Zpívejte – umíte to všichni!

Zpívejte – umíte to všichni!

Tisk

Brezinova Marcela a deti perexNejdůležitější je dech! Zpěvačka Marcela Březinová, která vyučuje interpretaci na Mezinárodní konzervatoři Praha a v rámci svého projektu Veselé zpívání si zpívá i s malými dětmi, mi to při zkušební hodině zpěvu zopakovala několikrát… Dechová cvičení, práce s bránicí a interpretace...Ta vaše! Musíte Vy sama písni „rozumět“, aby byla ve vašem podání uvěřitelná…

 


„Správné používání bránice je základ,“ řekla. „Jakmile si člověk dech a energii, kterou přináší, nerozloží správně, dojede na to. Jinak se dýchá v klidu, jinak ve vypjatých situacích, jinak, jste-li šťastná, smutná… Dech je takový lakmusový papírek,“ dodala. Při hodině jsem si to, pod vedením Marcely Březinové, vyzkoušela prakticky, když jsem se nadechla a co mi síly stačily, na jeden nádech syčela ssssssssss… Potom s malou obměnou – sšsšsšsšsšs... Dalším cvičením bylo například trrrrrrrr…, také na jeden nádech, lze si pomáhat rukama shora dolů, a tím také zvyšovat a snižovat intenzitu a výšku vyslovovaného… Poté jsem volala svoje jméno. „Jako když voláte do okna, aby vám třeba babička hodila klíče…,“ poradila Marcela Březinová. A fakt to zabralo! Po této rozcvičce jsem zazpívala „Kdyby byl Bavorov co jsou Vodňany…“.

Brezinova Marcela a deti
„Nezpíváte falešně, ujely vám asi jen dva tóny, máte dobrý rytmus…“ Tato slova Marcely Březinové mě potěšila, neboť při hudební výchově na základní škole mi – jinak hodná a obětavá – paní učitelka doporučila písničky recitovat, protože můj zpěv jí neseděl a prý bych to kazila jiným… „Plno dětí ve škole slyšelo, že neumí zpívat, že zpívají špatně, ať raději nezpívají. V tu chvíli si vytvoří blok, se kterým pokračují do života… Zpívat může každý. Samozřejmě, že někdo má větší talent, někdo menší, zpívání je ale o emocích, je to předávání energie. Když ze sebe vypravíte hlas, uvolňuje vás to, je třeba zklidnit se, poslouchat sebe samu, abychom věděli, kým vlastně jsme. Podle čeho soudí ti, kteří říkají, že někdo neumí zpívat? Podle jakého modelu? To je jejich model, dílo je ale vaše. Emoce nemají kritéria. Je to o volnosti,“ řekla.


Interpretace z vás dělá zpěváka…
S dětmi při Veselém zpívání zpívá hodně lidovky, Suchého-Šlitra, Voskovce-Wericha. Učí hravou formou. „Dětem třeba zadám nakreslit příběh, aby si vymyslely písničku a hrdiny v ní, jednoduchými popěvky to pak zhudebňujeme, mají možnost svou píseň tvořit. Nesmírně je to baví,“ uvedla. Studenty na konzervatoři se snaží vést k tomu, že jde nejen o techniku, ale i o interpretaci. „Teprve Interpretace z vás dělá zpěváka! Zpěvák se skvělou technickou průpravou, sterilním tónem mě nikdy nebavil… Jdu po emocích... Přidejte i trochu „špíny“...Klidně vám odpustím intonační pochybení, ale neodpustím absenci srdce... Ano, zpívejte hlavně srdcem! To je to nejdůležitější... Zpívání je krásnou meditací!“ 

Brezinova foto z jeviste
„Neříkám tomu ani učení, prostě předávám zkušenosti, které jsem za šestatřicetiletý profesní život nasbírala. Stavím na lidových písních..., na té při talentové zkoušce na konzervatoř poznám nejvíce...“ řekla mi Marcela Březinová v průběhu vyučování. „Kolikrát jsem vyléčila traumata, zpívání je tak zázračný lék! Prvních dvacet minut se vždy zklidňujeme, dechová a hlasová cvičení, pak teprve zpíváme. Studenti, kteří ke mně chodí individuálně, odchází šťastní, uvolnění a jsem ráda, když mohu někoho namotivovat a pomoci pomocí zpívání třeba s traumatem i v nelehkých životních situacích. V úvodních, trochu stydlivých hodinách nespěchám, do ničeho nenutím...,“ řekla. Při Veselém zpívání, kam chodí děti i hromadně, s nimi hraje třeba takové obrázkové karty, ztvárňují-zpívají hlavní motiv na té které kartě, hrají na bubínky, poznávají hudební nástroje, tančí... Nerada dává známky, na konzervatoři ale musí – přesto vždycky ohodnotí studenta především ústně, a odůvodní, proč danou známku dává, poradí, co případně může dotyčný změnit.


Marcelka z Podbořan
„Známka je pro mě komplexní ukazatel přístupu studenta ke studiu... Příprava na hodinu, kreativita...,“ říká Marcela Březinová. Na konzervatoři učí interpretaci devátým rokem a vede Oddělení populárního zpěvu. „Mám radost, když kolegové řeknou, že poznali, že student chodí či chodil ke mně... Největším naším úkolem je, abychom poznali sami sebe a pak třeba pomocí písní ukázali „barvu“... Otázku, jaký dělám hudební styl, opravdu ráda nemám. Říkám, že je to styl Marcelky z Podbořan – tam jsem se narodila. Důležitá je pravdivá výpověď. Kontakt s lidmi. Ráda si s publikem povídám.“

A rada Marcely na závěr? „Zpívejte! Umíte to opravdu všichni!“

Foto z jeviště: Marcela Pelikánová
Foto z Veselého zpívání s Marcelou Březinovou, děti ze Smíšku: Facebook Marcely Březinové, Jany Karáskové a Smíšek


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Horová: „Vyrůstala jsem v rodině se psy…“

horova 200Občas potkáme na ulici pejska v pěkném oděvu, zjistíme, že jde o bezsrsté plemeno, o naháče. Renata Horová má hned dvě takové holky – Tao a Sofii. Jsou to američtí bezsrstí teriéři. Díky nim začala pátrat po historii plemene, které zatím není oficiál...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Město v oblacích když svět je v troskách

snegonovaVysoko v oblacích, drženo mohutnými pilíři, několik kilometrů nad zemí je město. Je rozděleno na tři části – vnitřní, vnější a palácovou. Městu vládne císař, strach a chudoba. Čím více se vzdalujete od palác...

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Pravidla moštárny - srdcervoucí klasika

mostarna perexPravidla moštárny – už jste určitě slyšeli aspoň tento název, že? Nebo jste dokonce četli knižní předlohu filmu, o kterém je právě řeč. V každém případě – podívejte se, nebo se podívejte znovu, protože jde o j...