Filmová přehlídka Studia Béla

Filmová přehlídka Studia Béla

Tisk

altStudio Béla oslavilo čtvrt roku svého provozu filmovou přehlídkou ukázek a tipů na zajímavé filmy. Šéfredaktor časopisu Cinepur Jan Kolář a filmoví kritici Aleš Stuchlý z rádia Wave a Antonín Tesař z A2 doporučili návštěvníkům, co si nenechat ujít na filmových festivalech, na co zajít jen když zbude čas a na co se vypraví oni sami. Zároveň nás i dvě mladé české filmařky pozvali na promítání svých děl. O co by tedy fanoušci převážně artových filmů neměli přijit?

 

Například Přemek Martínek, ředitel společnosti Artcam, doporučuje filmový projekt, jenž si rozhodně zaslouží nemalou pozornost. Snímek Císař musí zemřít italských režisérů Paola a Vittoria Tavianiových zpracovává ve vězeňském prostředí klasickou Shakespearovu tragédii. Film si odnesl z letošního Berlinale sošku Zlatého medvěda, tedy příslib kvalitního počinu vysoce ceněného. V Praze bude mít premiéru docela neobvyklou a to v prostorech Nové scény Národního divadla 12. září.

Antonín Tesař pozval na skutečně nekonvenční filmy. Žena v žumpě má být jakýmsi „podvratným festivalovým typem“, něčím u čeho je výsledek značně nejistý. Pro nás poněkud exotičtější země vzniku (Filipíny) už sama o sobě evokuje zajímavou podívanou. Dílo je konec konců označováno jako historicky nejlepším nezávislým počinem tamní kinematografie.  Druhým filmem je indonéský Zátah, v němž takřka sto procent času tvoří akce na bitevních polích, neboli – jedná se o dost drsně pojatý snímek, který už teď je ale divácky vcelku dobře přijat (hodnocení na ČSFD 81%).

Snad nejintenzivněji působil trailer na film Klip, od srbské režisérky Maji Milos, jenž se se snímkem ukázala, a také zvítězila, na festivalu MFF Rotterdam, který je především určený debutujícím režisérům. Pohled do života čtrnáctileté dívky, kamera přizpůsobená do teenagerovského prostředí a spousta sebedestruktivního chování tvoří na tamní snímek silnou kombinaci. Zdali bude u nás divácky úspěšná, nechme se překvapit. Snímek by do kin měl z avizovaných filmů dorazit první.

alt


Studio Béla také jednohlasně zve na film Láska režiséra Michala Hanekeho. Za snímek obdržel Zlatou palmu v Cannes a po Bílé stuze či Pianistce jen veřejnost i kritiky utvrdil v tom, že skutečně filmové řemeslo naplno ovládá. Tato citlivá výpověď vztahu osmdesátiletého páru, pootvírá dveře do vyrovnávání se s vědomím blížící se smrti. Další citlivou výpovědí, tentokrát spíše o nenávisti, má být Je to jen vítr, snímek zachycující jeden den ze života romské rodiny z Maďarska. Film si odnesl z letošního Berlinale Velkou cenu. Režisér Benedek Fliegauf tak zpracoval poměrně aktuální téma rasismu, neonacismu a soukromých válek národnostních menšin.

Studio Béla na podzim uvede avizovanou tvorbu současných mladých filmařů. Na své dílo osobně pozvala Adéla Babanová. Její film je televizní inscenací o čtyřech dějstvích, který vypráví o vraždě herečky. Adéla se nechala inspirovat skutečným příběhem Anicy de Lorenzo a stejně jako v realitě, i tady nechává otevřený konec ve své verzi. Stejně tak pustila trailer ke svému chystanému projektu i Magda Bažantová z autorského dua Zóna ozdoby, jejž tvoří s Petrem Markem. Tyto snímky, stejně jako další festivalové filmy, pak budou zařazeny ve Studiu Béla od září do programu. Rozjede se zase čtvrteční a páteční promítání a fanoušci artových a nezávislých filmů se opět budou mít kam vypravit.

alt

Studio Béla
Kino maďarského institutu


Zdroj foto: studiobela.cz
http://www.facebook.com/StudioBELA


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Věřím, že píšu pohádky tak, aby bavily i dospělé

Pohádková LídaOd dětství má ráda pohádky, dlouho se věnovala psaní poezie a chtěla být spisovatelkou. A tou se nakonec stala, když v roce 2014 vydala své první tři knížky věnované dětským čtenářům. V současné době připravuje Ludmila Bakonyi Selingerová ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Dny evropského filmu 2022

def22 perexZačalo jaro, a byť jitra jsou stále chladná, filmové fandy snad rozehřejí chystané DNY EVROPSKÉHO FILMU 2022, první vlaštovka oznamující, že se snad dočkáme i dalších filmových přehlídek a festivalů. Začínají ve středu 6. dubna v Praze, v dalších ...


Literatura

Cesta běžce – fascinující pohled do bájného světa japonských běžců

Cesta bezce perexPohled do bájného světa japonských běžců přináší knížka londýnského rodáka Adharananda Finna Cesta běžce. „Náramné dobrodružství! Od první stránky jsem byl uchvácen,“ ohodnotil ji autor bestsellerů Christopher McDougall.

Divadlo

Zlínská inscenace Válka Roseových nebude! pojede na GRAND Festival smíchu

valka roesovych200Inscenaci Válka Roseových nebude! hraje Městské divadlo Zlín od konce prosince 2021. Napsal ji bývalý ředitel divadla Petr Michálek pro sebe a svou manželku Kateřinu Liďákovou. Hra na pomezí skutečnosti a fikce, která se těšila po celý ...

Film

Národní filmový archiv se představuje

generaceNárodní filmový archiv (dále NFA), jemuž lze zazlívat jedině to, že dosud nenakutal dějiny národní kinematografie, což se pravidelně děje nejen u našich sousedů (a na Slovensku už v druhém rozšířeném pojednání), vedle přehledných katalogů filmové tvorby...