Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Tisk

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince. Ještě předtím vám nabízíme seznámení s autorem.

Vaše nejnovější kniha nazvaná „Běž domů, Ivane“ je zasazena do časů začínající sovětské okupace Československa v srpnu 1968. Je toto období pro vás životně zlomové?
Byla to pro celý národ obrovská tragédie. Sotva jsme se jen trochu nadechli, přišla tvrdá rána. Moci se chopili především kolaboranti, zrádci a konzervativní komunisti. V té době mi bylo deset let. Viděl jsem hodně nešťastných lidí a uvědomoval si to. Jinak jsem žil běžným klukovským životem. Kdyby nepřišli Rusáci, všechno by dopadlo lépe. Tím jsem si jistý! 

Vyprávíte „dětskýma očima“. Bylo těžké při psaní najít věrohodnou optiku kluka z páté třídy základní školy?
Psaní šlo samo. Vyprávěl jsem věci, které si dobře pamatuji. Myslím, že ve škole jsme dost trpěli. Učily náš učitelky, které nás kluky dost nenáviděly. Holky to u nich měly dobré, protože seděly v lavici a nezlobily. Učitelé byli vždycky lepší! Třeba náš ředitel pan Miloš Přibáň byl toho jasným důkazem. Přál sportu. Kdo sportoval, měl to u něj dobré. Anglická výchova – dobrý sportovec, dobrým žákem! 

Vlasek obal

Nakolik jste se inspiroval skutečnými postavami a zážitky z dob vašich školních let?
Všechny postavy jsou skutečné. Devadesát devět procent příběhů se stalo. Bari několikrát propadl, ustřihl vlasy. Holič, Kodeš, tenisové reálie, to vše existovalo. Utíkali jsme na Aljašku, protože utíkali všichni okolo. Myslím si, že to se povedlo, je to legrace!  Děj se většinou odvíjí v centru Prahy, kolem Petrského náměstí.

Jaký je váš vztah k této lokalitě?
Místo vašeho dětství je pro každého významné, protože jinak to snad ani nejde. Tady chodíte do školy, poznáváte svět, sníte klukovské sny, máte kamarády… Všechno kolem vám připadá tak veliké, a až později zjistíte, že je tak trochu všechno jinak. Domy, ulice, kostely jsou stejné, jen ti lidé, prodavači, sklenáři, spolužáci a spolužačky se někam vytratili. Na Petrské náměstí se vracím stále rád.

Pro koho jste knihu psal? Neobáváte se, že osloví pouze vaše generační vrstevníky? V době, kdy se kvalita knih měří především prodejností, je to riskantní počin.
„Běž domů, Ivane“ je knížka napsaná především s radostí a bez kalkulu. Jinak by ani nemohla vzniknout. Obecně si myslím, že pro děti určená nebyla, ale pokud si ji přečtou, nevadí. Pokud by oslovila mé generační vrstevníky, náklad by mohl stoupnout. 

Co myslíte, je vůbec možné dobový - generační pocit přenést literárním vyprávěním tak, aby zasáhnul i čtenáře, který zná konec šedesátých let pouze z hodin dějepisu?
Pokud by to nebylo možné, nepokoušel bych se o to. 

Vaše kniha je přirovnávána ke klasice Bylo nás pět od Karla Poláčka. Je vám poláčkovský styl blízký?
Je mi to velkou ctí! Jeho styl je pregnantní a vtipný se spoustou jemných postřehů. Krásně se čte třeba i Okresní město.  V dnešní době jsou stále populárnější audioknihy.

Kdyby došlo i na „Běž domů, Ivane“, kdo by měl knihu ve studiu načíst? Napadá vás jméno nějakého herce?
Třeba Boleslav Polívka, Ondřej Vetchý… 

Zraje vám v hlavě další kniha? O čem bude?
Je ze současné doby a plná vyprávění s jistým poněkud pohádkovým prvkem. Tím prvkem je japonský Zelený drak, který se vznáší nad našimi hlavami. Víc neprozradím. 

Vlasek kniha 1

Foto: archiv Josefa Vláška 

DOTAZNÍK K21

Josef Vlášek, spisovatel

Narozen: 1958

Kořeny/současné bydliště: Narozen v Praze U Prašné brány 1, v současné době bydlí tamtéž

Vzdělání:  VŠ – učitel, který neměl rád školu

Vydané knihy:
1987 Zelená sedma (Almanach MF),
1997 Dokud neprohraju (Železný),
1999 Ach, ty stříbrné lišky (Garamond),
2000 Psí biograf (Akropolis),
2002 Rakety, míče, smeče (Albatros),
2009 My, hoši z Petrského náměstí (Atypo),
2013 Běž domů, Ivane (Brána)

Oblíbení spisovatelé: Karel Čapek, Karel Poláček, Bohumil Hrabal

Oblíbené filmy: Ostře sledované vlaky, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Přelet nad kukaččím hnízdem, Králova řeč

Oblíbená hudba: Mozart, U2 Oblíbené divadlo: Kašpar, dříve ND


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářství: Knihovny pro K21, Univerzitní knihovna UTB Zlín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály odborných knih a skript, u počítačů čilí šum, studenti diskutují, klávesnice drkotají. V místnosti panuje pravá tvůrčí atmosféra. U výpůjčního pultu se střídají čtenáři s knihami, s lístky s poznámkami, s nejrůzně...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Sylva Lauerova perexFanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i no...


Literatura

Robert Vano: Fotka nemusí být ostrá

vano200Vzhledem k napjaté politické situaci v tehdejším Československu se, dnes nám už všem známý český fotograf, rozhodl v roce 1967 se svými přáteli emigrovat do Spojených států. Ve své knize se s námi podělil o nelehké začátky coby neanglicky mluvícího přistěh...

Divadlo

Kočár plný neřesti i ctnosti

valmont 200Láska k jedné osobě na celý život a věrnost k tomu? Pro vyznavače volnomyšlenkářství je tato životní filozofie naprosto nepřípustná. Libertinové se právě naopak velmi rádi pouští nejen do neřízených sexuálních dobrodružstvích, ale také do milostný...

Film

SIGNÁL – solidní, trochu pohodlná komedie
ImageProměny, PIKO, Czech Made Man jsou první tvůrčí počiny mladého režiséra Tomáše Řehořka. V 25 letech, kdy takový Stanley Kubrick teprve s režírováním začínal, přichází Řehořek již se čtvrtým celovečerním snímkem, tentokrát s vesnicko...