Kam nutně museli i panovníci – Muzeum nočníků

Kam nutně museli i panovníci – Muzeum nočníků

“I císařpán tam chodil pěšky.“ Ano, řeč je o záchodech, toaletách a nočnících. Pokud trávíte na oné místnosti dost času a rádi si v ní čtete, protože nikde jinde na to nemáte klid, neváhejte a zavítejte do originálního muzea nočníků a WC. Najdete ho nedaleko Prahy v gotické tvrzi Třebotov. Jde o unikát, další podobnou expozici uvidíte až ve španělském městě Ciudad Rodrigo nebo v indickém New Delhi.

 

Prohlédnout si můžete například nočník, na kterém na počátku 19. století sedával i sám francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769 – 1821), nebo hrnec vyrobený pro britskou loďařskou a rejdařskou společnost White Star Line. Milovníci katastrof určitě zbystřili, protože vědí, že právě tato firma provozovala plavbu na záoceánském parníku Titanic. Někteří z jeho pasažérů tak mohli vykonávat poslední potřebu ve svém životě právě na podobném nočníku.

Na venkovní zdi tvrze potom uvidíte pravý nefalšovaný prevét, tedy kamenný záchod umístěný ve výklenku obvodové zdi budovy. Na středověkých hradech šlo o běžný standard, v místnůstce měla šlechta svůj klid a exkrementy po ní navíc nemusel nikdo uklízet. Padaly ven rovnou do hradního příkopu.

alt

A víte, kdy se poprvé objevilo moderní splachovací WC? Ačkoli vodní záchodky znala už minojská civilizace ve 3. tisíciletí př. n. l., novodobý systém splachování poprvé představil teprve anglický šlechtic sir John Harrington (1561 – 1612). Stalo se to roku 1596 a Harrington chtěl svým vynálezem pomoci své kmotře, anglické královně Alžbětě I. (1533 – 1603), které hrozně vadil neustálý zápach z nočníků v královském paláci.

Muzeum na jihozápadním okraji Prahy ve tvrzi Třebotov (směr na Karlštejn) má otevřeno každou první sobotu v měsíci, pro větší skupiny návštěvníků je možné sjednat i jiný termín. Jezdí sem i bus z Prahy - Radotína.  

alt

Zdroj foto: muzeumnocniku.cz


 

Rozhovor

Yvona Žertová

yvon 200V říjnu letošního roku načne režisérka Yvona Žertová jedenáctý rok s Toboganem. Zdalipak oslavili s moderátorem Alešem Cibulkou své desetiletí? I na to jsme se paní režisérky zeptali.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

CARE: Polozapomenutá poválečná pomoc v Československu

care 200Dobová fotografie zachycuje Františka Bergera z pražského Břevnova s manželkou a čtyřmi dětmi. Bergerovi měli celkem sedm potomků a všichni z nich po válce trpěli tuberkulózou. Také proto se stali jubilejním 50 000. příjemcem potravinové pomoci od organi...

Z archivu...


Literatura

Vítězem Literární ceny Knižního klubu 2016 je Patrik Girgle s novelou Vertigo

vertigo200Laureátem 21. ročníku prestižní Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal osmatřicetiletý Patrik Girgle, jeho prozaický debut Vertigo se prosadil v konkurenci 148 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovan...

Divadlo

Monodrama Bernarda-Marie Koltèse Tu noc těsně před lesy ve Strašnickém divadle X10

divadlo perexDivadelní hra Bernarda-Marie Koltèse Tu noc tesně před lesy, kterou uvedlo v české premiéře Studio Rote ve spolupráci se Strašnickým divadlem X10 v únoru 2017, vstupuje do roku 2018 další sérii repríz. Představení získalo...

Film

Jeníček a Mařenka jsou postrachem všech čarodějnic

jenicek a marenka 200Žili byli dva malí sourozenci Jeníček a Mařenka, které jejich otec odvedl v noci do hlubokého černého lesa a zanechal je tam napospas divoké přírodě. Po krátkém bloudění ve vysokém porostu našli bratr se sestro...