Čeští hudebníci nahráli skladby se zvuky z expedic Greenpeace. Křest alba proběhne na koncertě v Praze

Čeští hudebníci nahráli skladby se zvuky z expedic Greenpeace. Křest alba proběhne na koncertě v Praze

Tisk

greenpeace 200Greenpeace vydává hudební kompilaci Soundtrack pro planetu. Vznikla v rámci projektů, které připomínají 50. výročí založení organizace a zároveň 30 let od začátku české pobočky. Na album přispěli známí tvůrci elektronické hudby jako Lukáš Turza, Jan 2 & Charlie One, Josef Sedloň & Sonority, Himalayan Dalai Lama, ale i hudební skladatelka Beata Hlavenková či zpěvák Ben Cristovao a zpěvačka Barbora Poláková. Ve všech skladbách zní zvuky přírody nahrané během expedic Greenpeace na různých místech planety.

 

Ekologická organizace Greenpeace si připomíná po celém světě své významné výročí nejrůznějšími kreativními aktivitami. Jedním z projektů české pobočky je kompilace Soundtrack pro planetu, do níž se zapojila celá řada hudebníků - Ben Cristovao a Barbora Poláková, jejichž skladby zremixoval Lukáš Turza, Beata Hlavenková, Himalayan Dalai Lama, Ai fen, John Green & Charlie Brown (Jan 2 a Charlie One), Hifi & Lofi (Josef Sedloň & Sonority), Chromestatic (Martin Hoffer ze Skyline) a Whithe. Tři skladby vzešly ze soutěže, kterou organizace Greenpeace vyhlásila. Jejich autoři jsou Martin Šimek, Auri Forda a Oponji.

greenpeace whithe

“Oslovili jsme hudebníky, kteří s Greenpeace dříve spolupracovali, ale i ty, u kterých jsme věděli, že je jim ochrana přírody blízká. Bára Poláková, Ben Cristovao a Terezie Kovalová, která je na kompilaci součástí skupiny Himalayan Dalai Lama, loni podpořili projekt Volím pro planetu. Zároveň jsme chtěli dát dohromady album se svěžím zvukem, kde by se potkali hudebníci, kteří by se možná jinde nepotkali, ale dohromady všichni skvěle ladí. A přáli jsme si dát šanci i všem ostatním, proto jsme uspořádali soutěž. Společnou linkou skladeb jsou zvuky přírody a hlasy zvířat nahrané během expedic Greenpeace po celém světě - všichni měli k dispozici tuto zvukovou banku a čerpali z ní. Z výsledku máme obrovskou radost,” říká za Greenpeace Ivana Česnek Marcinová působící jako DJka IM Cyber, která projekt dramaturgicky vedla.

“Práce na kompilaci Greenpeace byla radost. A důvěra, kterou v mé zvukové a remixérské schopnosti vložili, mě naplnila pokorou. Když jsem ale byl ve studiu, snažil jsem se zůstat věrný své zvukové estetice a pracovat jako obvykle. Přimíchávat do skladeb zvuky přírody nebo obecně organické zvuky a prostě cokoliv, co žije, je milovaný postup a producentský trik, jak jinak syntetickou skladbu v uších posluchače zlidštit. A vlastně jsem složil nebo produkoval jen málo skladeb, kde bych tenhle postup nevyužil,” říká Lukáš Turza (dříve působil pod pseudonymy jako Juanita Juarez nebo Brooklyn), který zajistil mastering celého alba Soundtrack pro planetu a jako producent na něj přispěl dvěma remixy - ke skladbě Vesmír od Bena Cristovao a písni Voda Barbory Polákové.

“Lukáš Turza patří bezpochyby mezi nejlepší české producenty. Mám radost, že se rozhodl zrovna pro můj song Vesmír, kterému dal úplně novou podobu. Baví mě, jakým směrem s remixem šel,” říká zpěvák Ben Cristovao.

greenpeace ben

“Zkoumat ohrožené oblasti jako hudebník skrze zvuky, které danou oblast symbolizují, je pro mě osobně velmi zajímavé. Čistě z toho důvodu, že stále přemýšlíte jako umělec nad tím, jak se vlastně můžete vyjadřovat k současné situaci. Takto to můžeme udělat beze slov, nemusíme k tomu nic dodávat, necháme jenom znít to, co odchází,” řekla ke spolupráci na Soundtracku pro planetu violoncellistka Terezie Kovalová, která na kompilaci nahrála skladbu s projektem Himalayan Dalai Lama.

greenpeace himalayan

Hudba hrála v historii celosvětové organizace Greenpeace významnou roli. Když na začátku 70. let plánovala malá skupina aktivistů expedici proti odpalování jaderných zbraní, byli to právě hudebníci, kdo pomohl vybrat finanční prostředky na pronájem staré rybářské lodi a další nezbytné výdaje. Na úspěšném benefičním koncertu ve Vancouveru tehdy vystoupila slavná písničkářka Joni Mitchell a její kolega James Taylor. Právě na základě této první mise vznikl fenomén Greenpeace.

V průběhu dalších padesáti let kampaně Greenpeace podpořila a na ekologická témata upozornila celá řada hudebníků, i těch nejznámějších – například U2, Kraftwerk či Public Enemy. Skladatel Ludovico Einaudi hrál svou skladbu dokonce na plovoucí plošině v Severním ledovém oceánu a Thom Yorke z Radiohead vytvořil pro Greenpeace skladbu „Hands off the Antarctic“ pro kampaň na ochranu světových oceánů.

Album Soundtrack pro planetu by Greenpeace vychází na Spotify, Apple Music a dalších digitálních platformách. Distribuci zajistila hudební agentura Championship Music.

greenpeace cover

Křest kompilace proběhne v pátek 16. září v Kasárnách Karlín v Praze na akci Greenpeace Koncert pro planetu. Vystoupí zde Lenka Dusilová, Barbora Poláková, Himalayan Dalai Lama, Jan 2 & Charlie One a DJové Lukáš Turza a IM Cyber. Moderuje Ivana Veselková známá z podcastu Buchty na rádiu Wave. Začátek akce je v 16.30.

Více informací: https://www.50letgreenpeace.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michaela Linková, někdejší Televizní dívka Líza, se dnes věnuje i klasické hudbě

linkova200Populární zpěvačkou se stala Michaela Linková v osmdesátých letech. Tehdy zaujala původními písničkami, ale i zvláštním zabarvením hlasu a přirozeným vokálním a jevištním projevem. Zabodovala ve Zlatém slavíkovi, vystupovala v televizi i na koncert...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Vzkříšení? Vzkříšení!


sl 200Na každou novou knihu Martina C. Putny se těším jak malá. Putna totiž dokáže své téma poutavě přiblížit a vždy je u něj záruka poctivě odvedené práce. Tentokrát se pustil do básně Slávy dcera – upřímně, kdo ji dnes četl celou a hlavně ...

Divadlo

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...

Film

Méďa aneb když plyšáček ožije

Film Meda plakatKdo má rád americké filmy, může se jít podívat na nový americký film Méďa, a jakmile ho zhlédne, nemusí ani přemýšlet, o čem vlastně ten film je. Hlavně, že se zasmál, až padal na opěradlo sedadla před sebou. Naví...