Nejen e-čtečky, ale i tablety a počítače jsou v oblibě pro čtení knih

Nejen e-čtečky, ale i tablety a počítače jsou v oblibě pro čtení knih

Tisk

KOYAANISQATSI 200Ani knihy neunikly moderním technologiím; oproti minulosti jsou čím dál více propojované třeba s chytrou elektronikou. Technologický pokrok několika posledních let rozšířil možnosti, jak jak si svou oblíbenou knihu přečíst.

 

Zejména o elektronických čtečkách knih se při jejich uvedení na trh mluvilo jako o revoluci ve čtení. Nicméně podle obchodníků, prodeje elektronických čteček zatím tato očekávání nenaplnily; v poslední době spíše stagnují, i když mohou mít díky svým výhodám, jako je třeba delší výdrž baterie, nebo technologie pro lepší čitelnost na slunci u uživatelů zabodovat.

Velkou konkurencí jsou pro e-čtečky představují zejména tablety, případně i chytré telefony s větším displejem, které mohou být cenově dostupnější. Předností takovýchto zařízení je i jejich multifunkčnost, zejména možnost být on-line. Myšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971. Nejprve se tyto technologie zaměřovaly především na obory, související s počítači. V roce 2004 se objevila první čtečka využívající  elektronický papír.

E- Knihy – výhody 

Šetří místo; Čtenář může měnit velikost a druh písma;  E-knihy lze číst i při slabém osvětlení; S E-book readerem se manipuluje snáze než s tištěnou knihou; Na displeji je zobrazena vždy jen jedna stránka, takže čtenář má dokonalý přehled. Odpadají časté problémy se špatnou čitelností u hřbetu knihy; Lze jednoduše vytvářet kopie knihy v libovolném množství; E-knihy se snadno zálohují a skladují; Elektronické knihy jsou snadno dostupné na internetu a nejsou

E – Knihy – Nevýhody

E-kniha vyžaduje ke čtení další zařízení (čtečka, chytrý mobil, tablet, nebo počítač); Každý typ aplikace nebo zařízení pro čtení e-knih má od výrobce podporu jiných formátů e-knih;  Problémem bývá nemožnost uspokojivého přizpůsobení zobrazení obsahu malému displeji; E-Knihu nelze kvůli přísným licenčním podmínkám dále prodat, půjčit (až na omezené výjimečné případy), odkázat,  nebo darovat.

Tablet, nebo čtečku?

Dnešní doba přeje elektronickým hračkám; ty zasahují do oblastí, ve kterých bychom je ještě před několika lety nečekali. Jedním z těchto odvětví je čtení. Čím dál méně potkáváme na veřejnosti lidi s papírovou knihou a naopak přibývá elektronických čteček a tabletů. Který z obou přístrojů je  vhodnější? Obecně lze říci, že tablet je vhodný na hraní či práci a čtečka na čtení.

Tablet je velmi univerzální zařízení, se kterým můžeme brouzdat internetem, sledovat video, vyřizovat elektronickou poštu a jednoduše si do něj nainstalujeme jakékoli aplikace. Elektronickou knihu si můžeme přečíst i na tabletu.

Čtečky elektronických knih jsou na druhou stranu do značné míry jednoúčelová zařízení, většinou  s černobílým displejem, který používá speciální technologii, kterou nazýváme „elektronický papír“. Výhodu elektronických čteček s displejem, který používá „elektronický papír“, pozná každý uživatel, když si bude chtít přečíst svoji knihu v elektronické podobě na přímém slunci nebo v jiném hodně osvětleném prostředí. Text je totiž stejně dobře viditelný, jako v knížce na papíře za všech okolností. Naopak uživatelé univerzálních přístrojů, jako jsou tablety nebo čtečky s LCD displejem si toho na přímém slunci moc nepřečtou. Navíc, pokud budete dlouhodobě číst knihu na tabletu, budete si kazit oči. Další výhodou čteček je výdrž baterie. Na jedno nabití vydrží čtečka až měsíc intenzivního čtení. Výrobci čteček přicházejí v poslední době s inovacemi, jako je možnost podsvícení displeje pro večerní čtení nebo barevný elektronický papír. Podsvícení je přitom na čtečkách řešeno pro oči šetrným způsobem.

podle podkladů Expert Elektro, www.expert.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Divadelní svět má tendenci poměrně dobře kopírovat celkové nastavení společnosti

Janka Ryšánek S. Janka Ryšánek Schmiedtová doposud autorsky a režijně pracovala na více než šedesáti inscenacích po celém Česku a Slovensku. Mimo jiné i na projektech "Divadlo v socialní akci" s lidmi z náhradní rodinné péče a s matkami samoživitelkami. Je šéfredaktorkou časopisu ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Stíny minulosti: Iveta Svobodová má dar zaujmout

stiny perexIveta Svobodová má dar zaujmout. Stíny minulosti z cyklu Příběhy emeritního poldy jsou knihou napsanou přesně pro tu náladu, kdy se člověku nic nechce a nejraději by zalezl do postele s knížkou. A tohle je jedna z knih, která vám udě...


Literatura

Rozpad civilizačních základů pod rouškou Tmy

Tma perexSci-fi nepatří mezi literární žánry, které často a s nadšením vyhledávám. Přesto jsem po románu Tma z pera Ondřeje Neffa sáhla a nechala se pohltit světem, který je zahalen temnotou....

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém...