Sestry – minulost a přítomnost se propojují
Banner

Sestry – minulost a přítomnost se propojují

Email Tisk

 

sestryPříběh začíná roku 1993 v květnu, kdy jsou na břehu jezera nalezeny dvě zavražděné mladé dívky. Jsou přivázány ke stromu silnými provazy, oblečené do šatů k prvnímu svatému přijímání a jedné z nich visí na krku dřevěný křížek. Obě plavovlasé a stejného věku, avšak jedna má tvář zmlácenou k nepoznání.

 

 

Martin Servaz, začínající policista, se účastní vyšetřování a je to jeho první velký případ. Jelikož si dívky jsou podobné, vychází policie z myšlenky, že by mohlo jít o sestry. Začnou vyšetřovat nejbližší okolí místa činu, což jsou studentské koleje, kde brzy zjistí identitu obou dívek. Jedna z nich má v pokoji knihu autora Erika Langa jménem Dívka od svatého přijímání, jejíž obálka znázorňuje dívku v bílých šatech. Lang jako spisovatel je právě ve svých knihách známý brutálními a často i zvrácenými scénami, ponurou atmosférou a nešťastnými konci. Vyšetřování nabere spád, když se prokáže, že Lang obě dívky znal - dokonce i osobně a několik let si dopisovali. Policejní tým společně se Servazem vezme Langa do vazby a snaží se z něj dostat přiznání k vraždě dívek. Jejich snažení vyjde naprázdno, protože se během vazby k činu přizná někdo jiný, kdo své přiznání doplní sebevraždou. A tímto je pro tentokrát případ uzavřený.

Po dvaceti pěti letech je Servaz, už jako vedoucí svého týmu, přivolán k záhadnému úmrtí ženy. Ženy, kterou není nikdo jiný, než manželka spisovatele Erika Langa. Servaz se tedy s Langem setkává již podruhé a to ho donutí rozpomenout si na mrtvé dívky. Mohou oba tyto případy spolu souviset? A je jejich společným jmenovatelem teď už slavný autor? Co když se před lety k vraždě nepřiznal samotný vrah, ale někdo jiný?

Bernard Minnier je mezi čtenáři detektivek už proslulý pojem, ale já se s ním setkala poprvé až s touto knihou. Nutno podotknout, že jeho styl psaní je opravdu můj šálek kávy. Ačkoliv jsem předchozí knihy nečetla, s hlavní postavou jsem se sžila celkem rychle. Děj knihy plyne celkem poklidně – ale ne nezáživně. Nejsou v něm nějaké dechberoucí zvraty, ty si autor nechává až na konec. Popravdě už jsem byla skoro na konci knihy a stále jsem nevěděla, kdo je vrah ani jak to celé skončí. Ovšem ke konci kniha nabrala takový zvrat, že jsem ji dočetla najednou. Takže jsem si autora přidala do, už teď nekonečně dlouhého, seznamu knih k přečtení a těším se, až se pustím do jeho prvotiny Mráz.

O autorovi:

Bernard Minier je francouzský autor narozen 26. 8. 1960 v městě Beziérs v Pyrenejích. Není tedy divu, že do oblasti Pyrenejí zasadil děj svých krimi thrillerů, s hlavní postavou detektiva Martina Servaze. První kniha, která celou sérii odstartovala, byla Mráz – vydaná u nás v roce 2015 (francouzské vydání v roce 2011), následovalo pokračování Kruh (české vydání 2015, francouzské vydání 2012), dále Tma (české vydání 2016, francouzské 2014) a Noc (české vydání 2018, francouzské 2017) a zatím poslední díl Sestry (české vydání 2019, francouzské 2018).

Jedinou autorovou knihou, která není spjatá s touto sérií, je Zkurvenej příběh (české vydání 2017, francouzské 2015) taktéž ovšem kriminální příběh sledující šestnáctiletého Henryho, jehož přítelkyně byla zavražděna a on se okamžitě stává hlavním podezřelým. Než Bernard Minier debutoval svou první knihou, pracoval jako celní úředník. Dnes žije poblíž Paříže s manželkou a dvěma dětmi.

Ukázka z knihy:

Zadržel dech. Opatrně posunul ostatní knihy a román vytáhl. Jako kdyby manipuloval s velmi starým dílem, jako kdyby se tyto knihy a stránky měly rozplynout v prach. Zahleděl se na obálku. Byla na ní fotografie mladé dívky stojící naboso mezi sedmikráskami u velkého stromu, buď topolu, nebo osiky. Byla oblečená v bílém. Jako nevěsta. Nebo jako dívka jdoucí k prvnímu svatému přijímání. Její bílé šaty tvořily od pasu dolů svislé záhyby. Podobaly se vrásnění na kmeni stromu. Na hrudi jí visela šňůrka s velkým dřevěným křížkem.

Kniha se jmenovala Dívka od svatého přijímání. Napsal ji jistý Erik Lang. Servaz se zamračil. Co to znamená? Měl sucho v ústech. Otevřel knihu a hledal rok prvního vydání. 1985. Znovu se podíval na poličku. Nacházely se tam ještě tři knihy od Erika Langa. O co tady jde? Nejdříve dvě mrtvá těla oblečená v šatech k prvnímu svatému přijímání, a teď tohle. Co to znamenalo?

Název: Sestry
Autor: Bernard Minier
Překlad: Jiří Žák
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 423
Vydalo nakladatelství: NAKLADATELSTVÍ XYZ ve společnosti s Albatros Media a. s.
Hodnocení: 90 %

sestry

Foto: Lenka KališováSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Dialóg či monológ umenia?


umeni bez revoluci 200Intentio operis, intentio auctoris a intentio lectoris – Radek Horáček sa vo svojej odbornej publikácii venuje fenoménu vnemu umeleckého diela, z ktorých si vyberá diela súčasných umelcov, ale vedie nás k nim, ako inak, ...


Literatura

Detektivka z anglického venkova: Bláto a mršiny od Ann Granger

Blato a mrsiny perexV únoru představilo nakladatelství Moba nový literární přírůstek v našich končinách oblíbené Ann Grangerové, tentokráte detektivní román s poněkud depresivním názvem Bláto a mršiny. Zavítáme na anglický venkov a budeme vyšet...

Divadlo

Divadlo na cucky úspěšně kolaudovalo

dncS přispěním veřejnosti a celé řady sponzorů se podařilo olomoucké obecně prospěšné společnosti DW7 vybudovat v centru města novou uměleckou scénu. Stavební práce v růžovém domě s číslem 42 jsou dokončeny, dnes proběhla kolaudace a v nejbližších ...

Film

VELKOLEPÁ AUDIOVIZUÁLNÍ SHOW TITANIC LIVE ZAHÁJÍ V PRAZE SVOJI EVROPSKOU PLAVBU

Titanic 200Titanic – jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů v historii kinematografie a neméně úspěšná hudba z toho snímku ožijí společně ve strhující audiovizuální show “Titanic Live”, která zamíří ze světové premiéry v lo...