V umění volnost – Umělecká beseda slaví 150 let své existence
Banner

V umění volnost – Umělecká beseda slaví 150 let své existence

Email Tisk

umelecka beseda200Výtvarný odbor Umělecké besedy pořádá u příležitosti 150. výročí založení Umělecké besedy, nejstaršího a bohatou šíří svého působení i nejvýznamnějšího uměleckého spolku v českých zemích, v barokním Clam-Gallasově paláci v Praze výstavu prezentující díla jeho současných členů nazvanou V umění volnost, která potrvá až do 19.května 2013.

 

Ve třech odborech Umělecké besedy - literárním, výtvarném a hudebním – se pod heslem V umění volnost a v duchu nadšené vzájemnosti a svobodomyslné tolerance sdružily roku 1863 přední osobnosti české kultury (Bedřich Smetana, Josef Mánes, Karel Jaromír Erben, Vítězslav Hálek, Jan Evangelista Purkyně aj.), aby daly po útlumu českého politického, společenského, tedy i spolkového života v 50. letech 19. století najevo novou ctižádost: zbavit české umění - a kulturní prostředí vůbec - provincialismu, dát mu evropský rozměr.

umelecka beseda0

Výstava V umění volnost, pojmenovaná podle zakladatelského hesla spolku, navazuje na tradici dlouholeté a bohaté výstavní činnosti Výtvarného odboru Umělecké besedy. Vystavuje zde šedesát devět členů a hostů VOUB všech současných uměleckých generací. Je vystaveno kolem sta děl – obrazů, kreseb, soch, plastik, reliéfů, fotografií i autorských tapiserií. Pro členství ve Výtvarném odboru současné UB není určující příslušnost k jedné generační vrstvě ani sdílení jednotného „programového“ tvůrčího názoru. Naopak jedním z hlavních charakteristických rysů je nyní, stejně jako v době založení, tolerantní přátelské prostředí, v němž se mohou setkávat umělci různých generací, disciplín a stylového zaměření.

umelecka beseda1

Výstava představuje nejen historické připomenutí jedinečné tradice Umělecké besedy, ale (snad především) i reprezentativní pohled na kvalitu a rozmanitost současné podoby VOUB. Zde, v širokém lidském a uměleckém rozpětí, nachází autoři narození ve dvacátých letech dvacátého století prostor pro vzájemný, citlivě nastavený dialog s dalšími generacemi včetně té narozené až v letech osmdesátých, a to v inspirativních sálech Clam-Gallasova paláce.

umelecka beseda2

Mezi vystavujícími autory jsou mj. Olbram Zoubek, Ivan Ouhel, Karel Malich, Jaroslav Šerých, Adriana Šimotová, Daisy Mrázková, Mikoláš Axmann či Vladimír Kokolia.

umelecka beseda3

V umění volnost
Datum a místo konání: 21.3. – 19.5.2013, Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1
otevřeno denně kromě pondělí od 12 do 18 hodin, vstup zdarma
Pořadatel: Výtvarný odbor Umělecké besedy
Koncepce a realizace výstavy: Richard Drury a výbor VOUB

Zdroj foto a informací: umeleckabeseda.cz


 
Banner

Rozhovor

Kultura odlišuje jednu zemi od druhé a zároveň je dokáže sjednotit

kocouriRedaktorka Lenka Kališová miluje knihy. Nutno uznat, že je to naše nejpilnější recenzentka! Její recenze doprovázejí fotografie nádherných zrzavých kocourů, kteří se vždycky tváří podle toho, o čem daná publikace je. Co Lenka ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Malíř Českého středohoří

malir200Nahlédnou do doby před „vypuknutím“ proměny zemědělské oblasti v začínající se rozvíjení nejprůmyslovější části Čech, přes malířský štětec, umožňuje výstava obrazů E. G .Doerella v ústeckém muzeu do poloviny měsíce ledna příštího roku.


Literatura

Svěží vítr po Padesáti odstínech šedi. Jota vydává erotický bestseller Božský bastard

Bozsky-bastard 200Po náletu milionů výtisků knihy o velikosti cihly s názvem Padesát odstínů šedi se na knižním trhu odehrává na chlup stejný zázračný proces, jaký proběhl po veleúspěchu upíří ságy Twillight. Najednou, z čista jasna se odevšad noří ti...

Divadlo

Festival Letní Letná s novým představením souboru Cirque Trottola a řadou premiér

Letni letna 20011. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který proběhne od 17. srpna do 2. září na pražské Letné, nabídne řadu premiér - českých, světových i pražských. “Po mezinárodním projektu Lacrima...

Film

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM zveřejnil online program a připravuje se na příjezd hostů z celého světa

anifilm perexMezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM právě zveřejnil svůj online program a příznivci animované tvorby si tak již mohou naplánovat svůj festivalový rozvrh. ANIFILM pro ně připravil nejen soutěžní filmy a hry, ale t...