamní problematice falešných léků. Zpočátku se mi nedařilo navázat kontakt a už jsem plánovala, že kvůli tomu do Ugandy poletím. Půl roku jsem tam každý měsíc posílala email, ale všechny zůstaly bez odpovědi. Potom se to konečně zlomilo a získala jsem požadované informace. Dále jsem po twitteru komunikovala s ředitelem Interpolu v Ugandě, abych získala informace k operaci Mamba, což byl zátah na překupníky s falešnými léky. Protože se jedná o knihu z lékařského prostředí a já jsem vystudovala ekonomii, vedla jsem také hodiny rozhovorů s mnoha lékaři. Nechtěla jsem, aby lidé z oboru o mé knize řekli, že je to snůška nesmyslů.

A jak je možné, že se takové věci dějí, když o tom tyto organizace ví? Myslíte, že se něco hne a změní?

Děje se to hlavně proto, že chudé země nemají dostatečnou kontrolu výroby, dovozu a distribuce léků. Chybí zákony a z nich pramenící postihy za tuto činnost. Dalším důvodem jsou zkorumpovaní úředníci a policie. A samozřejmě chybí osvěta mezi běžnou populací. Ve vyspělých zemích podporují systém falešných léků lidé, kteří si tablety objednávají na internetu.

Jaké má podle vás tento problém řešení? A jak se dá pomoci? Je například něco, co by mohl udělat jednotlivec?

Řešení je rozhodně během na dlouhou trať. Četla jsem, že v některých zemích se testují kódy na lécích, které se pošlou textovou zprávou zdarma, a vzápětí přijde odpověď, zda se jedná o pravý, nebo falešný lék. Za prvé je však potřeba, aby se o tomto problému vůbec vědělo. Každý může pomoci tak, že bude o tomto tématu mluvit s dalšími lidmi a nebude si objednávat léky na internetu.

hindrakova

Ještě se zeptám, jak to vypadá s cizojazyčným vydáním knihy? Tomuto tématu by to z hlediska osvěty jistě prospělo.

Anglickou verzi knihy zastupuje australská literární agentura a i v Německu mám svou agentku a překladatelku. Tak se snad časem podaří najít i nakladatele.

Momentálně vám vychází jedna kniha za rok, můžete nám prozradit, na co se můžeme těšit v roce 2018?

Na nové knize jsem začala pracovat před týdnem, ale téma bych ještě nerada prozrazovala. Každopádně mohu říct, že bude ještě závažnější než problematika falešných léků. Nevím, jestli ji stihnu připravit k vydání na rok 2018, odhadovala bych spíš rok 2019. Jsem na mateřské a jde mi to pomaleji.

Na závěr vás poprosím o vzkaz pro čtenáře.

Čtenářům bych ráda popřála šťastnou ruku při vybírání knih, které se chystají číst za dlouhých podzimních a zimních večerů.

Děkuji moc za rozhovor.

Zdroj foto: www.hindrakova.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor inspirovaný knihou: Naším cílem je obnovit ideologický spor. To je demokracie!

Petr Drulak 200Podle profesora Petra Druláka, jednoho ze čtyř editorů knihy Budoucnost levice bez liberalismu, kterou letos vydala Masarykova demokratická akademie, sice jdete k volbám, ale je celkem jedno, koho budete volit. „Rozhodnou nějací soukromí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Fotograf Radek Šich: „Není to jen o tom udělat si pár cvaků a užít si zadarmo koncert“

radek sich 200Pohodlně se usaďte a pojďte si přečíst dlouhý rozhovor s talentovaným mladým mužem Radkem Šichem, který se už několik let věnuje fotografování koncertů. Vyzpovídali jsme ho, jaké to je vidět své idoly, fotit pod pódiem a řeč padla i na ochra...


Literatura

Připomeňte si seriál Hra o trůny

Hra o truny-Mytologie 200V nakladatelství Jota vyšla kniha francouzského spisovatele Gwendala Fossoise s názvem Hra o trůny. Mytologie.

 

...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

KOYAANISQATSI: fascinující pastva pro oči

KOYAANISQATSI 200V roce 1983 vypustil režisér Godfrey Reggio do světa Koyaanisqatsi. Pozoruhodný počin, jehož název pochází z jazyka indiánského kmene Hopi a jeden z jeho významů je „život vyvedený z rovnováhy“.

...