Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit
Reklama
Banner
Banner

Papír není přežitek – zkuste si ho ručně vyrobit

Email Tisk

 

vyroba rucniho papiruMyslíte si, že používat papír je dnes, v éře elektronických médií, pouhý přežitek vhodný jenom do muzea? Opak je pravdou. Stále zůstává naším věrným společníkem. Málokdo tuší, že se bez něho neobejdeme už téměř 2000 let.

Na dvoře čínského císaře Cho Ti žije kolem roku 105 n. l. úředník, ministr orby, eunuch Cchaj Lun (†114 n. l.). Právě on se stane vynálezcem listu, bez kterého si nemůžeme svůj život představit. Rozdrtí konopí, bambus, odřezky hedvábí, hadry i rybářské sítě. Vzniklou směs pak jednoduše povaří na kaši, kterou rozmíchá ve vodě. Nabere ji na vytvořený rámeček a nechá vysušit. Vzorky prvního papíru hrdě přinese panovníkovi. Ten je z materiálu, na který se dá krásně psát, velice nadšený. Cchaj Lun za odměnu získává šlechtický titul i velké bohatství. Přesto ho čeká tragický konec. Stává se obětí palácových intrik a kvůli tomu raději zvolí sebevraždu vypitím číše jedu.

vyroba rucniho papiru

Bílý arch nad zlato

Číňané považují výrobu papíru dlouhou dobu za státní tajemství a mlčí o něm. Dál do světa proto začíná pronikat až mnohem později. Někdy začátkem 7. století n. l. se o něm dozvídají Japonci a Korejci, v roce 751 n. l. zase zajmou Arabové několik čínských výrobců papírů. Jejich tajemství je konečně prozrazeno a dál se rozšiřuje v Bagdádu a Samarkandu. I do Evropy první listy papíru přinášejí právě arabští učenci.   

Papírenské tradici se dobře daří i v Čechách, ovšem až v pozdním středověku. Nejstarším důkazem o použití papíru u nás je městská kniha Starého města pražského psaná od roku 1310. První papírna v Čechách začíná pracovat na Zbraslavi v roce 1499. Papír, a tím pádem i knihy, jsou ale tehdy těžko dostupné, a tedy i drahé. Jako dnes platí přísloví sůl nad zlato, tenkrát platilo arch papíru nad zlato.

 

vyroba rucniho papiru workshop

Udělejte si z papíru sochu

Nyní sice přibyla moderní technika, ale zakládní princip výroby papíru se od Cchal Lunových časů nijak nezměnil. Stále se na síto nalije kaše z vláken, která se usazují, a přebytečná voda se odsaje.

Ruční výrobu papíru si ostatně můžete vyzkoušet sami na vlastní kůži. Rozmixujte v kuchyňském mixéru kousíčky papíru nebo přírodních materiálů na vodní kaši. Zhotovení rámu s jemným sítem pro vás také jistě nebude nic příliš náročného. Síto pak jednoduše ponoříte do kádě s vytvořenou kaší – papírovinou. Hotový arch se potom sejme na takzvaný plstěnec, látku, která z něho odsaje přebytečnou vodu. Pokud nemáte odvahu pustit se do tvorby sami a raději byste začátky zvládli pod dozorem zkušeného odborníka, příležitost dostanete v Dílně ručního papíru v Litoměřicích www.rucnipapir.com. Na zdejších kreativních seminářích překvapivě zjistíte, co všechno se dá z papíru vytvořit. Fantazii se meze nekladou a tak může z husté kaše vzniknout dokonce i prostorový objekt, například socha.

 

Zdroj foto: Dílna ručního papíru Litoměřice a rucnipapir.com
.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Vladimír Brabec: Conneryho miluju, ale naštval mě, pacholek! (1.část )

Brabec perexNa rozhovor se skvělým hercem a znamenitým dabérem Vladimírem Brabcem jsem dorazila s asi 20 minutovým zpožděním. Dole mi otevřela jeho manželka a poslala mě nahoru – prý už na mě čekají a ona že...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Rod Haugwitzů očima posledních potomků – výjimečná kniha právě vychází

200namV sobotu 21. 9. 2013 bude na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou slavnostně představena kniha Johanny Haugwitz El-Kalak mapující osudy Náměšti, rodového sídla Haugwitzů, prostřednictvím životních příběhů jeho posledních majitelů.

...

Z archivu...


Literatura

Karen Wallace, Lou Kuenzler: Vílí pohádky na dobrou noc

vili pohadky200Z osobních důvodů mě jako autorku zajímají knihy, které mají dva autory, jež se o svou práci podělili. A když je to knížka o vílách! Nelze odolat. Dvě dámy a jejich podobné příběhy. Dvě dámy podobného věku, které jsou prostě rozené „pohá...

Divadlo

Zkrocení zlé ženy rozzářil neplánovaný ohňostroj

zkroceni zle zenyNa brněnském nádvoří hradu Špilberk se letos uskutečnil již třináctý ročník Letních shakespearovských slavností. Čtvrtou červencovou sobotu se hrálo představení Zkrocení zlé ženy, nejúspěšně...

Film

Abraham Lincoln – Lovec upírů: dřevené kolíky, česnek a jde se likvidovat

Na počátku byla kniha, alespoň co se týče tohoto filmu. Napsal ji americký spisovatel Seth Grahame-Smith, který se dostal do povědomí již předcházejícím dílem Pýcha a předsudek a Zombíci. Nyní, na základě jeho předlohy, přichází do...