Relaxace – brána k uvolnění těla i ducha

Relaxace – brána k uvolnění těla i ducha

Tisk

relaxace perex 200 1Na pultech knihkupectví se objevila další z řady knih zaměřujících se na relaxační techniky. Téma je to velmi vyhledávané, relaxaci člověk potřebuje v dnešním hektickém světě stále častěji jako svépomoc při tělesném i duševním přetlaku. Schopnost relaxovat je důležitá pro náš zdravý životní styl. Proto jsem se s chutí začetla do knihy Relaxační techniky pro tělo, dech a mysl spoluautorů Vojtěcha Černého a Kateřiny GrofovéOba se po dlouhou dobu danou problematikou zabývají a využívají ji ve své praxi psychologů. Očekávala jsem proto zajímavé inspirativní čtení. Kniha slibovala desítky cvičení, která nám pomohou načerpat sílu v práci, doma i v přírodě. Bonusem navíc měla být audionahrávka na přiloženém CD.


Po přečtení celé knížky musím přiznat, že jsem trochu zklamaná. Knížka připomíná stylem spíše skripta nebo studijní materiál k nějakému kurzu relaxace s nedostatečně provedenou jazykovou korekturou. V textu se objevuje řada gramatických i stylistických chyb. Rovněž obsahově se nejedná o špičkový text, jaký bych od renomovaného terapeuta, lektora a kouče očekávala.

Autoři podávají letmý přehled relaxačních technik využívajících práci s tělem (Schultzův autogenní trénink, Jacobsonova progresivní relaxace, jóga, Kum Nye, Čchi-kung, Tai-či, Alexandrova technika), práci s dechem (dechová cvičení, vědomé dýchání, pránajáma) a práci s myslí/vědomím (meditace, všímavost, vizualizace, afirmace/autosugesce), kde se vždy v jediném krátkém odstavci pokouší zachytit podstatu dané relaxační techniky. V tom spatřuji problém: na tak malém prostoru je velkým uměním shrnout zásady mnohdy rozsáhlých a složitých terapeutických konceptů. Na závěr knihy sice uvádějí seznam použité a doporučené literatury, kde si zájemce může postrádané informace dohledat, ale přesto bych uvítala podrobnější a více fundovaný pohled na podstatu jednotlivých přístupů k relaxaci a meditacím. Laikům by se tak více ozřejmil autorský výběr relaxačních technik a způsob jejich použití. Mám zkrátka pocit informačního chaosu, což se s cílem autorů, tj. získáním uvolněného, relaxovaného stavu, příliš neshoduje.

relaxace text

Abych však jen nekritizovala: líbí se mi civilní hlas Vojtěcha Černého na audionahrávce vzbuzující důvěru. A je pravda, že jednotlivá kratší i delší cvičení lze opravdu využít jak doma, tak v kanceláři (v open space to asi bude problematičtější, o továrnách nemluvě). Také oceňuji samotný nápad autorů publikovat osvědčená cvičení (byť některá chronicky známá), která ve své praxi používají. Mohou totiž inspirovat své čtenáře k práci na sobě samých a získání uvolněného stavu coby své vlastní přirozenosti, což by se v dnešní neklidné době skutečně mohlo hodit.

Relaxační techniky pro tělo, dech a mysl

Hodnocení: 60 %
Autor: Vojtěch Černý, Kateřina Grofová
Žánr: populárně naučná literatura
Nakladatelství: Edika (Albatros Media a.s.)
Rok vydání: 2015
Počet stran: 115


Zdroj foto: albatrosmedia.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Porotkyně Diana Mórová: „Aj keď som kritická, budem taká, aby som nikoho neurazila.“

Talent rozhovor 200Přinášíme vám rozhovor s dlouholetou tváří TV JOJ Dianou Mórovou, kterou v těchto dnech můžete vídat v Televizi Prima. Je totiž novou porotkyní v soutěži Česko Slovensko má talent. Kromě herectví je známá také z různých zábavných sh...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Pro nás těžce představitelná čínská realita

dokonaly policejni stat200V nakladatelství Universum (Euromedia Group) vyšla kniha Dokonalý policejní stát s podtitulem Čínská digitální totalita a Výprava do děsivé budoucnosti, kde jsou lidé pod neustálým dohledem.


Literatura

Nejpodceňovanější autor thrilleru a jeho Ďábel si počká

dabel si pocka200Po více než roce jsme se dočkali druhého dílu vyprávění o odvážné policistce Ludivine Vanckerové od francouzského autora Maxima Chattama. Bichle Ďábel si počká vyšla v dubnu u nakladatelství Metafora tentokrát ve svých úvahách o kořen...

Divadlo

Parchant v klobouku, víc než „konverzačka“ v BuranTeatru v Brně

BT 2Už je to skoro zvyk. Profesionální divadelní soubor, kterému se říká Burani uvádí na jevišti pravidelně nové, často provokující díla ze světového repertoáru. Tak i divadelní hra pro pět herců, Parchant v klobouku, má zde českou premiéru.

...

Film

Lze vůbec nalézt cestu z beznaděje?

Cesta ven perexRoku 1971 se poprvé uskutečnil Mezinárodní romský sjezd, který doporučil, aby namísto prý urážlivého termínu „cikáni“ bylo přijato pojmenování „Romové“. Takže bělošská majorita – aspoň v oficiální rovině – přešla na politicky korektní v...