Pražská „Strakovka“ slaví 120 let

Pražská „Strakovka“ slaví 120 let

Tisk

strakovka 200Strakova akademie, novobarokní budova, rozkládající se na levém břehu Vltavy pod Letenskou plání, je veřejnosti známa jako sídlo Úřadu vlády České republiky. Budova byla vystavěna podle projektu architekta Václava Roštlapila v prostorách bývalé jezuitské zahrady v letech 1891–1896.  Stavba se rozkládá na 4 000 m2; zahrada, jejíž úpravou byl pověřen František Thomayer, zabírá dalších 17 000 m2. Na výzdobě budovy se podíleli sochaři Josef Mauder a Celda Klouček. Výraznou dominantou interiéru byla kaple sv. Václava.

Původně byla Strakova akademie vzdělávací institucí, určenou nemajetným synům českých šlechtických rodů. Základ myšlenky podpory nemajetných českých šlechticů položil hrabě Jan Petr Straka z Nedabylic ve své závěti z roku 1710, ve které určil, aby byla v případě vymření rodu Straků po meči založena nadace, která by díky svým výnosům dbala na výchovu a vzdělání českých nemajetných šlechticů. Studium ve Strakově akademii bylo prestižní záležitostí, o kterou byl v době jejího rozkvětu velký zájem. Mezi chovance patřil například známý prvorepublikový herec Theodor Pištěk. Akademie byla vybavena ústředním topením a konfortními lázněmi, studenti měli k dispozici letní a zimní tělocvičnu a vlastní nemocnici.

Krátce po vypuknutí 1. světové války v roce 1914 byla budova dána k dispozici Červenému kříži jako náhradní nemocnice. Ložnice a učebny zaplnilo 470 lůžek, v přízemí byly umístěny kanceláře a z auly se stal operační sál. Po skončení války začala budova sloužit státním institucím první republiky. Za okupace se Strakova akademie stala sídlem protektorátní vlády. Ta zde však nepobyla dlouho, protože již v lednu roku 1942 byly tyto prostory uvolněny říšskému soudu. Velké stavební úpravy provedené v letech 1939–1941 za účelem přizpůsobit budovu novým reprezentačním účelům byly zúročeny i po válce. 15. května 1945 byla budova akademie vyhrazena pro potřeby československé, od roku 1993 české vlády.

strakovka

Jan Petr Straka z Nedobylic žil v letec 1645 až 1720. V mládí se věnoval cestování. Povýšil do panského stavu a v roce 1692 do stavu hraběcího. Roku 1710 sepsal poslední vůli, ve které veškerý majetek, pokud rod vymře, přejde na vznik akademie, která se bude starat o výchovu mládeže zchudlých šlechtických rodů. Jeho nadace začala fungovat v roce 1814; na konci 19. století byla v Praze postavena budova Strakovy akademie.
(Foto: autor, www.vlada.cz)


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

KEKS a TURBO: „Dobýváme naši malou zemičku metr po metru a je to trnitá cesta, ale spravedlivá.“

turbo a keksRockové kapely KEKS a TURBO spojily své hudební síly a vytvořily společné turné, které začíná už za pár dní. Sedm měst, sedm koncertů, které slibují skvělý hudební zážitek. Zeptala jsem se leaderů obou kapel, za KEKS Štěpána Kojana

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

NEJ kniha mého dětství: Uvnitř spí kouzelná myš

mys perexVášnivá dětská čtenářka miluje svou zapomnětlivost a ve chvíli, kdy objeví svou dětskou knihovničku, zaplesá, jak moc zapomněla! A jak moc si vlastně pamatuje, z dějů, z obrázků, ze všeho toho, co jsem jako přičinlivé dítě měla pročteno skrz naskrz....

Z archivu...


Literatura

Laurell K. Hamiltonová – Micah: Anita Blakeová v češtině již po třinácté

200litAnita Blakeová, slavná lovkyně upírů, Popravčí, nekromantka, oživovatelka a federální šerif v jedné osobě v knize Micah svádí boj s nezvyklým nepřítelem – svými city.

...

Divadlo

Lekce angličtiny od Shakespeara pouze 29. a 30. července v Královské zahradě Pražského hradu

shakespeare200Ani letos nebude na Letních shakespearovských slavnostech chybět hra v angličtině. Prague Shakespeare Company připravila hravé a v mnohém až neskutečně současné představení A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

...

Film

Terminátor 2: Zničí nás umělá inteligence?

terminator 2 schwarzeneggerV roce 1991 se Američani přestávají mazlit s filmovými efekty a i když na to nemají pořád to nejlepší vybavení, na film Terminátor 2: Den zúčtování se dá koukat dodnes. Leckomu ukápne nostalgická...