Jaroslav Čechura nahlíží za kulisy dávných událostí

Jaroslav Čechura nahlíží za kulisy dávných událostí

Tisk

Cechura perexRozvětvené čarodějnické procesy, zejména v 17. století zasahující katolické i protestantské lokality nejen v Evropě, ale také v zámoří, přitahovaly odjakživa pozornost. Zpravidla bývaly líčeny jako vzedmutí fanatismu, vedoucí ke smrtícímu pronásledování nevinných obětí, na nichž bylo mučením vynucováno přiznání. 

Rovněž na severomoravském Šumpersku - tehdy je ovšem obývalo německy mluvící obyvatelstvo - se rozhořely takové procesy. Táhly se po mnoho let (1678-1692) a vynášely jediný možný trest určený lidem usvědčeným z čarodějnictví: upálení (jen výjimečně posmrtné). Nejnověji se těmto událostem věnuje historik Jaroslav Čechura v knize Kronika jednoho šílenství, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad.

O Čechurových knihách jsme již několikrát psali:
Sedláci si dělají, co chtějí
Jak naši předkové smilnili v době temna
O lidech na schwarzenberských panstvích i způsobech hospodaření
Mikrosvěty jihočeského venkova: Bošilec 1600-1750

Opírají se pečlivě probádané archivní spisy, jejichž sdělení se mu podařilo poskládat do pestrého obrazu vzdálených staletí. Přiblížil nejen život a skutky urozené vrstvy, ale i těch nejprostších poddaných. Také v případě čarodějnických procesů prozkoumal dochované písemnosti, ostatně z výslechových protokolů hojně cituje. Otevírá tak před námi duchovní obzor lidí podle jeho názoru nejspíš přesvědčených, že skutečně provozují čarodějnické rejdy. Nazývá je sektou, která na severní Moravě působila možná po celé 17. století, než byla víceméně náhodně odhalena a zničena.

Čarodějnictví jako životní styl

Fenomén čarodějnictví nahlíží Čechura z různých úhlů. Přibližuje je takříkajíc zespoda, když vyjmenovává údajně užívané praktiky (účast na sabatu v oblasti Petrových kamenů, bezuzdné žranice prosycené sexem, smilnění s údajnými pekelníky, čarodějné masti, zneužívání hostií, ale také vražednické úklady). Uplatňuje také vhled řekněme seshora, z pohledu vyšetřovatelů, z nichž nejvýznamnější role připadla Bobligu z Edelstadtu, o němž se Čechura chystá vydat samostatnou publikaci. Snáší podrobnosti o nejvýznamnějších odsouzených z často vážených měšťanských rodin, nalezneme mezi nimi i kněze Kryštofa Aloise Lautnera, vězněného a vyšetřovaného déle než pět let, než svůj život skončil na hranici. A průběžně začleňuje do svého textu i vynaložené výdaje, které byly vedeny s překvapivou detailností.

Cechura 3

Čechura je přesvědčen, že přiznání, jen někdy vynucená při mučení, odpovídají realitě – že skutečně existovaly čarodějnické rejdy, jichž se aktivně zúčastňoval nejen Lautner, ale i další duchovní, že skutečně docházelo k sexuálním orgiím a vzývání zlých duchů, případně samého vládce temnot. Jistěže vylučuje jakékoli nadpřirozené jevy, ovšem domnívá se, že příslušníci čarodějnické sekty mohli být naprosto přesvědčení o všech rozměrech (i těch nadpřirozených) svého počínání - že třeba dokáží rozpoutat špatné počasí.

Na severní Moravě doopravdy řádila čarodějnická sekta?

Považuji takový předpoklad za příliš smělý. Že by si nikdo nikdy nevšiml podezřelých hromadných výprav, jichž se prý účastnili i kněží (!), na pověstné Petrovy kameny? Že by travičské počiny či dokonce vražednické úklady za použití foukaček byly pokaždé korunovány úspěchem? Jedovaté látky by musely být přimíchány do pokrmů či nápojů, případně by jimi musela být příslušná osoba zraněna, sotva působily pouhým nahodilým dotekem, třeba když z foukačky byla vystřelena „čarodějná“ kulička. Sedmnáctému století vévodila exaltovaná zbožnost. Je vůbec představitelné, aby se tak hromadně a okázale vyznávalo odpadlictví od Boha, když víra v něho prostupovala v každém okamžiku celý lidský život?

Cechura 1

I pověstní kacíři, také zhusta končící na popravišti, byli přesvědčeni, že jejich pojetí víry je jediné správné, a odcházeli na onen svět s přesvědčením, že jednají v souladu s Božím úradkem. Máme si snad představit, jak čarodějnice, které přiznávaly i pekelnické modlitby, umíraly s představou, že je Satan spasí? Spíše bych se přikláněl k bezbřehé pověrečnosti, blouznění a z dnešního pohledu naivním čarodějným praktikám (třeba potají uzmuté hostie měly mít kouzelnou sílu a pomáhat třeba při onemocnění dobytka – to ostatně byl spouštěcí okamžik všeho tragického dění).

Čechura dokazuje, že jako historik je zvyklý pracovat výhradně s písemnými materiály. Když se obírá Vávrovým filmem Kladivo na čarodějnice (1969), který popisované čarodějnické procesy sugestivně zobrazil, vychází výhradně ze scénáře k němu. Nepostihl, že rozhodující je působivost až výsledného audiovizuálního díla, v tomto případě navíc směřujícího k podobenství o soudních mechanismech schopných kohokoli přimět k doznání čehokoli – souvislost s nedávnými politickými procesy, který se v Československu odehrály, tu jasně prosvítala na povrch. Navíc pominul Kaplického románovou předlohu k filmu, která vychází z obšírného, byť toliko spřáteleným archivářem zprostředkovaného průzkumu starých listin.

