Richard Müller: „Uděláme s Fragile vše proto, aby koncert ve zlínském Kongresovém centru patřil k těm nezapomenutelným“

Richard Müller: „Uděláme s Fragile vše proto, aby koncert ve zlínském Kongresovém centru patřil k těm nezapomenutelným“

Tisk

200rozVečer plný největších hitů legendárního slovenského zpěváka Richarda Müllera bez jediného hudebního nástroje! Takový bude koncert, který se uskuteční 3. listopadu 2013 v sále nového Kongresového centra ve Zlíně. Právě proto jsme poprosili pana Richarda, aby nám o turné něco prozradil.

 



Tento rozhovor je u příležitosti Vašeho projektu Hlasy se skupinou Fragile ve Zlíně. Můžete nám o tom říci více sám?

Pro projekt Hlasy jsme vybrali jednoduchý a výstižný název, který objasňuje, o čem to celé vlastně je. Na koncertě, ani na stejnojmenném albu, které k podzimnímu turné vyšlo, nezazní ani jediný hudební nástroj, kromě toho jediného a nejkrásnějšího, kterým je lidský hlas.

roz3

Vystoupení je bez použití jakýkoliv nástrojů, musí to být velmi těžká práce. Jak se s tím vyrovnáváte? Jak vám to jde?

No právě, je to úplně jiné než doposud. Vždycky se snažím zkoušet něco nového, protože mě to baví a já chci, aby mě hudba bavila. Čímž tedy nechci říct, že takové to standardní hraní s kapelou mě nebaví, jsem s ním naprosto spokojený a líbí se mi. Kdyby ne, tak s tím taky nikdy nevylezu mezi lidi. Ale tenhle projekt s Fragile vznikl v podstatě náhodou a já jsem velmi rád, že ho lidi přijali s takovým nadšením. Protože je to opravdu něco velmi, velmi speciálního a samotná příprava nám zabrala tři čtvrtě roku. Jen zaranžování jedné tříminutové písničky trvalo nejméně tři dny a tři noci.

Kdy vznikla myšlenka tohoto projektu? Inspiroval jste se něčím? A nebál jste se toho?

Ani přesně nevím. Tak nějak jsme přemýšleli, co vymyslet nového, jak se pohnout zase o kus dál. A z toho vznikla myšlenka oslovit Braňa Kostku, šéfa skupiny Fragile, jestli by do toho nechtěl jít.

Proč jste si ke spolupráci vybral zrovna skupinu Fragile? Znal jste se s nimi?

Braňa jsem znal od vidění a musí přiznat, že mi nebyl příliš sympatický. Ale protože jsem věděl, že je skvělý kapelník a hudba, kterou dělají Fragile, se mi velmi líbila, rozhodl jsem se nedat na první dojem. Dnes jsem rád, že jsem to udělal. Rád dělám s lidmi, se kterými si rozumím profesně i lidsky. V případě Fragile dospěla naše spolupráce do takového stádia, že když je pár dní nevidím, tak je mi po nich smutno.

Jaká byla jejich reakce, když jste jim projekt popsal?

Braňo řekl ‘ano‘. Problém byl jen v tom, že on věděl, o čem mluví, když říkal, že to bude náročné a na dlouhé lokty. Ale já jsem to nevěděl. Nechápal jsem, proč neustále počítá každý den, každou hodinu… Říkal jsem si, že o nic nejde, že prostě každý bude zpívat svůj hlas. Nedošlo mi, jak náročné je to celé vymyslet, posléze se to naučit…

Na jaké skladby se můžou posluchači těšit? Podle čeho jste vybírali?

Výběr skladeb jsem nechal na Braňovi, protože on se v tom úplně jinak orientuje. Skladba, která se mi zdá dobrá, se nemusí hodit na tento způsob interpretace. Ale v podstatě jsme se shodli. V zásadě v mém repertoáru mám štěstí, že nemám skladbu, kterou bych nechtěl prezentovat. Během dvouhodinového vystoupení zazpíváme dvacet písní a všechny, včetně těch, jež lidé znají velmi dobře jako je ‚Štěstí je krásná věc‘, ‚Nočná optika‘ nebo ‚Po schodoch‘, představíme v úplně nové verzi.

roz

Ctíte, že nějaká skladba něčím vyniká? Že je kouzelnější než jiná? Můžete prozradit jaká?

Sám jsem byl překvapený, když jsem poprvé slyšel ‚Po schodoch‘ v podobě ‚a cappella‘. Úplně mě to dojalo, byl to pro mě silný zážitek, jaký jsem dosud nezažil.

Proč jste se tak na poslední chvíli rozhodl zavítat i do Zlína? Hrálo zde roli i místo - Kongresové centrum a jeho atmosféra?

Určitě. Máme české publikum rádi proto, že je hodně divadelní a má rádo hudbu,
ve Zlíně jsem se o tom přesvědčil opakovaně. Atmosféra a akustika zdejšího Velkého sálu Kongresového centra je navíc pro takový projekt, jakým jsou Hlasy, přímo stvořená, dá vyniknout každému jednotlivému tónu. Zlín jsme proto nemohli s naším turné vynechat.

roz1

Závěrem, proč by měli lidé přijít? Nalákejte je!

Každý koncert je znovu otočený list, nikdy nevíte, co vás čeká a jakým směrem se děj ubere. Vždycky záleží na obou stranách, tedy nejen na interpretovi, ale i na publiku, jaký koncert bude. Uděláme s Fragile vše proto, aby koncert ve zlínském Kongresovém centru patřil k těm nezapomenutelným, a budeme rádi, když nás v tom lidi podpoří.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bláznivá noc Michala Davida


David perexV Trenčíne to opäť žilo. Na zimnom štádióne Pavla Demitru sa konal tohtoročný druhý koncert na Slovensku Michala Davida. Po tom, čo 22. októbra vystúpil na pódium, dav začal šalieť, vlniť sa v tanečných rytmoch, spievať spolu s Michalom.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

9. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

9 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...


Literatura

Návrat kurtizány

Navrat kurtizany perexRok 1576 byl pro Benátky těžký. Město se zmítalo v chaosu způsobeném morem a zločinem. Uprostřed zmatku se však najdou obyvatelé, kteří navzdory všemu v sobě našli odvahu v téžce zkoušaném měste zůstat. Patří k nim i Ti...

Divadlo

Úklady a láska - klasická hra v moderní podobě

perex uklady laskyLuisa je dcera obyčejného hudebníka, Ferdinand syn kancléře. Pro oba z nich mají otcové své plány - ale nikdo nepočítá s tím, že se dva mladí lidi do sebe zamilují. Jejich láska však ničí plány všech kolem ni...

Film

Sněhulák? Spíš nesourodá sněhová břečka

snehulak 200Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku běží od 12. října v kinech. Tvůrci a marketéři slibují, že se budeme bát. Ti, co četli knižní předlohu Jo Nesba ví, že by se bát měli. Převézt knižní bestseller známý všude po světě do filmové podoby je vždy velká loter...