Martin Procházka: „Kluci z Dymytry jsou strašně pohodoví“

Martin Procházka: „Kluci z Dymytry jsou strašně pohodoví“

Tisk

martin prochazka 200Jaké je jezdit celou tour s Dymytry a dělat jim neoficiálního fotografa? Jak se k tomu může člověk dostat? To vše a mnohem víc nám pověděl Martin Procházka, který má vášeň a cit pro focení i rockovou muziku jednoduše v genech. Posuďte sami a přečtěte si tento rozhovor.

 

Martine, jsi neoficiálním fotografem skupiny Dymytry.  Pověz nám, jak se k tomu osmnáctiletý kluk jako ty dostane? A proč zrovna Dymytry?

Poprvé jsem o Dymytry dozvěděl v 16 letech, když mi o nich řekla kamarádka. Pustil jsem si pár písniček a dost se mi to líbilo, tak jsem je pustil i tátoj a po pár týdnech už jsme byli na koncertě. Už nějakou dobu předtím jsme jezdili s jednou zábavovou kapelou. Točili jsme pro ně videa a já fotil. Tak jsem si samozřejmě neodpustil vzit si foťák i na Dymytry. Táta s mamkou se na koncertě seznámili s prodavačkou jejich oblečení Věrčou a ta nás pak seznámila se zbytkem kapely. No a na menším festivalu v Hořepníku u Pelhřimova jsme se dohodli s kapelou,  že začneme provozovat kanál Dymytryrodinaoffical na Youtube.

martin prochazka


Jak velký krok je k oficiálnímu fotografovi této skupiny? Měl bys o to zájem?

Zájem to bych opravdu měl. Ale je tu i spousta jiných, zkušenějších a šikovnějších fotografů, takže i kdyby se mi toto mělo někdy splnit, čeká mě ještě hodně dlouhá cesta a hodně vyfocených fotografií. Ale zatím mi vyhovuje i toto. Díky focení pro Dymytry jsem poznal spoustu skvělých lidí a dostal jsem se do společnosti, která je například mým vrstevníkům úplně cizí.
 
Pojďme si povídat o Dymytry. Můžeš nám prozradit něco ze zákulisí? Určitě s nimi trávíš hodně času. Jací jsou Dymytry? Jste dobří kamarádi?

Kluci z Dymytry jsou strašně pohodoví. Popovídáte si s nima i o úplně normálních věcech. Hlavně se mi líbí jejich smysl pro humor, člověk se s nimi nenudí.


Mluví ti hodně do focení? Nebo nechávají si schválně něco zaznamenat nebo radí, na co se máš zaměřit?

U focení mi nechávají naprostou volnost. Můžu si dělat co chci a jak chci. Tak to mám rád.

martin prochazka dymytry


Pokud se nemýlím, tak jezdíš celé turné nebo alespoň jeho velkou část. Jaké to je fotit na každé štaci a přicházet stále s originálními snímky? Kolik fotografií přibližně nafotíš za jeden koncert?

Ne vždy se zadaří příjít s něčím originálním, ale to je si myslím úplně normální. Za koncert nafotím 300-400 fotografií jak kdy. Z toho pak musím vybrat jen pár nejlepších a zveřejnit. Je to práce na několik hodin, člověka to musí bavit.


A je nějaká historka nebo věc, která tě v rámci fotografování a celkově objíždění koncertů překvapila? Něco, co jsi opravdu nečekal?

No tak jedna opravdu vtipná historka by tu byla. V Lidči u Vsetína jsme byli na takovém menším festivale, kde Dymytry hráli. No a jelikož bylo hodně času tak jsme si s klukama šli zahrát fotbal na hřiště, které bylo hned vedle. Když už jsme chtěli končit, tak při rozhodujícím golu na mě běžel s míčem Protheus. Já se rozběhl proti němu, sklouzla se mi noha a kopnul jsem ho tvrdě do kolena. Poté Protheus odbelhal ze hřiště se slovy „Ty vrahu!!“ Do teď si na to občas vzpomene a to jsme mu na omluvu darovali flašku vína. Myslím, že mi to nikdy nezapomene.


