Chrudimské Muzeum barokních soch zahajuje návštěvnickou sezónu

Chrudimské Muzeum barokních soch zahajuje návštěvnickou sezónu

Tisk

Muzeum chrudim perex Muzeum barokních soch, které působí v Chrudimi od roku 2011, se chystá zahájit další návštěvnickou sezónu. Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 1. dubna, kdy bude po celý den do muzea volný vstup, a v 17 hodin vyvrcholí koncertem Hniličkova smyčcového tria.

 


Muzeum, věnované východočeskému baroknímu sochařství, se nachází v bývalém kapucínském kostele sv. Josefa. Jeho exponáty tvoří přes čtyřicet soch zapůjčených městy a obcemi Pardubického a Královéhradeckého kraje. Návštěvníci zde mohou obdivovat mj. díla těchto východočeských sochařů: Matyáše Bernarda Brauna, Jana Pavla Čechpauera, Ignáce Rohrbacha, Jana Alberta Devotyho či Jiřího Františka Pacáka. Součástí expozice je i promítání krátkého filmu Kamenný příběh o historii Chrudimě, baroku a příběhu chrudimských sochařů.

Muzeum chrudim 1


Pro návštěvníky jsou po celý den připraveny volné i komentované prohlídky. Na děti čekají výtvarné dílničky a hry. Po koncertě Hniličkova smyčcového tria, na němž zazní skladby W.A. Mozarta, J.S. Bacha, Z. Kodalyho a dalších, slibují pořadatelé překvapení.


Hlavním magnetem celého programu je však představení nového muzejního přírůstku zrestaurovaného oltáře sv. Vojtěcha  farního kostela z Běstviny, který je dílem Ignáce z Rohrbacha. Oltář v komentované prohlídce představí jeho restaurátor Radek Šulc a historik umění doc. Pavel Panoch, Ph.D.

muzeum chrudim 2


Oltář vznikl před rokem 1723 a byl umístěn v kapli běstvinského zámku.  Po zrušení kaple byl v 60. či 70. letech minulého století přesunut do místního kostela. Tam se však nemohl uplatnit, neboť byl rozdělen na několik dílů a rozmístěn v různých částech kostela. Chrudim nechala oltář zrestaurovat za téměř 900.000 korun, protože byl v havarijním stavu kvůli působení vlhkosti a dřevokazného hmyzu. Oltář patří Římskokatolické farnosti Běstvina. Město jej má zapůjčený a opravilo ho na své náklady.

Muzeum chrudim


Zápůjčky tvoří velkou část expozice muzea. Patří mezi ně například sousoší Kalvárie od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa ze Slepotic. Vystavena je i socha svatého Jana Evangelisty v nadživotní velikosti od Ignáce Rohrbacha a vloni do muzea přibylo sedm plastik Pašijového cyklu Kristus před Pilátem.

Muzeum barokních soch Chrudim
Školní náměstí Chrudim
Otevřeno denně od 9 do 17 hodin, od 1. dubna do 31. října
www.mubaso.cz


Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rád utíkám do vnitřního světa, říká herec Petr Franěk

petr franek200Zatímco asi před třiceti lety ho viděl v dramatu Maryša v Městském divadle Zlín, kde představoval Francka, letos jsem viděl Petra Fraňka také v Maryši, ale v roli hospodského. Hru nastudovalo Divadla Radka Brzobohatého a já tak mohl po letec...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Alberto Vojtěch Frič: Fotografie aneb jak Frič poznával indiány

alberto vojtech fricUměleckoprůmyslové muzeum připravilo unikátní výstavu fotografií Alberto Vojtěcha Friče, kterého všichni jistě známe jako cestovatele po jižní Americe, vědce a spisovatele. Kurátor výstavy Jan Mlčoch na ve...


Literatura

Přečtěte si detektivku V temnotě

v temnote 200V březnu vydalo nakladatelství Cosmopolis druhý díl detektivní série Mikea Omera s forenzní psycholožkou Zoey Bentleyovou v hlavní roli. Detektivka V temnotě lehce navazuje na první díl, přesto se ale dá číst samostatně a jedná se o pohodové n...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Oui, šéfe! ... Práci šéfkuchaře nepodceňujme!

oui, sefe! daniel cohemNenáročná francouzská komedie „Oui, šéfe“ svým názvem příliš nesděluje. O co vůbec jde? Jenom z plakátu usoudíme, že asi půjde o gastronomi. Ano, seznámíme se sice se slavným šéfkuchařem Alexandrem Lagardem ...