Tkaní - pozapomenuté řemeslo

Tkaní - pozapomenuté řemeslo

Tisk

Tkaní je jednou z nejstarších technik výroby látek. Změnu oproti minulosti představuje především rychlost zpracování materiálu. Tento posun v rychlosti se však netýká techniky samotné. Na dnešních stavech se většinou využívá jednoduchá plátnová vazba, látky se odlišují hlavně barvením a potiskem -  především u průmyslově vyráběných látek. Pokud bychom si chtěli prohlédnout složitější tkaniny, musíme se, stejně jako kdysi, podívat pod ruce řemeslníkům, kteří se zabývají tkaním na klasických stavech.

 

K nejstarším historickým nálezům patří, spíš než zbytky látek, pozůstatky jednoduchých tkalcovských stavů - např. osnovní závaží. Přes svoji “malou trvanlivost” byly nalezeny zbytky vlněné tkaniny, pocházející již ze 7 stol. př. n l. (Turecko, Peru).

K častým nálezům patří různá vyobrazení práce tkalců i primitivních tkalcovských stavů. (Egypt - 4400 let př. n l.) V Egyptě se také dochovaly zbytky tkanin, především z královských hrobek.

Významné nálezy pocházejí z Číny - v ledu zde byl nalezen koberec pocházející z 5. stol. př. n l. Na území Mexika a Peru se dochovaly především kresby. Stavy, které jsou na nich vyobrazeny, se však v některých indiánských vesnicích používají dodnes.  

alt

Tkalcovské stavy prošly vývojem od těch nejprimitivnějších po současné supermoderní. Jedno však zůstává stále stejné, a to je princip provlékání a křížení osnovních nití s útkovými v určitém pořadí.

Kvalita a využití tkaných látek se v minulosti, stejně jako dnes, lišily zpracovávaným materiálem. S druhem materiálu se mění vzhled konečného výrobku. V rukodělné práci se převážně používají přírodní suroviny, jako je vlna, bavlna, len, konopí a hedvábí. Využití najdou však také materiály netradiční, především zlaté a stříbrné nitě, které byly vetkávány do drahých látek i v minulosti.

Tkalcovský stav pro občasné domácí použití je náročný na prostor, a ani jeho cena není zanedbatelná.  Přesto si můžeme techniku tkaní vyzkoušet na jednodušších pomůckách. Tkát se dá třeba na obyčejném kartonu, na destičkách, hřebenovém stávku, na rámu nebo na stolním stavu. U všech těchto pomůcek je jejich velikostí omezena také velikost výrobku.

alt

Tip na zajímavé video:
http://www.fler.cz/magazin/muj-kreativni-svet-svetlana-hejnova-786

Zdroj foto: ehow.com
Zdroj info: I. PROŠKOVÁ, Tkaní na rámu, Grada 2010
J. SKARLANTOVÁ, H. VECHOVÁ, Textilní výtvarné techniky, Fraus, 2005


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Pleskot – „Od zpěvu až k marketingu“

plesk200

Michal Pleskot působí v pražském Divadle Kalich a Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Absolvoval zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka a poté působil na scénách několika pražských divadel, nejprve v Labyrintu, později v T...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Eva Kostolányiová - příběh populární zpěvačky, jíž osud rozdal špatné karty

eva 200Svou uměleckou dráhu začínala Eva Kostolányiová jako tanečnice, ale brzo se z ní vyklubala zpěvačka, která si podmanila nejen slovenské publikum. V Bratislavě prošla známými kapelami Ľuba Beláka či Braňa Hronce, než měla za zády svou vlastní doprovodnou s...

Z archivu...


Literatura

Škyťák cvičí draka – drak cvičí se Škyťákem

sky 200S draky to není vůbec jednoduché, dělají si, co si zamanou, poslouchají jen tehdy, když se na ně řve. Tedy podle dlouholeté vikingské praxe. Jenže Škyťák Šelmovská Štika III., následník trůnu a naděje celého kmene Chlupatých Chuligánů...

Divadlo

Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Velikonocni koncert200Proslulé pěvecké hvězdy, věhlasní hudebníci, monumentální orchestr i vynikající pěvecký sbor – to vše dohromady vytváří jedinečný Velikonoční koncert, který pro diváky připravuje Městské divadlo Brno.

...

Film

Zlobili by se řečtí bohové na film Hněv Titánů?

 Zlaté pravidlo Hollywoodu říká "Pokud byl film komerčně úspěšný, co nejdříve natočit jeho pokračování, bez ohledu na jeho kvality." A proto po dvou letech do našich kin dorazilo pokračování průměrného Souboje Titánů. První díl byl přijat značně kriticky, což producenty ve...