Město ožije rejem masek – už podeváté
Banner

Město ožije rejem masek – už podeváté

Email Tisk

karneval perexCARNEVALePRAHA je kulturně společenským projektem. Záštitu nad ním převzal Magistrát hlavního města Prahy, městské části Praha 1 a Praha 7 a italské velvyslanectví v Praze. Akce se koná za podpory agentury CzechTourism a to od 20. února do 4. března 2014. 

 

 

Tento kulturně - společenský projekt se odehrává 14 dní v zimním období. Jeho cílem je představit město Prahu jako zajímavou karnevalovou destinaci. Po několika úspěšných ročnících festivalu Carnevale Praha se hlavní město řadí ke světovým metropolím ve kterých se odehrávají městské karnevalové slavnosti. Akce se koná pravidelně již 9 let v centru Prahy. Organizátorem slavností je společnost Triglaw Corp s.r.o., která propaguje festival doma i ve světě. 

karneval3

Cílem festivalu je nejen obnovení slavné pražské karnevalové tradice, ale vytvoření kulturně-společenského tématu, kterého mohou účastníci a partneři využívat pro své nekomerční i komerční aktivity v období mimo hlavní obchodní a turistickou sezónu. 

Projekt si klade za cíl rozšířit turistickou sezónu v Praze i na období února a nabídnout téma karnevalu všem zájemcům.  Program letošního festivalu je rozdělen do čtyř tématických sekcí, které jsou zaměřeny na specifické typy masopustních slavností. Každá sekce obsahuje bohatý kulturní program, oslavující radost ze života, fantazii, talent, um, ale i kreativitu. 

DIVERTIMENTO FURIOSO na pražském Staroměstském náměstí nabídne divákům soutěže masek a alegorické průvody v ulicích Prahy. 

karneval

Další projekt BOHEMIA DIVINA v prostorách Clam-Gallasova paláce nabídne doprovodný program, který je nedílnou součástí festivalu. Je tvořen pestrou paletou kulturních a společenských akcí od výstav, přednášek a konferencí až po dílny, koncerty, představení a další speciální akce. 

PRAGA MAGICA se bude letos konat na různých místech v Praze. Návštěvníkům karnevalových  oslav se představí široké spektrum tvůrců, jejichž prezentace mohou vytvořit z ulic města doslova magický karnevalový labyrint. 

karneval2

Festival CUISINE D'ALCHIMISTE se bude konat na různých místech v ČR. Jedná se o gastronomický blok, v jehož rámci se představí mistři kulinářského umění.  Kromě oficiálního programu festivalu budou probíhat další akce a karnevalová překvapení. 

Carnevale Praha navazuje na historické slavnosti pořádané na území Čech, jejichž počátek sahá do období středověku. Projekt Bohemian Carnevale je znovuzrozením tohoto fenoménu oslavujícího lidskou radost a pospolitost. 

karneval4

Co je masopust a jakou má tradici 
Masopust neboli karnevalové období bylo v minulosti období od Tří králů do Popeleční středy. Popeleční středou začíná postní období před Velikonocemi. Maškarní zábava, která probíhala zpravidla na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou, byla vyvrcholením masopustu. Název karneval je synonymem masopustu a pochází z italského carnival. Znamená nabytí síly (valere) z masa (caro). Dnes se jako masopust (nebo též karneval) označuje masopustní veselí (nářečně masopust, šibřinky, fašank, ostatky aj.). Karnevalové veselí si můžeme vychutnat v rámci masopustních akcí, kterých každoročně v Čechách probíhají stovky. 

Podrobný program letošního karnevalu je na www.carnevale.cz

Zdroj informací: www.carnevale.cz

Ilustrační foto: Ctibor Čejpa


 

Rozhovor

MIKAEL VAN DIKEEN představil nový singl před zaplněným Staroměstským náměstím

mikel200Příchod nového roku 2016 se slavil ve velkém stylu ve všech koutech světa, Evropy, České republiky i Prahy. Spousta lidí se rozhodla slavit přímo v srdci metropole - na pražském Staroměstském náměstí, kde se sešly tisíce lidí. Ti se bavili nebývalou hud...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Naše fotoreportáž: V Zrcadlové kapli pražského Klementina

kaple klementinum 200Kaple vděčí za svůj současný název neobvykle velkému využití zrcadel při výzdobě stěn i klenby. Byla postavena v letech 1722-1726; její autorství dosud není spolehlivě určeno, připisuje se Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. 

...

Z archivu...


Literatura

Děti ulice to nikdy nemají lehké

nezlomny 200Spisovatelka Hana Hindráková píše vždy silné příběhy, nejčastěji z afrického prostřed. Nejinak je tomu u knihy s názvem „Nezlomný, která vyšla v nakladatelství Alpress.

 

...

Divadlo

OLOMOUCKÉ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI POPRVÉ V OLOMOUCI

olomouc skakespeare 200Olomoucké Divadlo Tramtarie přichází s novinkou. V srpnu uspořádá na nádvoří olomoucké radnice nultý ročník divadelního festivalu Olomoucké shakespearovské slavnosti. Na programu bude divácký hit Kabaret nahatý Shakespea...

Film

PRVNÍ NOVOZÉLANDSKÝ FESTIVAL V PRAZE

kiwi fest200Kiwi Film Fest, první novozélandský filmový festival konaný v Praze, začne v pátek 12. dubna v 19 hodin v Biu Oko českou premiérou oceňovaného filmu KLUK (Boy, NZ 2010) režiséra Taika Wa...