Jak si žila předbělohorská šlechta

Druhá kniha, kterou Čechurovi Vyšehrad vydal, se nazývá Luxus na dluh? a autor v ní zkoumá zadlužení české šlechty zejména v předbělohorském období, tedy zhruba od poloviny 16. století. Nejprve čtenáře seznámí se skutečností, že aristokraté se mimo jiné zadlužovali i proto, že velké sumy peněz – zajisté s očekáváním odpovídající protislužby např. ve svěřených úřadech – půjčovali panovníkům. Probráni jsou tu Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Avšak šlechtě dluhy vznikaly i kvůli velkopanské reprezentaci, špatnému hospodaření, kdy výdaje převažovaly nad příjmy.

Čechura přibližuje dobové finanční poměry, všímá si i nižších společenských pater. Ukazuje vývoj mezd a dostupnost požitků, které si za ně bylo možné pořídit, shrnuje ceny různého zboží, zjišťuje, jaká byla hodnota poddanských nemovitostí. Také zkoumá výnosy šlechtických panství. A upozorňuje, že leckteří páni byli současně věřiteli i dlužníky – měli pohledávky u panovníka, ale sami také dlužili. Například posledním Rožmberkům (Vilému a Petru Vokovi) nejvíce půjčoval židovský peněžník Markus Meyzl. Dle dobových zvyklostí mohl požadovat mimořádně vysoký, vpravdě lichvářský úrok – kolem 25 %. Pokud jej nepožadoval (chybí o tom doklady), úročení mohlo probíhat jiným způsobem, třeba skrze přidání drahých kovů či klenotů.

Cechura 2

Zadlužení jako součást celoživotní existence

Převážná část knihy pojednává právě o zadlužených šlechtických rodech, z nichž některé dokonce vymřely (jmenovitě Rožmberkové, Smiřičtí, Pernštejnové či páni z Hradce), další postihly pobělohorské konfiskace (Švamberkové). Jedna z kapitol se věnuje proslulé katolické rodině, jak ji zosobnili Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic a Polyxena z Pernštejna, nejprve provdaná za Viléma z Rožmberka a po jeho smrti právě za Lobkovice. V předloženém souboru byli jediní, kteří se obohatili díky olbřímím majetkovým přesunům v pobělohorském období.

Luxus na dluh? je kniha převážně výčtová, čtenáře zahltí podrobné rekapitulace rostoucích, jen váhavě splácených závazků. Oceníme barevnou přílohu s portréty nejvýznamnějších aristokratů. Na ploše dvaceti a třiceti tiskových stran, které Čechura každému šlechtickému rodu věnuje, však lze jen stěží očekávat, že bychom se dočetli nějaké podrobnější povahopisné črty jednotlivých velmožů, nanejvýš si odneseme poznatek, že urozené pány zadluženost nijak zvlášť netrápila…

Jaroslav Čechura: Kronika jednoho šílenství. Čarodějnice na severní Moravě v 17. století
Vydalo nakladatelství Vyšehrad ve společnosti Albatros Media a.s., Praha 2023. 415 stran
Hodnocení: 80 %
www.ivysehrad.cz/tituly/84358301/kronika-jednoho-silenstvi/
Foto: kniha

Jaroslav Čechura: Luxus na dluh? Zadlužení české aristokracie v letech 1550-1650
Vydalo nakladatelství Vyšehrad ve společnosti Albatros Media a.s., Praha 2023. 312 stran + 8 stran barevných příloh
Hodnocení: 70 %
www.ivysehrad.cz/tituly/68121205/luxus-na-dluh/
Foto: kniha


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Autor Psí bible říká: „Zásadní je právo psa snažit se, učit se s radostí a uspět. A být pak i odměněn.“

psi bible200A taky bezpečí, jistota, láska a porozumění. Přátelství, důvěra. Poslušnost. Tak nějak si představujeme ideální vztah člověka a jeho psa. Dokud si psa opravdu nepořídíme a nezjistíme, že mnoho věcí je úplně jinak. Pokud ne úplně všechny. A my t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Hrady a zámky - sté výročí sarajevského atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu je pro rok 2014 jedním z centrálních témat

Hrady perexSté výročí sarajevského atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu, velkovévodu Františka Ferdinanda d´Este, je pro rok 2014 jedním z centrálních témat akcí, událostí a programů Národního památkového ústavu. Zahrnuje připomenutí vypuknutí prv...

Z archivu...


Literatura

Po Pobřežní cestě přichází Bouřlivé ticho

Bourlive ticho200Pobřežní cesta je kniha od Raynor Winnové, která vyšla loni v nakladatelství Kazda a letos je zde pokračování s názvem Bouřlivé ticho.

...

Divadlo

Divadelní hra „Spoutaný trávou“ zve děti i dospělé na originální loutky i stínohru

Spoutany travou 200Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny. Již toto úvodní motto nastiňuje charakter divadelní hry „Spout...

Film

Festival ANIFILM zveřejnil výběr soutěžních snímků a představuje svůj letošní vizuál

anifilm 2022 perexMezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne letos v Liberci od 10. do 15. května. Představí se to nejlepší i nejnovější z animované tvorby, přijede řada tvůrců i fanoušků animace. Nyní skončila práce výběrové komise a ...