The Organists. Nová hudební série pražského Atria rozezní varhany v nečekaném kontextu

The Organists. Nová hudební série pražského Atria rozezní varhany v nečekaném kontextu

Tisk

organists 200THE ORGANISTS je nová hudební série Atria na Žižkově, kde hlavní roli hrají varhany a komorní prostor tamního barokního kostela. Varhanní nástroj, obvykle spojovaný s klasickou chrámovou hudbou, vstupuje zde do zcela nového kontextu. Série se zakládá na autorských projektech, které oscilují mezi různými žánry, od ambientu přes pop až po temnější elektroniku. Každý z vybraných interpretů tak připravuje svébytný hudební projekt na míru prostoru. Sérii již ve čtvrtek 27. dubna zahájí Irena a Vojtěch Havlovi, dále se představí Never Sol, Lazer Viking s projektem FORTUNA a také Bariel, TMA a Terezie Kovalová.

Varhany jsou monumentální, původně barokní nástroj se stovkami píšťal a s několika klaviaturami a pedálnicemi, přičemž každý z nich je jedinečný a přizpůsobený architektuře daného prostoru. V Atriu na Žižkově stojí již od roku 1984 komorní dvoumanuálové varhany Rieger-Kloss, v posledních letech se však na ně nehrálo moc často. Cílem série je nejen oprášit samotný nástroj, ale také posunout jeho vnímání do nového kontextu. Atrium se proto rozhodlo pozvat ke spolupráci současné české umělce tvořící na pomezí žánrů.

„Pro sérii jsem zvolila čtyři hudební projekty. Každý z nich je jedinečný a všichni umělci pojímají svou práci s nástrojem a prostorem jinak. A pokud se o této skupině dá něco s jistotou říct, tak je to, že je nečekaná a nesourodá. Cílem série je nahlédnout možnosti samotného prostoru, objevit potenciál varhan a volné interpretace a nabídnout posluchačům široký rozptyl tvůrčích přístupů,“ vysvětluje autorka série Jana Gajová.

„Vybraní hudebníci vynikají v rámci svého žánru a byť mají klavírní vzdělání, nejsou školenými varhaníky – až na výjimku manželů Havlových. Výjimečnost projektu spočívá v tom, že zahrnuje nejen výsledek, tedy koncert, ale i celý proces tvorby včetně učení hry na varhany a týdnů zkoušek, během níž kompozice vznikají. Přímo na místě a v reakci na barokní architekturu sálu,“ pokračuje Gajová.

organists 1

Sérii zahájí koncert křehké a meditační hudby Ireny a Vojtěcha Havlových, jejichž kompozice se vyznačují jemnými, mnohovrstevnatými melodiemi, křehkým hlasem a pestrou škálou využívaných nástrojů. Pro sérii manželé připravují akustické improvizované party, které se prolnou s na zkouškách předem připravenými sekvencemi.

V květnu za varhany zasedne hudebnice, skladatelka a producentka Sára Vondrášková, známá publiku také jako Never Sol. Umělkyně, kterou publikum zná především z její práce se syntezátory a osobitým melancholickým vokálem, pro The Organists složila výhradně varhanní skladby. Zkoumá v nich vztah zvuku a prostoru a jak sama říká, její varhanní tvorba tvoří „jakési přemostění mezi barokem a digitalizovanou současností“.

Na podzim se pak mohou posluchači těšit na další dva koncerty. V září se se svojí současnou popovou tvorbou představí hudebník a producent Jakub Kaifosz, který vystupuje pod pseudonymem Lazer Viking. V Atriu představí nové hudební spojení s projektem FORTUNA, kde v čele kapely vystupuje spolu se zpěvačkou Emily L. Brandi.

organists2
Sérii pak uzavře exkurz do temnější elektroniky, ambientu s fragmenty nahrávek městského prostředí a chrámové hudby. Hudebník Tomáš Martínek (TMA), který stál u zrodu pražského labelu Bad Names a Jakub Baierl, tvůrce s láskou k elektronické hudbě a analogovým syntezátorům, spojili síly s violoncellistkou, zpěvačkou a učitelkou klasické hudby Terezií Kovalovou. "Náš set Awakening, tedy probouzení, uvede posluchače do audiovizuálního rituálu, v jehož rámci budou volně procházet mezi jednotlivými ostrůvky hudebních nástrojů. Zazní cello, klavír, elektronika, zpěv a samotné varhany, které budou celému setu dominovat,” popisuje Tomáš Martínek.

Jednotlivé koncerty jsou neopakovatelnou událostí nejen díky hudebnímu obsahu, který vzniká přímo v prostorách odsvěceného kostela a jinde se už hrát nebude. Atmosféru dokreslí specifická scénografie, jež vzniká pokaždé v úzkém dialogu s hudbou. Prostory Atria tak ovládne minimalistický light design Pavly Beranové, obrazové sety Valerii Riazanové či Tasyi Nafiginy anebo sakrální scénografie umělce Lukáše Kalivody. Vizuál celé série navrhla grafička a light designerka Valeriia Riazanová.

Vstupenky na všechny koncerty série jsou již dostupné v síti GoOut.

organists plakat

THE ORGANISTS

27/4 – IRENA A VOJŤECH HAVLOVI

31/5 – NEVER SOL

7/9 – LAZER VIKING PRESENTS: FORTUNA

8/11 – BARIEL & TMA & TEREZIE KOVALOVÁ

Zdroj foto: archiv jednotlivých umělců


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek


hejtmanek perexV pražské galerii Arthouse Hejtmánek aktuálně probíhá výstava děl sochaře a malíře Milana Beránka. Podařilo se nám vyzpovídat majitele aukční síně, pana Tomáše Hejtmánka. Jaké byly začátky jeho kariéry a jaké lákadlo chystá pro zájem...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Napínavá detektivka jak vyšitá: Bez tváře

bez tvare 200V srpnu vydalo nakladatelství Kalibr 1. díl ze série Případy Rosalind Krayové od britského autora Roba Ashmana. Krimi Bez tváře je první knihou z detektivní série, která potěší čtenáře Angely Marsonsové či Patricie Gibneyové. Detektivkomilové...

Divadlo

Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirk La Putyka připravují pro Letní Letnou společný projekt Lacrimae

Unikátní představení, které se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují pouze pro letošní Letní Letnou tři přední evropské soubory z oblasti nového cirkusu – Cahin Caha z Francie, Cirkus Cirkör ze Švédska a <...

Film

Malé zamyšlení nad Jedním světem 2012
ImageKaždoročně pořádaná přehlídka filmů Jeden svět (letos ve dnech 6.-15. března) dokládá urputný, mnohotvárný boj o prosazení i dodržování základních lidských práv kdekoli na světě. Pro českého diváka má hlavně ten význam...