Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Tisk

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém kině Kotva týden čínského filmu a opravdu to bylo „tak trochu jiné.“

Kdo se nesoustředí jen na filmy ze západní produkce, možná ví, že čínské filmy bývají velmi často soustředěné na legendy této nejlidnatější země světa. Divákovi se tak naskýtá velké množství akčních a nemálo i bojových až krvavých scén. Týden čínských filmů ovšem nabídl možnost zhlédnout i něco, na co nejsme zvyklí.

Kino kotva společně s V – studio, s.r.o. a Velvyslanectvím ČLR připravilo ke zhlédnutí pět filmů během pěti dní. Šlo o filmy: Jen my víme kde (režie Xu Jinglei), Tygr a drak: Meč osudu (režie: Woo-Ping Yuen), Lov na příšery (režie: Raman Hui), Kniha lásky (režie: Xiao Lu Xue) a Dobytí tygří hory (režie: Hark Tsui).

Některé ze zmiňovaných, například Tygr a drak: Meč osudu, jsou pokračováním předchozího filmu. Ten se ve výběru zrovna řadí mezi ty akčnější. Protože jsem ale byl pouze na filmu Kniha lásky, budu hodnotit ten.
Tedy nevím, jestli může být řeč o klasickém hodnocení. Hodnotit asijský film, když je člověk zvyklý hlavně na západní styl filmů, by bylo poněkud „unfér.“ Co však mohu, je popsat děj, jeho zpracování a dovolit si srovnání.
Snímek je, jak tvůrci uvádějí, poctou knize Charing cross road č. 84 spisovatelky Helene Hanff. Jak už napovídá titulek článku, jde o opravdu tak trochu jinou lásku. Mladá gamblerka přestává zvládat svůj život s hazardem a o něco staršího realitního makléře přestává bavit bydlet každý den v jiném domě, který zrovna prodává. Oba dva narazí na zmiňovanou knihu, na kterou se naštvou a pošlou ji na adresu, kde se její příběh odehrává.
Když jim ale po několika dnech přijde ta samá kniha, jen v jiném vydání, začínají si psát. Oba dva zjistí, že ten druhý je Číňan a že každý řeší své problémy. Stejně jako je tomu v příběhu v knize, začnou si tihle dva dopisovat, i když on žije v Kalifornii a ona v Číně. Tolik k tomu, co ještě můžu prozradit a nenapsat příliš spoilerů.

finding-mr-right

Stejně jako je příběh o lásce, která nevznikla běžným způsobem, je i zpracování „tak trochu jiné,“ nezvyklé, chcete-li. Ve filmu můžeme vidět spoustu skoků dějem, nesrovnalostí a hlavně i triků a scén, které západní divák nemusí hned pochopit. Potkáváme poměrně hodně postav, které ale ve filmu zastávají svou funkci, a i když některé z nich vidíme jen nepatrný zlomek filmu, pořád do něj zapadají.

Oproti filmům, které známe, je výprava sice nezvyklá, ale příjemná. Než pochopíme styl vyprávění, možná se v příběhu na chvíli ztratíme. Postupem času se ale vše zlepšuje a my si v klidu můžeme užít film. Během děje se podíváme jak do čínského a amerického velkoměsta, tak i do čínské přírody, ale i do Londýna. Zajímavostí je, když si postavy ve filmu povídají různými nářečími, kterým ostatní postavy nerozumí. Divák si až do té doby myslí, že všichni mluví pouze čínsky (kromě angličtiny, která také zazní) a najednou zjistí, že právě slyšel Kantonštinu.

Bohužel jsem nikde na českých stránkách nenašel hodnocení tohoto snímku, ale já sám ho doporučuji. Pokud se vám ovšem podaří ho najít ke zhlédnutí, existuje totiž další film se stejným jménem. Najít byste ho mohli pod jeho původním názvem: Beijing you shang: Xiatu 2 (EN: Finding Mr. right 2). Nemyslete si ale, že je to pokračování, jde o úplně jiný příběh o lásce, než jeho předchozí, jen se stejnými herci a stejným režisérem. Jedinou věcí, kterou mohu s klidným srdcem a nepříliš velkou znalostí asijských filmů vytknout, je délka filmu. Ta totiž čítá 132 minut. Na romantický film sice trochu hodně, ale aspoň je toho využito k vysvětlení celého příběhu.

Režie: Xiaolu Xue
Scénář: Mia Jiao, Xiaolu Xue
Produkce: Wiliam Kong
Herci: Wei Tang, Xiubo Wu, Zhihong Liu, Paul Chun, Yi Lu
Hudba: Peter Kam
Zahraniční hodnocení: 6,4/10


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na dobré přátele by člověk neměl zapomínat, říká Robert Rohál

robert perex1Nejen dramaturgii divadelního předplatného, ale také koncertů či besed má od letošního května v Domě kultury v Kroměříži na starosti Robert Rohál. Jako programový pracovník se také spolupodílí na dalších akcích a festivalech. Kultura mu v...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

La Grande Bellezza

grande200Pri sledovaní filmu som sa stále vracala k novšiemu Sorrentinovmu filmu Mladosť, ktorý som videla ešte pred Veľkou nádherou. Nedalo mi to, navzájom ich neporovnávať a nehľadať medzi nimi paralely. Zatiaľ čo Mladosť na mňa pôsobila viac európsky (niel...


Literatura

Dům panenek děsí čtenáře

Dům panenekDům panenek je napínavý thriller, při jehož čtení vám bude běhat mráz po zádech. Mezinárodní bestseller je hlubokým ponorem do nemilosrdného Švédska, obchodování s lidmi a erotického průmyslu, ale také příběhem nehynoucího přátelství...

Divadlo

Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

vesele panicky windsorskeŘíká se, že hru Veselé paničky windsorské si u Shakespeara objednala přímo královna Alžběta. V představení Jindřich IV. se jí totiž zalíbila postava rytíře Jana Falstaffa a chtěla h...

Film

Robotická figurka sjednává pořádek

altRobocop je člověk, který byl po těžkém zranění voperován do úplně nového mechanického těla. Při té příležitosti z něj udělali kulkámvzdorného, disciplinovaného… perfektního policistu, který jezdí ulicemi a zajišťuje zákon a pořádek.