Homunkulus, dílo které stvořil Jan Fic

Homunkulus, dílo které stvořil Jan Fic

Tisk

homunkulus200Blues je krev, která proudí v žilách kytaristy, zpěváka a autora Jana Fice. Novinka nazvaná Homunkulus dovršuje triptych sólových alb originálního písničkáře a na předchozí Město(2018) a Potom(2020) tematicky navazuje. Hledání identity osobnosti v současném světě stejně jako hudba na tomto albu jde na dřeň. Homunkulus Jan Fic na albu nabízí svou tvorbu syrovou a obnaženou až na kost.

Na předchozím albu Potom spolupracoval Jan Fic s Martinem Kyšperským, který ovlivnil celou nahrávku hlavně jako producent. Současná nahrávka je v tomto směru daleko syrovější a i přes bluesrockové vypalovačky jako je třeba skladba Barák, i daleko intimnější. Jan Fic přiznává, že je opět sebereflexí. „Tohle album je teda hlavně o lidství v různých podobách, a taky o snaze nebýt jen uměle vykonstruovanou pseudobytostí, homunkulem, ale skutečným člověkem se vší nepolapitelnou krásou nejednoznačnosti, která k životu patří.“ Nahrávalo se ve Studiu Indies pod dohledem Dušana Součka. Spolu s Janem Ficem, který je autorem všech skladeb, hrají na albu v několika písních na klávesové nástroje Radovan Kramář a na baskytaru Luboš Pecina, se kterými Fic dlouhodobě spolupracuje v různých oblastech. V jedné z písní pak hostuje zpěvačka Lubica Christophory.

„Kamarád mi kdysi řekl takovou úvahu. Prý když se člověk narodí, má v sobě nekonečně mnoho osobností a může být, čímkoliv chce,“ zamýšlí se Jan Fic nad vznikem alba. „Postupně ale různý osobnosti chtě nechtě umírají, další člověk záměrně zabije, aby mohl upřednostnit ty, který jsou pro něj důležitější. Vybere si povolání, stane se třeba rodičem, kvůli tomu se zase vzdá nějakýho koníčku a tak dále. Nakonec člověku zbyde jedna poslední osobnost. Když zemře i ta, člověk odejde s ní. Moje předchozí alba byly hlavě o hledání sebe sama a zkoušení různých rolí. Na téhle desce se myšlenkově i hudebně vracím k jádru, přesně podle té úvahy.Odhazuju všechno přebytečný a zůstávám jenom člověkem, a stejně tak hudba zůstává syrová a obnažená až na kost. Nehledám dokonalost, ale snažím se spíš zachytit autenticitu aktuálního rozpoložení v daným okamžiku.“

homunkulus-front

Bio JAN FIC

Jan Fic (nar. 1990) pochází z Rybníků na Znojemsku, ale od maturity se pohybuje v Brně. Ve třinácti letech propadl kouzlu blues a o pár let později začal experimentovat s výrobou vlastních bluesových hudebních nástrojů. Dnes má vlastní značku ručně vyráběných kytar a drnkacích nástrojů (RedBird Instruments). V letech 2011-2019 vedl brněnskou bluesovou kapelu The Weathermakers, kterou dovedl např. do finále mezinárodní soutěže Blues Aperitiv nebo celostátního finále Porty. Stojí také za vznikem recesistické ultratrampské kapely The Honzíci. V roce 2018 vydal sólový debut Město, který se setkal s velmi pozitivním ohlasem u posluchačů i odborné veřejnosti. Od roku 2020 je držitelem ceny Za krásu slova, kterou každoročně uděluje rádio Proglas.

homonuklus2

Umělec: Jan Fic
Album: Homunkulus
Datum vydání: 14.04.2023 / label: Indies Scope

Více informací:

Multilink: https://orcd.co/homunkulus
Indies Scope: https://www.indies.eu/alba/6327/homunkulus/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

oparty 200Od pátku 25. února představuje ve foyer v Domě kultury v Kroměříži svou tvorbu bohumínský výtvarník Pavel Oparty. Jeho výstava nese název Melodie barev a přináší kromě obrazů také umělecké fotografie a digitální grafiku. Kroměřížská výstava tohoto kr...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Křik: Vydařený thriller z psychiatrické léčebny

krik perNakladatelství Albatros představuje výjimečný thriller Nicolase Beugleta z prostředí psychiatrické léčebny. Příběh je inspirovaný skutečnou událostí z období studené války a zavede vás do pokoje jednoho z pacientů, ke kterému jsou v noci přivoláni po...

Divadlo

Roztočené Šivovo kolo života
ImageV neděli 29. 1. v pražském divadle ABC se odehrála premiéra výjimečného a originálního tanečně-audiovizuálního představení Šivovo kolo života. Projekt, na kterém se zápalem pracovala skupina skutečných umělců bezmála dva roky, viděl...

Film

Nejočekávanější animovaný film posledních let Chlapec a volavka právě vlétl do kin

chlapec-a-volavka0Můj soused Totoro, Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie se řadí mezi nejpopulárnější animované snímky na celém světě a jejich režisér Hajao Mijazaki se může pyšnit miliony fanoušků. Po deseti letech se mistr animace vrací s nejnovějším snímkem, úc...