A jsou nějaká místa, kam jezdíš opravdu rád? Kde víš se stoprocentní jistotou, že tam pořídíš skvělé fotky?

Rád se vracím ůplně všude, ale opravdu nejradši mám letní festivaly, konkrétně Magmafest v Jihlavě, The legends rockfest v Hořicích a spousta dalších. Na venkovních festivalech se mi fotí skvěle.   


Co je pro tebe ve tvé práci největší pochvalou? Jaké máš pocity, když zveřejňuješ nový materiál?

Největší pochvalou je pro mě prostá pochvala od kohokoliv. Jaké mám pocity? Jsem rád, že mám za sebou další kus práce, kterou jsem dotáhnul až do konce.

martin prochazka dymytry2


Kdy jsi začal s fotografováním a čím tě fascinovalo a nadchlo? Určitě tě hodně podporují i rodiče, je to tak? Učil ses od nich?

Se samotným focením jsem začal ve 13 letech, kdy mě kamarádka poprosila, jestli bych jí nevyfotil. Focení mě fascinovalo hlavně svojí propracovaností a nekonečnými možnostmi. Rodiče mě podporují to ano, hlavně po stránce finanční, jinak s fotoaparátem a se vším okolo se učím sám. Samozřejmě se snažím zjišťovat, co se lidem líbí a co ne a snažím se tím řídit.


Máš, co se týče fotografování, nějaké vzory? Nebo někoho, kdo tě inspiruje?

To mám. Jedním z nich je fotograf Formule 1 Jiří Křenek. Dalšími jsou páni fotografové, se kterými se setkávám na koncertech. Hlavně páni Mirek Valenta, Jan Švanda a Josef Beník.


Na závěr se zeptám, co je tvůj fotografický sen? Kde se vidíš za deset let? Chceš se stále věnovat reportážní fotografii nebo tě to táhne i jiným směrem?

Mým snem je fotit velké koncerty, v arénách, vyhlášených sálech a tak dále.


Děkuji za rozhovor a přeji mnoho krásných snímků!


Zdroj foto: archiv Martina Procházky
Více informací a fotek: www.facebook.com/MartinProchazkaPhotography a http://prochyfoto-video.blog.cz/

( 3 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Karla Kubíková: „Během psaní Hájovny jsem byla Lindou, ženou pod zámkem.“

karla kubikova 200Karla Kubíková žije ve středních Čechách a svůj profesní život strávila ve školství. Vydala knihy Rafanda (2007) a Samoživitelka (2008). V roce 2009 získala první místo v soutěži RWE za nerealizovaný TV scénář Dvě Františky. Zúčastnil...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Petr Martinák: To, že jsem nemohl být se svými dětmi, mě málem zabilo, teď už jsem opět šťastný

Martinak 200Petr Martinák, skvělý imitátor, herec, který na nějaký čas zmizel z televizních obrazovek i z povědomí diváků se pomalu vrací na pódia, odráží se ode dna a cítí se znovu šťastný. O tom, co ho potkalo a jak se s tím vypořádal hovoří na následují...


Literatura

Anketa SUK – Čteme všichni letos po dvacáté

 alt 4. duben 2012 patřil knihám. Večer jsme mohli sledovat v přímém přenosu předávání cen Magnesia Litera, ale již dopoledne se vyhlašovaly ceny soutěže o nejoblíbenější knihy pro děti „SUK – Čteme všichni 2011“. Sál Boženy Němcové na Str...

Divadlo

JAMU udělí čestný doktorát nejhranějšímu norskému dramatikovi Jonu Fossemu

fosse 200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění obdrží přední světový dramatik Jon Fosse. Mimořádný akt se uskuteční 15. května v Divadle na Orlí. Slavnostní zasedání Umělecké rady JAMU začne v 11 hodin a proslulý norský spisovatel, básník, prozai...

Film

Fliegauf naznačuje, odkud vane vítr

je to jen vitrI takový bývá úděl umělce! Zatímco film maďarského autora Bence Fliegaufa získává uznání od festivalových porot (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně) i lidsko-právních organizací (cena Amnesty International Film, Peace Film ...